SERIÁLY.kinema.SK

Vinyl (HBO)

Extra, TestPilot február 15., 2016

Keď sme do redakcie dostali správu od HBO, že nám umožnia vidieť novinku Vinyl už v predstihu, veľmi sme sa potešili. Seriál totiž ešte pred svojou oficiálnou premiérou vzbudil veľkú pozornosť – jeho producentami sú Mick Jagger a Martin Scorsese, ktorý pilotnú časť aj režíroval. Úvodná dvojhodinová epizóda vyšla v celosvetovej premiére na Valentína a diváci v našich končinách mohli jej vysielanie naživo zachytiť 15. februára o 03:00 ráno. HBO dnes okrem toho pilotnú časť uvoľnila aj na svojej platforme HBO GO na limitovaný čas zadarmo a odvysiela ju v repríze o 20:00.

95618

Vinyl je ambiciózny projekt, ktorý sa odohráva v sedemdesiatych rokoch v postredí nahrávacej spoločnosti American Century Records. Jej zakladateľ Richie (Bobby Cannavale), v minulosti sužovaný závislosťou na drogách, alkohole a všetkom možnom, je momentálne triezvy a snaží sa, pomaly už krachujúcu spoločnosť, predať nemeckému konglomerátu German Polygram. Seriál takisto zobrazuje aj jeho osobný život, no zároveň aj prostredie súdobej hudobnej scény.

Pilotná epizóda trvá takmer dve hodiny a je koncipovaná ako film, ktorý naznačuje dejové línie, ktorými sa zbytok seriálu bude uberať. Divák sa dozvie, ako to so spoločnosťou je, zároveň dostane pohľad na budúcnosť, seriálovú súčasnosť, kde Richie v snahe zachrániť svoju firmu zašiel priďaleko a zároveň aj úplnú minulosť, teda obdobie, kedy American Century Records zakladal.

vinyl

Do seriálu vstupujeme scénou, ktorá nás hneď zoznamuje s hudbou tohto obdobia. Musím povedať, že moje myšlienky ma zaviedli k filmu Zamatová extáza, ktorý sa tiež odohráva v podobnom prostredí. Vo Vinyle však budete počut referencie na legendy akými sú Iggy Pop či Led Zeppelin. Čiže aj napriek tomu, že sa nachádzame vo fiktívnej realite, neustále je prepojená na reálny hudobný svet, čo dáva divákovi o to lepšiu presdstavu o prostredí, v ktorom bude serial zahalený.

vinyl_101_08_-_576

Seriál má vynikajúce obsadenie. Účinkuje v ňom Olivia Wilde, Juno Temple, Ray Romano, Ato Essandoh a aj James Jagger, syn legendárneho frontmana Rolling Stones, ktorý zároveň funguje aj ako hudobný producent Vinylu. Devízou tohto projektu je takisto vynikajúci soundrack, o ktorom si dovolím tvrdiť, že je dôležitosťou ekvivalentný postavám. Na internete bude každý tyždeň uverejnený soundtrack k danému dielu, vždy s niekoľkodňovým predstihom. V pilotnej epizóde pod taktovou Martina Scorseseho je zobrazený autentický svet prostredia hudby sedemdesiatych rokov, ktorý síce vychádza z reality, ale príbeh a postavy sú fiktívne. Táto časť takisto obsahuje aj užívanie drog a sex, takže seriál nie je vhodný pre mladších divákov.

vinyl_101_10_-_576

Pilot Vinylu je filmárske umenie prenesené na obrazovku televízneho seriálu. Kamera, strih a výprava sú prepracované, scenáristicky tiež nie je čo vytknúť. Vinyl sa neunúva divákovi všetko vysvetľovať, seriál dej ukazuje. Pilotná epizóda zobrazuje ústrednú dejovú líniu v troch časoch, no flashbacky sú vizuálne oddelné a dávajú zmysel, lebo epizóda motivuje diváka k tomu, aby sa sústredil a fakt, že časť má dve hodiny je úplne nepodstatný, lebo si to takmer ani neuvedomí.

Je takmer isté, že serial priláka veľkú pozornosť vďaka Scorsesemu a Jaggerovi, ale určite to nebude jediné, čo ich pripúta k orbazovkám. Napriek tomu, že Vinyl je označený za drámu, má svoj vlastný, miestami zvrátený zmysel pre humor. Neskutočne výborné komické načasovanie je často výborný sprievodca kľúčovými momentami – v prostredí, kde hlavný protagonista určite nemá úsmev na tvári.Napíšte svoj názor