SERIÁLY.kinema.SK

Asi najočakávanejšou januárovou seriálovou novinkou je miniséria Taboo, ktorá rozdúchala oheň už začiatkom minulého roka, keď bol uvedený jej prvý trailer. Jedná sa o ambiciózny koprodukčný projekt americkej káblovej televízie FX a BBC, ktorý bude od 8. januára dostupný v našich končinách – najprv cez HBO GO a deň na to v rámci vysielania HBO.

taboo_01

Hlavnú rolu v minisérii stvárnil Tom Hardy, ktorý má na svojom konte nomináciu na Oscara. Producentmi seriálu sú Ridley Scott a Steven Knight, ktorý zároveň stojí aj za scenármi ku všetkým ôsmim častiam.

Taboo sa odohráva v roku 1884 a zachytáva príbeh Jamesa Delaneyho, ktorý prešiel mnohými kútmi sveta a vracia sa z Afriky do rodného Londýna, aby mohol zdediť zbytky z prepravného impéria jeho otca a pokúsil sa začať nový život. James má za sebou temnú minulosť, ktorá ho neustále naháňa v podobe vidín a živých spomienok.

taboo_02

Cesta k rodinnému dedičstvu však nebude ľahká. Jamesova nevlastná sestra Zilpha (Oona Chaplin) v jeho neprítomnosti spolu s manželom predrokovala predaj hlavnej časti dedičstva, pozemkov v oblasti Nootka v Severnej Amerike, Západoindickej spoločnosti. Pozemky sú na prvý pohľad bezvýznamné, keďže sa na nich vraj dajú ťažiť komponenty len na pušný prach, ktorý nemá veľký potenciál na to, aby priniesol rodine bohatstvo. Zároveň je to však strategický kus zeme v prebiehajúcom boji Británie a Spojených štátov o hranice, ktoré vytvoria budúcnosť severoamerického kontinentu. James má preto v Londýne množstvo nepriateľov, ktorí naňho číhajú na každom rohu a pokúšajú sa o jeho život. To však ani zďaleka nie je všetko – na povrch postupne začnú prenikať fragmenty z temného rodinného tajomstva.

Taboo je ambicióznym projektom, v ktorom tvorcovia kladú dôraz na spletitý príbeh, popretkávaný slovom z názvu tohto seriálu. Nevysvetľuje, ukazuje a očakáva, že divák mu bude venovať plnú pozornosť, aby mu nič neuniklo. Čo nie je až taký problém, vzhľadom na to, že premisa, aj prostredie sú pohlcujúce.

taboo_04

Zvlášť oceňujem kulisy a vybudovanie sveta. Seriál neukazuje len krásu a prepych regentskej éry, ale je v ňom prítomná aj špina a realita mnohovrstvovej spoločnosti. Hoci v prvých častiach zatiaľ neodhalili, kde presne James bol, v niekoľkých flashbackoch sa objavujú prepracované scény zo sveta domorodých kmeňov alebo jeho kontakt s otrokmi.

Jedinú výtku, ktorú voči Taboo mám, je to, že prvá epizóda bola aj napriek všetkému budovaniu zápletky trochu rozvláčna. Hlavne preto, že jadro sa rozuzľuje pozvoľna, niektoré veci začnú dávať zmysel a nadobudnú hĺbku až počas druhej časti. Osobne mi takisto prišli niektoré krvavé zábery bez väčšieho zmyslu, ale autori sa rozhodli vybudovať temnejší svet, takže to v podstate dostatočne práve týmto dotvárajú.

Taboo - Generic

Koncept Taboo prilákal aj veľmi zvučné mená. V hlavných úlohách sa predstavia už spomínaný Tom Hardy (Revenant), Johnathan Pryce (Game of Thrones), Michael Kelly (House of Cards), Ooona Chaplin (The Hour, Game of Thrones) alebo aj David Hayman. Za seriálom stoja Steven Knight, Tom Hardy a Chips Hardy. Producentami sú zároveň aj Ridley Scott a Kate Crow. Prvé štyri epizódy režíroval Kristoffer Nyhol a posledné štyri Anders Engström. Taboo je treťou spoluprácou Hardyho a Knighta, ktorí stoja aj za seriálom Peaky Blinders.

Je to vždy príjemným prekvapením, keď sa seriál dotkne kvalitou aj ošiaľu, ktorý okolo neho vznikol. Taboo prekonáva latku vo svojom žánri, a to hlavne vďaka bezchybnému obsadeniu a prímesi mysterióznosti, ktorá ponúka divákom príležitosť na uvažovanie o jeho tajomstvách. Je to ten typ seriálu, ktorý zostane vo vašich myšlienkach ešte niekoľko hodín po záverečných titulkoch.

VIAC O TITULE: ,Komentáre

  1. Sirius | január 7., 2017 o 15:42 |

    Asi je tam chyba v dátume nemá tam byť namiesto 1984, 1884.

  2. Elendilka | január 7., 2017 o 15:45 |

    Vďaka, opravené :)

Napíšte svoj názor