SERIÁLY.kinema.SK

Kameňom úrazu príbehov o umelej inteligencii je to, že divák od začiatku tuší, kam sa veci uberajú (ak netušíte, v Battlestar Galactice vám to povedia už v úvodnom monológu). Najväčším umením v tomto žánri je preto pripraviť nápadité odhalenia a zaujímavé zápletky, ktoré divákov priklincujú k obrazovkám. Prednedávnom skončila prvá séria novinky HBO s názvom Westworld, ktorá rozhodne pomútila vody týchto seriálov, v ktorom až donedávna panoval Whedonov Dollhouse.

westworld_01

Westworld sa odohráva v dvoch dejových líniách. Ústrednými hrdinami sú humanoidné roboty, ktoré sú hrdinami spletitého príbehu v populárnom zábavnom parku z obdobia divokého západu. Sú naprogramované tak, aby spájali svoje dejové línie s ostatnými, no zároveň vedia improvizovať s novopríchodzími reálnymi ľuďmi, ktorí sú vlastne návštevníkmi z bližšie neurčenej budúcnosti.

Seriál sa v druhej rovine sústredí na hostí, ako aj na zamestnancov Westworldu, ktorí celú mašinériu uduržujú v pohybe. Je ich naozaj mnoho – od technikov, ktorí opravujú a vytvárajú robotov, cez tvorcov príbehov, kontrolné jednotky, až po vrcholový manažment. Westworld je miestom oddychu a prepychu, kam ľudia zväčša chodia na historický výlet, alebo využiť situáciu na zaujímavé interakcie, či roleplay. Robotom totiž po každej interakcii s príbehom reálneho človeka zmažú pamäť, čiže sa na nich návštevníci často aj brutálne vyvušujú a veľmi zle s nimi zaobchádzajú.

Keď koncept zakladatelia Robert (Anthony Hopkins) a Arnold vymýšľali, projekt bol vážne ohrozený kvôli financovaniu a záhadnej smrti Arthura, preto sa spolčili s komerčnými investormi. V súčasnosti sa preto v seriáli rozoberá hlavne akási reštrukturalizáica alebo nová koncepcia, ktorá možno zjednoduší prepletené príbehy a bude klásť väčší dôraz na to, aby si návštevníci mohli užiť.

westworld_02

Hlavnou hrdinkou je Dolores (Evan Rachel Wood), jedna z najstarších hostiteliek, ako ju familiárne roboty nazývajú. Je archetypom milého a krásneho dievčaťa od susedov, ktorej každé ráno vypadne v meste konzerva, keď ju ukladá do tašky a podľa toho, kto ju pre ňu zdvihne, tomu prispôsobí svoj príbeh. Základnú líniu má však naprogramovanú s mysterióznym Teddym (James Marsden), ktorý sa po nejakom čase vracia do mesta, zároveň s ľuďmi zvonku.

Ostatní hostitelia takisto zväčšia plnia role určitých klišé. V miestnom bordeli sú napríklad láskavé prostitútky a zatrpknutá bordelmama, ale pohybujú sa tam aj legendárni zlodeji alebo šerifovia. Westworld je takisto veľmi veľký a miest je v ňom niekoľko, dokonca aj frontov, takže návštevníci prichádzajú park objavovať aj na niekoľko dní. V prípade neznámeho návštevníka v čiernom (Ed Harris), sú to aj mesiace.

westworld_03

Je to koniec koncov muž v čiernom, ktorý v príbehu strávil toľké chvíle, že v ňom zbadá čosi hlbšie. Neverí, že všetko to môže byť len spleť jednoduchých liniek, ale ide tam o niečo viac. Medzičasom sa však veci v reálnom svete nelepšia a investori chcú z parku vyštvať Roberta, ktorý tam aj po toľkých rokoch pôsobí. A, samozrejme, nesmieme zabudnúť na roboty, ktoré v celom príbehu hrajú nemalú rolu.

Westworld je veľmi nápaditý seriál, ktorý si hype vyslúžil úplne oprávnene. Je to vysoko atmosférický seriál, k čomu hojne prispieva hudba Ramina Djawadiho, ktorý má na svedomí aj tóny Game of Thrones. Najviac však divákov oslovia postavy, ktoré sú zaujímavé a niekoľko úrovňové. Historické archetypy a klišé sú v seriáli len povrchnou škrupinkou.

Osobne mi pár epizód trvalo, kým som sa do príbehu dostala. Koncept je naozaj veľmi podobný ako v Dollhouse, ale zápletky a správanie sa postáv medzi sebou je omnoho brutálnejšie a násilnejšie. Mnoho jednoduchých liniek medzi hostiteľmi sa končí smrťou a tak sú donekonečna opravovaní a premazávaní. Prvá polovica tejto série je hlavne využitá na vytvorenie a predstavenie sveta divákovi, takže má o niečo pomalšie tempo.

westworld_04

Neskôr sa to však naozaj poriadne rozbehne a nebudú chýbať ani povestné dejové zvraty, ktoré sú pre HBO a obzvlášť pre tento žáner, očakávané. Rovnako nie je podcenená ani filozofická rovina, ktorá k dielam zobrazujúcim umelú inteligenciu patrí. Westworld bol už obnovený aj na druhú sériu. Jeho hlavnou inšpiráciou bol rovnomenný film z roku 1973 a tvorcami seriálového remaku sú Lisa Joy (písala pre Burn Notice alebo Pushing Daisies) a Jonathan Nolan (autor scenára Dark Knight, Dark Knight Rises, Interstellar, …).

Westworld sa naozaj oplatí vidieť a nemali by ste si ho nechať ujsť. Má predovšetkým tú výhodu, že to nie je klasické scifi, ale je príjemné zmiešané s historickým nádychom divokého západu. V prospech rovnako hrá aj jeho obsadenie, ktoré pritiahlo niekoľko veľkých mien. Dá sa pozrieť na HBO GO a prvá epizóda je ešte stále prístupná bezplatne.

VIAC O TITULE: ,Komentáre

  1. Barborka | december 23., 2016 o 11:55 |

    Okrem toho, že mi príde nepochopiteľné porovnávať westworld a dollhouse, tak je tam chyba – zakladateľ bol arnold, nie arthur a to sa tam spomína v každej časti pomaly…

  2. Elendilka | január 2., 2017 o 09:47 |

    Ďakujem, chybu som opravila.

Napíšte svoj názor