SERIÁLY.kinema.SK

V pondelok 30. mája mala premiéru horúca novinka z dielne káblovej televízie AMC s názvom Preacher. Jedná sa o adaptáciu rovnomenného komiksu, ktorý sa v desiatich epizódach svojej prvej série vysiela u nás každý pondelok (zároveň s premiérou v USA o 03:00 a následne o 22:00 v ten istý deň). AMC už skúsenosti s komiksovými adaptáciami má a robí to skutočne na jednotku, ako dokazuje úspech The Walking Dead. Ako si však poradili s niečím z odlišného súdka? Mesiac po premiére sa spolu s vami obzrieme na prvé časti.

vlcsnap-2016-06-26-19h14m45s56

Vertigo, súčasť DC Comics, predstavilo tento príbeh v roku 1995. Svoju publikáciu ukončilo v roku 2000 a odvtedy sa mnohí snažili tieto stránky pretaviť na obrazovku, prípadne na strieborné plátno. Úspech sa dostavil vlani, keď AMC uviedla, že Preacher bude mať ako televízna adaptácia domov na tejto stanici. Čo sa týka kreatívy, stoja za ním zvučné mená – Evan Goldberg, Sam Catlin a Seth Rogen.

Preacher zachytáva osud Jesseho Custera (Dominic Cooper), ktorý pôsobí ako miestny kňaz v mestečku Annvill (ide o fiktívne mesto v Texase). Jeho kongregácia je malá, ale aktívna. Sám čelí problémom spojenými s jeho temnou minulosťou a denno-denné problémy veriacich ho ubíjajú. Hlavne preto, že sám akosi stráca svoju vieru. Okolnostiam nepomôže, ani keď sa do mesta vracia láska z jeho mladosti Tulip (Ruth Negga), ktorá ešte stále rieši kadejaké kšefty.

vlcsnap-2016-06-26-19h15m16s158

Celým svetom kolujú príbehy o zvláštnych okolnostiach v kostoloch. Kňazi alebo významné náboženské osobnosti počas svojej činnosti vybuchujú. Do toho všetkého padne pri Preacherovom mestečku z lietadla írsky upír Cassidy (Joseph Gilgun) a spriatelia sa pri potýčke v bare. Keď sa Preacher v ten večer vráti domov, mysteriózna entita vojde do jeho kostola a vstúpi doňho. Následne na to si začne postupne uvedomovať, že niečo nie je v poriadku, lebo všetko okolo neho začne byť naozaj zvláštne a oplýva špeciálnou schopnosťou.

vlcsnap-2016-06-26-19h17m17s76

Kritici boli z Preachera nadšení a vedeli prečo. Ansámbel troch hlavných postáv – Dominic Cooper, Joseph Gilgun, Ruth Negga a ich chémia sú to najlepšie, čo som za posledné mesiace v seriálovom svete videla. Okrem toho je spracovanie seriálu veľmi zaujímavé. Kamera je inovatívna, vedľajšie postavy nie sú ploché a tvorcovia sa neštítia scén, ktoré sú krvavé, akčné a brutálne.

Na druhej strane predbežné čísla sledovanosti ukazujú klesajúcu tendenciu. Predpokladám, je to hlavne kvôli tomu, že tvorcovia neunáhlili predstavenie sveta a postáv. Príbeh rozpracúvajú postupne a naozaj sa všetko rozbehne až po pilotnej časti.

vlcsnap-2016-06-26-19h15m52s236

Veľmi oceňujem drobnosti, ktoré sa v seriáli vyskytujú. Pri Preacherovom kostole sa napríklad často menia náboženské nápisy na malé vtipy, do rozhovorov vkladajú drobné popkultúrne narážky a miestami si seriál zo seba uťahuje. Takisto musím veľmi pochváliť prízvuky hlavných predstaviteľov, ktorí sú všetci z nášho kontinentu, naozaj na tom zapracovali. Dominic Cooper mal dokonca kvôli tejto úlohe aj hlasového pedagóga.

Preacher je rozhodné zaujímavý seriál a nemali by ste ho toto leto vynechať. Okrem komiksovosti zvládnutej na jednotku sa taktiež zaoberá aj hutnejšími témami, akými je náboženstvo ako také, či rôznye aspektay ľudského života, a to je veľkým bonusom.Napíšte svoj názor