SERIÁLY.kinema.SK

Začiatkom nového roka pravidelne nastáva čas na bilancovanie a my nie sme výnimkou. Obzrite sa spolu s nami za niekoľkými najzaujímavejšími seriálmi, ktoré priniesli posledné mesiace roku 2016.

Za jeden z najoriginálnejších seriálov uplynulého roka považujem netflixovku Stranger Things. Prvá séria bola pomerne krátka, no aj v ôsmich epizódach dokázala priklincovať k obrazovkám státisíce divákov a cez leto rozpútala veľké šialenstvo. Stranger Things bolo všade, a plným právom. Seriál sa sústredí na malé mestečko počas osemdesiatych rokov, kde sa deje niekoľko, na prvý pohľad nesúvisiacich udalostí naraz. Po ceste z partie Dračieho dúpäťa sa malý Will stratí a hoci sa jeho telo objaví, matka má stále pocit, že to nie je on a naďalej sa s ním rozpráva a hľadá ho. Z neďalekého pokusného zariadenia takisto ujde malé dievča a v okolí sa začne potulovať neznáme monštrum – a to je len začiatok.

Pri Netflixe na chvíľu zostaneme, nakoľko som sa tento rok sústredila hlavne na produkciu tohto onlinového gigantu. Za najväčšie prekvapenie považujem ich sitcom The Ranch, ktorý svoju dvadsaťdielnu prvú sériu zverejnil v dvoch dávkach – prvú v apríli a druhú v októbri. Za seriálom stoja Jim Patterson a Don Reo, producenti hitu Two and a Half Men.

The Ranch zobrazuje život farmárskej rodiny na malom ranči, kam sa po neúspešnej kariére v americkom futbale vracia syn Colt (Ashton Kutcher). Vyrovnáva sa so svojím zlyhaním a zároveň sa snaží zabehnúť sa do náročného kolobehu na ranči, kde pracuje jeho brat Rooster (Danny Masterson) a otec Beau (Sam Elliott). Sitcom sa síce pomaly rozbieha a v prvých častiach je vo veľkej miere postavený na punchlinoch, no neskôr sa mu podarí vytvoriť realistický svet, v ktorom postavy čelia výzvam a zmenám vo svojich životoch. Objavujú sa v ňom takisto zaujímaví herci, ktorí s Kutcherom pracovali v That 70’s Show, alebo v Two and a Half Men.

Do tretice všetko dobré, však? Posledný netflixovský seriál, ktorý som vybrala, spadá do sveta Marvelu, ktorý sa im celkom úspešne darí budovať na malej obrazovke. Luke Cage je hrdina, o ktorom sme nevedeli, že ho potrebujeme. Prvý raz sa predstavil ako barman a vedľajšia postava v Jessice Jones a mnohí sa obávali, že nebude schopný utiahnuť vlastný seriál. Ukázal sa však presný opak.

Dej seriálu sa odohráva v newyorskom Harleme, ktorý bol v minulosti známy ako nebezpečné urbánne susedstvo. Aj napriek tomu, že bezprostredné hrozby z ulíc zmizli, zostali schované v tieni luxusu a rodín, ktoré si historicky nárokujú na ovládanie tejto časti mesta. Luke v príbehu vystupuje ako človek, ktorý svoje schopnosti využíva v prospech toho, čo je správne a neskrýva svoju identitu. Upriamuje pozornosť na súdržnosť ľudí a na to, aby sa nedali zastrašiť vyhrážkami. Samozrejme, všetko sa to deje v komplikovanej spleti deja, v ktorom je množstvo záporákov, polície a iných hrdinov.

Rada by som vyzdvihla aj vlaňajšiu sériu American Horror Story, ktorá okrem zaujímavého príbehu stratenej kolónie Roanoke priniesla aj zmenu vo svojom formáte. Všetky epizódy sa odohrávali ako reality shows rôzneho formátu, no ponúkli celkový pohľad na komplikovaný motív. Zaujímavé takisto bolo, ako sa im podarilo vykresliť rôzne vrstvy – historicky poskladať osud ľudí z kolónie, no zároveň ľudí, ktorí v dome bývali počas rôznych dekád. A samozrejme, nových dočasných obyvateľov, ktorých tam dosadili v rámci pokračovania úspešnej show. Celkovo tomu pomohli aj komentáre postáv, ktoré ponúkali postrehy k prebehnutému deju. Zaujímavý experiment, ktorý sa podľa mňa tvorcom podaril.

Za najzaujímavejší objav považujem The Aliens, ktorý sa v Británii vysielal na Channel 4 počas marca. Na našu planétu prišli mimozemšťania a chceli s ľuďmi žiť v mieri, no nepodarilo sa im to. Nevieme presne, čo sa odohralo, ale keďže hlavná časť deja začína po niekoľkých dekádach od invázie, vidíme už len to, že títo mimozemšťania žijú v uzavretých kolóniách a len málokomu z nich sa podarí pracovať s ľuďmi a byť s nimi rovnocenný. Hlavným hrdinom je Lewis (Michael Socha), pracovník hraničnej kontroly, ktorý sa zapletie do prekérnej situácie s mimozemšťanmi a popri tom odhľauje tajomstvo svojej minulosti. Svet je vykreslený pomerne realisticky, napríklad v tom, ako kvôli týmto alienom vznikla nová závislosť (na pálení ich vlasov, lebo majú halucinogénne účinky) alebo ako sú ľudia aj napriek strachu nesmierne zvedaví.

Prekvapil ma koprodukčný projekt Class, ktorý je v podstate spin-off britského legendárneho seriálu Doctor Who. Premisa je veľmi jednoduchá – v škole, kde učila bývalá spoločníčka dvanásteho Doctora, Clara, vzniklo tenké miesto v čase a priestore. Tým pádom tadiaľ často prechádzajú nejaké príšery a Doctor poverí skupinu žiakov, aby boli na pozore a ak sa dá, aby sa s monštrami vyrovnali a zbavili sa ich. Na prvý pohľad jednoduché, no v seriáli sa riešia veľmi ťažké charakterové problémy a vzťahové situácie. Celý ansámbel má takisto veľmi dobrú chémiu a už po prvej časti nebude osud skupiny nikomu ľahostajný.

Na záver by som rada spomenula niekoľko rozbehnutých seriálov, ktorým sa v poslednom roku po príbehovej stránke celkom darilo. South Park má za sebou druhý pokus o kontinuálny príbeh a musím uznať, že v kontexte celkového svetového diania pripravili druhú zaujímavú kontinuálnu zápletku. Je naozaj obdivuhodné, že po dvadsiatich rokoch sú stále čerstvou súčasťou obrazovky. Koncom roka takisto premiérovala druhá polovica štvrtej série Vikings, ktorá chytila druhý duch a je sa na čo tešiť v každej časti. Zaujímavé boli aj prvé dve série Fuller House, voľného pokračovania legendárneho sitcomu Full House a celkom sa darí aj novým príbehovým líniám v The Big Bang Theory, či v Modern Family. Ak bude tento rok čo i len z polovice taký seriálovo dobrý ako ten minulý, je sa na čo tešiť.

VIAC O TITULE: , , , , , , , , , , , , ,Napíšte svoj názor