SERIÁLY.kinema.SK

vlcsnap-2016-02-26-22h25m07s137

Ak sa pohybujete aspoň hodinu denne na internete, je veľká pravdepodobnosť, že ste zachytili správu o tvorcoch legendárneho sitcomu Plný dom (Full House), ktorí pripravovali voľné pokračovanie. Fuller House mal celosvetovú premiéru na platforme Netflix 26. februára a jeho 13 epizód je dostupných, hlavne na maratónenie, aj u nás.

Predpokladám, že postavy netreba nanovo predstavovať. Vo Fuller House si zreprízovali všetci svoje úlohy (žiaľ, okrem predstaviteliek Michelle). Seriál sa odohráva v našej súčasnosti, teda 29 rokov po jeho prvej epizóde z osemdesiateho siedmeho. Hlavnou postavou je najstaršia dcéra Tannerovie klanu, DJ (Candice Cameron Bure). Jej manžel, požiarnik, zomrel pri pracovnom zásahu a ona sa nasťahovala naspäť do rodného domu aj so svojimi troma synmi. Danny (Bob Saget) a Becky (Lori Loughlin) však dostali unikátnu príležitosť hosťovať celonárodnú rannú show a sťahujú sa zo San Francicsa preč do    Los Angeles. Aby DJ nezostala na všetko sama, sestra Stephanie (Jodie Sweetin) a jej najlepšia kamoška Kimmy Gibbler (Andrea Barber) sa k nej nasťahujú, vyhrnú si rukávy a pomôžu jej s deťmi a životnými dilemami.

vlcsnap-2016-02-26-22h24m23s200

Samozrejme, nič nie je také jednoduché, ako sa zdá. Kimmy sa medzitým vydala a do domu príde aj so svojou dcérou Ramonou (Soni Bringas). S manželom na tom nie sú dobre a nachádzajú sa v rozvodovom konaní, no to vôbec nebráni tomu, aby sa v seriáli každú chvíľu ukazoval. Ako si iste pamätáte, Kimmy dávala zabrať nie len Tannerovcom, ale aj vašej bránici, a jej manžel je presne z toho istého súdka. Stephanie je na tom trochu inak, žije si divokým životom ako dídžejka na voľnej nohe a zvyknúť si na nový rodinný režim jej chvíľu trvá.

A čo pôvodné postavy? V pilotnej epizóde sa ukážu úplne všetci (okrem Michelle, na čo pekne odkážu) a postupne sa na obrazovku v rôznych epizódach vracajú. Spolu s nimi si takisto určite vychutnáte aj „catch phrases“, teda vety, ktoré neoddeliteľne patria k niektorým postavám. Scenár je písaný štýlom, v ktorom postavy nepriamo odkazujú na veci z jeho predchodcu, je často uvedomelý a uťahuje si sám zo seba (napríklad Kimmy dopĺňa časti historiek, v ktorých nebola). Samozrejme, každý diel obsahuje niekoľko objatí, jednoduché zápletky rodinného typu a keďže sa časti z neho nakrúcali tradičným spôsobom pred živým publikom, užijete si aj štúdiový smiech a hlasné reakcie.

vlcsnap-2016-02-26-22h24m45s181

Fuller House ide priamo v krokoch svojho predchodcu. Je to ľahký seriál, pri ktorom vám tých necelých sedem hodín jeho trvania ubehne ako voda. Zároveň sa však dotýka veľmi reálnych tém a občas „zatne do živého“, takže vám odporúčam mať po ruke vreckovky. Ak ste fanúšikmi pôvodnej série, hlavne prvá epizóda obsahuje krásne retrospektívne momenty (doslova sa tam rozdelí obrazovka a dej ide synchro s epizódou spred tridsiatich rokov), ktoré vás proste chytia za srdce.

Fuller House odporúčam všetkým, ktorí mali radi pôvodný seriál alebo holdujú rodinným komédiám. Nečakajte nič dramatické, prevratné, alebo extrémne inovatívne. Jedná sa o nové zápletky v starej schéme seriálu, no aj tak to má svoje čaro. Herci sú úplne ako keby neprešiel žiaden čas a role si doslova užívajú – niektoré momenty im zarosia oči a je vidno, že sa z tejto príležistosti tešia. Za všetko určite vraví to, že Andrea Barber sa kvôli tomtuo seriálu vrátila k herectvu – po Plnom dome sa totiž utiahla do úzadia a na obrazovke sa už v iných projektoch neobjavila.

vlcsnap-2016-02-26-22h25m27s80

Všetkých trinásť epizód Fuller House je dostupných na Netflixe, u nás v anglickom jazyku (s anglickými titulkami) a aj v nemčine. Repliky sú písané zrozumiteľne, takže toto je ideálna príležitosť na cibrenie vašej angličtiny. Rozhodne by ste si Fuller House nemali nechať ujsť!Napíšte svoj názor