SERIÁLY.kinema.SK

Postavme sa zodpovedne k súčasnej mimoriadnej situácii na Slovensku, ktorú spôsobilo šírenie nového koronavírusu. Zostaňme pekne doma a robme to, čo nám ide najlepšie – sledujme seriály.

Prokrastinovanie sledovaním seriálov nikdy nebolo viac prijateľné a či už ste v domácej karanténe z nutnosti alebo dobrovoľne, tu je 10 seriálov (novších aj starších, kratších aj dlhších), ktoré vám skrátia a spríjemnia toto nepríjemné, ale nevyhnutné obdobie…

NULA NULA NULA / ZERO ZERO ZERO (dostupný na HBO GO)

Taliansky seriál odhaľuje temné tajomstvá svetového obchodu s kokaínom, a to od jeho výroby, až po dodanie na miesta konečnej spotreby. Je to cesta do hlbín prepracovaného systému, ktorý sa vyznačuje násilím a krutosťou, ale aj vysokou odbornosťou, zručnosťou a predstavivosťou. Od džungle po mrakodrapy, od Mexika po Paríž, cez rovníkovú Afriku, krajiny Maghrebu i Kalábriu. Príbeh o svete obývanom zločincami a biznismenmi, zúfalými ľuďmi aj milionármi, kde je všetko prepojené neviditeľnou lajnou kokaínu. V tejto neľútostnej mocenskej vojne všetci zúčastnení, od malých lokálnych dílerov, až po kmotrov najvplyvnejších zločineckých organizácií bojujú a riskujú životy. Označenie 000 sa používa pre najkvalitnejšiu taliansku múku, Zero Zero Zero (Nula Nula Nula) je označenie pre najkvalitnejší kokaín.
Hrajú: Gabriel Byrne, Andrea Riseborough, Dane DeHaan, Giuseppe De Domenico, Harold Torres

AVENUE 5 (dostupný na HBO GO)

Vesmírna komédia scenáristu a výkonného producenta Armanda Iannucciho (Viceprezidentka) sa zaoberá vesmírnou turistikou a je zasadená do štyridsať rokov vzdialenej budúcnosti, kedy slnečná sústava leží každému pri nohách. Kapitán vesmírnej výletnej lode Avenue 5 – Ryan Clark, ktorého stvárňuje výborný Hugh Laurie (Dr. House), je zdvorilý, navonok sebaistý, vyrovnaný a sympatický, v každej kríze sa na neho môžete spoľahnúť.
V seriáli sa stretávame aj s Joshom Gadom, ktorý stvárňuje miliardára stojaceho za Avenue 5 aj za celým impériom Judd, ktorý zahŕňa hotely, fitness kluby a vesmírny turizmus. Zach Woods sa predstavuje v úlohe šéfa oddelenia vzťahov so zákazníkmi, Nikki Amuka-Bird je zas vedúcou Juddovho strediska vesmírnych letov na Zemi.

BEZ VEDOMIA / BEZ VÉDOMÍ (6-dielna miniséria dostupná na HBO GO)

Udalosti novembra 1989 sú pre českých a slovenských tvorcov už tradične vďačným zdrojom inšpirácie. Marie (Táňa Pauhofová) a jej manžel Vikor (Martin Myšička) sa vracajú z exilu z Británie v nádeji, že revolúcia prinesie do Československa zmeny. Namiesto toho sa však Marie musí vyrovnať so záhadným zmiznutím svojho muža po dopravnej nehode. Čoskoro zistí, že nie je jediná, kto po ňom pátra. Dej 6-dielnej českej minisérie plynie relatívne pomaly, jeden systém strieda druhý a postupne zisťujeme, kto stojí na koho strane.

BETTY EN NY (123-dielny seriál dostupný na Netflixe)

Inteligentná a schopná mladá hispánska žena žijúca v New Yorku Beatriz Aurora Rincón Lozano sa v najnovšom spracovaní telenovely Škaredá Betty snaží preniknúť do sveta módy – do priemyslu, kde vzhľad je všetko. Nakoľko si kvôli svojmu zovňajšku už mesiace nevie nájsť adekvátnu prácu, prijme prácu, ktorá je hlboko pod jej schopnosti a vedomosti a stane sa osobnou asistentkou prezidenta módnej spoločnosti. Napriek tomu, že je kvôli svojmu nevkusu terčom výsmechu a ponižovania na dennej báze, Betty je odhodlaná zvíťaziť v tomto ukrutnom boji zovňajškov. Dokáže však pri tom všetkom nájsť právu lásku? Betty v New Yorku je vydareným moderným remakeom pôvodnej kolumbijskej telenovely Yo soy Betty, la fea s vizuálom americkej adaptácie od ABC. Betty v podaní pôvabnej Elyfer Torres si vás do tretice získa.

ŠÍRE MORE / HIGH SEAS (dve série dostupné na Netflixe)

Sestry Eva (Ivana Baquero) a Carolina Villanueové (Alejandra Onieva) sa majú nalodiť na loď smerujúcu zo Španielska do Brazílie. Loď patrí Carolininému snúbencovi Fernandovi (Eloy Azorín) a počas plavby si naplánovali svadobný obrad. Na ceste k prístavu stretnú mladú ženu, ktorá ich žiada o pomoc, pretože sa chce dostať do Brazílie za lepším životom. Eva, tvrdohlavejšia zo sestier, sa jej rozhodne pomôcť a spoločne s Carolinou ju prepašujú na palubu. Lenže hneď prvý večer začuje Eva krik ženy, ktorá spadla cez palubu, sestrám vykradnú kajutu a žena, ktorú prepašovali na loď zmizne. Eva tuší, že je za tými udalosťami niečo viac a preto sa rozhodne vyšetriť, čo sa vlastne stalo. Pri vyšetrovaní jej pomáha i druhý palubný dôstojník Nicolás (Jon Kortajarena). Avšak, pravé problémy sa začnú až na šírom mori, kedy dôjde k ďalším vraždám a zločinom. Ak máte radi dobové detektívky odohrávajúce sa v uzavretom priestore, tento vizuálne vábivý španielsky seriál vás nesklame.

DARK (dve série dostupné na Netflixe)

Dobré seriály sa vyrábajú aj v Nemecku. To si povedal Netflix, ktorý zo seriálu Dark medzičasom stihol natočiť dve série. Ak ste videli Stranger Things, určite uvidíte paralely. Ak sa vám Stranger Things páčil, budete nadšení. Dark rozpráva príbeh štyroch rodín z fiktívneho mestečka Winden, ktoré sa vydávajú na pátranie po stratenom dieťati. Prelínanie rôznych časových a dejových rovín nie je najjednoduchšie na sledovanie, najmä zo začiatku, no trpezlivosť ruže prináša a mysteriózna atmosféra drámy Dark vám vyrazí dych.
Hrajú: Louis Hofmann, Oliver Masucci, Jördis Triebel

RODIČIA / BREEDERS (dostupný na HBO GO)

Nový komediálny seriál z produkcie americkej káblovej stanice FX a britskej Sky TV skúma paradox, ktorý každý rodič dobre pozná, aj keď to nikdy neprizná – za svoje deti by ste bez váhania položili život, ale často zároveň prichádza chuť ich zabiť. Starostlivý otec Paul (Martin Freeman; Sherlock) zistí, že nie je tak celkom mužom, za akého sa vždy považoval. Jeho partnerkou vo zdolávaní rodičovstva je majiteľka nahrávacieho štúdia Ally (Daisy Haggard), ktorá ho dokáže rozosmiať a tiež zvláda čítať deťom a popri tom spať. Tí dvaja sa snažia zvládnuť prácu na plný úväzok, starať sa o starnúcich rodičov, splácať hypotéku, riešiť manželské rozpory a vychovávať svoje malé milé a neznesiteľné deti: Luka a Avu.

GREAT NEWS (dve série dostupné na Netflixe)

Kto povedal, že stáže sú len pre mladých ľudí? Pri tomto seriáli z dielne NBC si na svoje prídu fanúšikovia sitkomu 30 Rock. Briga Heelan v ňom hrá Katie, reportérku káblovej televízie, a Andrea Martin jej matku Carol, stážistku v najlepšom veku. Tá nielenže predstavuje nevyčerpateľnú studnicu múdrosti a životnej skúsenosti, ale je aj zdrojom väčšiny situačnej komiky. V druhej sérii, ktorá bola, žiaľ, poslednou, sa pravidelne objavovala aj Tina Fey, ktorá je zároveň aj producentkou tohto sitkomu.
Ďalej hrajú: John Michael Higgins a Adam Campbell

SANTA CLARITE DIET (tri série dostupné na Netflixe)

Iný kraj, iný mrav… v tejto hororovej komédii od Netflixu sa schyľuje k poriadnej hostine. Manželia Sheila (Drew Barrymore) a Joel (Timothy Olyphant) si žijú pokojným životom realitných maklérov, až kým Sheila nezomrie a zmení sa na zombie s chuťou na ľudské mäso. Celá rodina jej preto musí zadovážiť dostatok potravy bez toho, aby si to niekto zo susedov všimol. Absurdné situácie z pokojného amerického predmestia prinášajú bizarný humor, skvelú chémiu medzi hlavnými postavami a dokonalý komediálny timing.
Ďalej hrajú: Liv Hewson, Skyler Gisondo

CHEERLEADING / CHEER (6-dielny dokument dostupný na Netflixe)
135 sekúnd. Len toľko času má roztlieskavací tím z Navarro College v Texase, aby oslnil na národných majstrovstvách v Daytone. Cheer je dokumentárna miniséria z dielne Netflixu, ktorá vás skutočne presvedčí o tom, že roztlieskavanie je nielen šport, ale aj tvrdá drina. V šiestich dieloch uvidíte pot a krv tréningov, ale aj vzostupy a pády mladých ľudí, často z okraja spoločnosti, ktorým „cheerleading“ zmenil život.
Réžia: Greg WhiteleyNapíšte svoj názor