SERIÁLY.kinema.SK

Kritkmi ospevovaná ako nová verzia True Detective… Okolo novej minisérie z dielne káblovej stanice HBO sú rozhodne veľké ozveny, a tak sme sa jej pozreli na zúbok. The Night Of je americkou adaptáciou seriálu Criminal Justice, ktorý sa v rokoch 2008-2009 vysielal vo Veľkej Británii a zožal veľký úspech – na svojom konte má Emmy, aj televíznu BAFTA. HBO práva na adaptáciu kúpilo už v roku 2012, ale kvôli nečakanému úmrtiu jedného z producentov sa na príprave seriálu pracovalo až doteraz.

vlcsnap-2016-08-07-19h45m32s79

The Night Of sa odohráva v New Yorku a jeho hlavnou postavou je mladý, vzorný vysokoškolák, Nasir Khan (Riz Ahmed). Ten sa chce zúčastniť na študentskej party, no keď sa mu neobjaví odvoz, na vlastnú päsť si požičia otcov taxík. Keďže nevie zapnúť nápis, že je mimo služby, prisadne si k nemu krásna a záhadná brunetka, s ktoru sa rozhodne stráviť večer. Dajú si veselé tabletky, pár pohárikov a Andrea (Sofia Black D’Elia) sa začne zahrávať s nožom. Nasir si z toho veľa nerobí, noc si užije, no drogy spravia svoje a má niekoľkohodinový výpadok. Keď sa preberie a rozhodne sa vrátiť domov, nájde Andreu dobodanú v posteli.

Samozrejme, spanikári. Nie je si istý, čo sa vlastne v posledných minútach odohralo, aj keď si domnieva, že jej neublížil. Vezme si veci a zuteká, no zabudne na kľúče. Musí sa teda naspäť vlámať, pri čom ho ale zbadá sused. Napriek tomu sa mu podarí ujsť v taxíku, no na základe nezodpovednej jazdy ho chytia policajti. Celú noc je nútený prizerať sa na vyšetrovanie Andreinej vraždy v policajnom aute a na policajnej stanici, až sa napokon prevalí, že s tým má niečo spoločné. Na scénu prichádza právnik John Stone (John Turturro) a všetko naberie na obrátkach.

vlcsnap-2016-08-07-19h47m01s225

Miniséria sa zaoberá týmto prípadom a udalosťami z prvej časti, ktorá zachytáva udalosť osudnej noci. Má zaujímavé spracovanie – mnoho scén z prvej časti sa odohráva v noci a preto nie je všetko presvietené, čo vyvoláva autentický efekt. Niektoré zábery sú sprostredkované skrz bezpečnostné kamery, ktoré sa v prípade neskôr vyskytnú ako dôkazy. Miniséria ide takisto do detailu a diváci majú tým pádom možnosť vidieť všetky procedúry a pozerať sa na prípad z oboch strán. Oceňujem rovnako aj obsadenie, ktoré nie je veľmi opozerané. Hlavne Riz Ahmed, ktorý stvárňuje hlavného hrdinu Nasira, je excelentný, rovnako ako Bill Camp, ktorý stvárňuje detektíva zodpovedného za tento prípad.

vlcsnap-2016-08-07-19h47m13s119

Je načase zodpovedať hlavnú otázku tejto recenzie. Je The Night Of porovnateľný kaliber s True Detective? Prvá časť ukázala, že táto miniséria má rovnako všetky potrebné predpoklady na to, aby bola výbornou kriminálnou drámou. Príbeh, ako aj spracovanie, sú rovnako zaujímavé a vynikajúce, takže je to rozhodne letnou záležitosťou, ktorú treba mať v merku. Sledovanosť ma stúpajúcu tendenciu a bolo odvysielaných už 5 epizód, takže je to ideálny materiál na maratón.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor