SERIÁLY.kinema.SK

Lucifer

Epizódy, TestPilot február 1., 2016

Vytvoriť seriál na základe komiksu len preto, že je to teraz populárne, nemusí byť vždy dobré. Hlavne ak ide o o komiks akým je Lucifer a do seriálu si z neho vezmete len tú najzákladnejšiu premisu a dve postavy.

bscap0006(1)

Čítal som síce len pár zošitov komiksového Lucifera, no aj z reakcií na internete viem vyvodiť, že seriál má s predlohou pramálo spoločné. Čo je škoda, pretože tvorcom Lucifera je kultový Neil Gaiman. Lucifer je spin-off  najznámejšieho diela od Gaimana – Sandman – v ktorom sa postava Lucifera po prvý raz aj objavila. Inšpiráciou pre Luciferovu podobu sa stal neobyčajný britský muzikant David Bowie (1947 – 2016), ktorý sa stal predobrazom pre Lucifera aj v komikse The Wicked + The Divine. Čo od seriálového Lucifera, druhého seriálu s komiksovou predlohou na stanici FOX, očakávať?

Po tom, ako Lucifer (Tom Ellis), prvý z padlých anjelov, prestane byť spokojný so svojou úlohou, rozhodne sa odísť. Vyprace peklo, zhasne svetlo a presťahuje sa do Los Angeles, kde si otvorí piano bar pod názvom Lux. Krásna irónia, čo poviete. No po tom, ako je v jeho náručí zavraždená mladá umelkyňa, ktorej pomohol k úspechu, dostane chuť potrestať ľudí, ktorí sú za vraždu zodpovední. Veď je predsa Lucifer, trestať hriešnikov je jeho práca. Vďaka tomuto rozhodnutiu sa pripletie do cesty detektívke Chloe (Lauren German), ktorá vraždu vyšetruje.

bscap2045

Po tom, ako zistí, že na ňu jeho diabolský šarm vplyv nemá, stane sa ňou posadnutý v snahe zistiť, čo je detektívka Chloe Dancer zač a či ju náhodou neposlal jeho otec. Lucifera k tomu neustále otravuje anjel s požiadavkou, aby išiel do Pekla. Doslova. Hoci sa Chloe spolupráci s Luciferom spočiatku bráni, musí pripustiť, že jeho „božské“ schopnosti (hoc sa ich márne snaží racionálne vysvetliť) sú vo vyšetrovaní veľmi nápomocné. Diabol totiž dokáže z ľudí vytiahnuť ich najhlbšie túžby.

Pilot bol vtipný hlavne vďaka hláškam, ktoré padali medzi postavami. No bohužiaľ je to len ďalšia procedurálna dráma, akých sme tu mali neúrekom. Aj keď bude zaujímavé sledovať morálne dilemy, ktoré Lucifer pociťuje, keď vidí ako zločinci unikajú trestu, kedďže tam dole nezostal nikto, kto by im spríjemňoval večnosť, je veľká škoda, že sa nedržali viac predlohy a miesto toho z toho urobili ďalší seriál typu Castle alebo Forever. A v podstate ďalší z nekonečného radu kriminálnych seriálov, ktorých hlavných protagonistov tvoria žena a muž, pričom jeden z dvojice je v úlohe detektíva, druhý človeka s nejakým mimoriadnym nadaním a spolu riešia kriminálne prípady. Pilot sledovalo okolo 7,1 mil. divákov (aj vďaka nábehu Aktov X), čo je celkom slušné číslo, no po skúsenostiach so stanicou FOX nie som veľmi optimistický, čo sa životnosti Lucifera týka.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor