SERIÁLY.kinema.SK

Jedným z najúspešnejších projektov káblovej stanice FX je nepochybne American Horror Story. Má za sebou päť úspešných rokov s témami, ktoré sa obmieňajú každú sériu. Tvorcovia Brad Falchuk a Ryan Murphy si každú sériu vyberú jeden z trópov typických pre urbánne legendy a v šiestej siahli po niečom, čo im pomôže vrátiť sa ku koreňom seriálu.

vlcsnap-2016-09-15-13h23m34s116

Kolónia Roanoke – pre nás takmer neznáme spojenie. V druhej polovici šestnásteho storočia poslala kráľovná Alžbeta prvá k brehom Severnej Ameriky osadníkov, ktorí mali založiť prvé stále anglické sídlo. Sir Walter Raleigh, zakladateľ kolónie, položil jej základy na ostrove Roanoke, v dnešnej Severnej Karolíne. Stalo sa však to, že všetci osadníci jednoducho zmizli, a v literatúre narazíte na pojem „Stratená kolónia“, ktorý sa k Roanoke viaže. Nikto nevie, čo sa s nimi stalo, a práve preto sú častým zdrojom rôznych príbehov. American Horror Story nie je výnimkou, no pohráva sa s touto témou úplne iný spôsobom, ako by ste čakali.

Šiesta séria bude rozdelená do desiatich kapitol v podobe epizód. V tej prvej spojili predmet hororu so žánrom dokumentaristiky. Hlavní hrdinovia sedia v štúdiu, komentujú dej a rozprávajú o tom, čo sa stalo. Je to prestrihané so zábermi, ktoré boli nakrútené podľa skutočných udalostí v teréne, a charaktery sú nahradené najatými hercami. Skrátka, ako keby ste pozerali dokumentárny film na Discovery, ale dejú sa tam nadprirodzené veci.

vlcsnap-2016-09-15-13h24m28s161

Hlavnými hrdinami je manželský pár Shelby (Lily Rabe/Sarah Paulson) a Matt (André Holland/Cuba Gooding Jr.), ktorí sa po incidente v Los Angeles rozhodnú presťahovať na pokojnejšie miesto. Matta totiž v meste napadli, Shelby sa do toho tiež priplietla a počas nešváru aj potratila ich nenarodené dieťa. Pricestujú do Severnej Karolíny, lebo sa im zažiadali lesy a trochu samoty. Narazia na krásny starší dom, ktorý aj s hojným pozemkom vydražia za komicky nízku sumu. Vyfúknu ho však miestnym farmárom a preto všetky čudnosti, čo sa v ňom dejú, pripisujú im. Logicky im to vychádza, že ich chcú odtiaľ vyhnať.

vlcsnap-2016-09-15-13h24m18s59

Strašidelné udalosti na seba nenechajú dlho čakať. Zvuky, padajúce zuby z neba, miznúci nôž alebo mŕtve prasa pred dverami sa odohrajú v priebehu prvých dní. Shelby je čoraz viac znepokojená a to hlavne preto, lebo Matt pracuje ako cestujúci predajca a nechce preto zostať sama. Matt za manželkou pošle svoju sestru Lee (Adina Porter/Angela Bassett). Tá prichádza na to najhoršie. Ktosi ich zamkne počas bratovej neprítomnosti v pivnici a keď sa z nej dostanú von, celý dom je omotaný špagátmi so zavesenými figúrkami z halúzok. Keď sa následne o situácii snažia v pokoji porozprávať a rozhodnúť, čo ďalej, Shelby to už nezvládne, sadá za volant a až v tom momente sa príbeh naozaj rozbehne.

vlcsnap-2016-09-15-13h24m49s122

V Chapter 1 sa tvorcovia vrátili ku koreňom. Veľký tmavý dom v menej obývanej časti je už vec, s ktorou sa pohrávali a aj napriek miernej opozeranosti tohto motívu musím uznať, že sa im to podarilo. Boli momenty, počas ktorých som musela žmúriť alebo si prikryť časť obrazu, lebo sa som obávala nejakej desivosti. Prvá časť zatiaľ zároveň len naznačila, o čom séria zhruba bude, takže bolo položených mnoho otázok a postavený svet, ktorý bude zaujímavé sledovať.

Oceňujem takisto aj formát. Päť rokov klasického naratívu, hoci v rôznych časových periódach, má svoje čaro, no skĺzava do istej rutiny. Dokumentárny štýl prináša do seriálu nový vietor, ako aj prostredie odľahlého lesa. Podľa záverečných titulkov by sa v tejto sérii mal objaviť takmer všetok ansábel z predošlých dejín seriálu, takže aj po tejto línii môžu byť diváci spokojní.

My Roanoke Nightmare, ako je dokumentárny seriál nazvaný, bude rozhodne zaujímavou sériou pre American Horror Story. Prvá časť vyzerá sľubne a naozaj sa teším na pokračovanie.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor