SERIÁLY.kinema.SK

Jednou z možností ako zaujať diváka a prilákať ho k novému seriálu, je použiť pri jeho tvorbe veľké mená. A ak je jedným z nich svetoznámy spisovateľ Stephen King a druhým JJ Abrams, záujem je zaručený. To, že hlavnú postavu stvárni James Franco je už len nepatrné plus.

cc8affe5-68b4-41bc-a80b-e78eb7feb323

Najnovšia adaptácia Kingovej knihy 11.22.63. z produkcie Hulu nám ukáže pokus cestovateľa v čase zabrániť atentátu na Johna F. Kennedyho, 35. prezidenta USA, ktorého vražda je jednou z najznámejších v dejinách ľudstva aj vďaka obrovskému množstvu konšpiračných teórií, ktoré sa okolo nej objavujú.

Je to veľmi populárna téma a objavila sa už v niekoľkých seriáloch a filmoch (napr. Bones, Red Dwarf, Watchmen, Walker Texas Ranger…), no nie ako hlavná dejová zápletka. Na čo sa v minisérií 11.22.63 môžeme teda tešiť?

Jake Epping (James Franco) je obyčajný stredoškolský učiteľ, ktorý sa práve rozviedol. A rozvod nebude to jediné, čo rozvráti jeho život. Všimne si, že majiteľ jedálne Al Templeton (Chris Cooper) v priebehu pár minút akoby schradol a ostarol o niekoľko rokov.

1455632234_11.22.63-gallery-1424x801-v2-9-019cf9ab78d4989eec18a9d6a4d2da42aad89cbfd56814bdfa25576f95290127

Al mu vysvetlí, že má rakovinu, čomu Jake spočiatku nechce veriť a preto ho Al požiada, aby sa s ním stretol na druhý deň. Jake tak aj urobí a Templeton mu prezradí, že v jeho podniku je portál, ktorý vedie do 21. októbra 1960. A on ním prechádza v snahe zabrániť atentátu na JFK. Žiadna ultra tajná organizácia ani mimozemšťania, len jeden človek, čo verí, že naša prítomnosť by vyzerala lepšie, ak by JFK žil dlhšie.

Jake mu nechce veriť ani po tom, ako sám cez portál prejde, no nakoniec sa nechá presvedčiť, aby pokračoval v Alovej úlohe. Predá všetky poznámky, čo počas svojich ciest do minulosti nazhromaždil a vysvetlí mu pravidlá cestovania:

  • Vždy keď prejde cez portál je 11:58 21. októbra 1960.
  • Nezáleží na tom, ako dlho v minulosti pobudne, v súčasnosti ubehnú len dve minúty.
  • A asi najdôležitejšie pravidlo, vždy keď prejde do minulosti, predošlé zmeny sa stratia. Takže ak uspeje a zachráni JFK, už nikdy nebude môcť portál znovu použiť.

Jake je pripravený na cestu… alebo si to aspoň myslí.

75710cec-a19a-4073-97ed-c0ae2b37c37f

Už prvé sekundy úvodnej zvučky naznačujú, že to bude vizuálny zážitok. A aj je, po vizuálnej stránke je to veľmi kvalitne spravený seriál. Občas máte pocit, že sledujete film a nie TV seriál. Celé 60. roky sú farebné, plné starých áut, oblekov a šiat. Dočkáme sa aj jedného lensflare. Podľa toho poznáme, že to JJ Abrams len produkoval. Je zábavné sledovať, ako sa Jake snaží zapadnúť a splynúť s davom.

1

Aby totiž prežil až do osudného dátumu 22. novembra 1963, musí byť čo najviac nenápadný a vykonať čo najmenej zmien. Minulosť chce proste ostať nezmenená a bráni sa akýmkoľvek pokusom o zmenu. To, že je Jake cudzím elementom v čase, je pripomínané aj záhadným tulákom, ktorého Jake stretne pri prvom prechode do minulosti. Ako jediný totiž vidí ako Jake prichádza a odchádza, čo potvrdzuje aj slovami: „Nemal by si tu byť“. Zdá sa, že tulák nazývaný „Yellow card man“ bude jednou zo záhad, na ktorých vysvetlenie si budeme musieť počkať.

Som zvedavý ako to celé dopadne. Keďže som knihu nečítal, neviem či autor nechal Jakea uspieť. Ak áno, potom trochu pokrivkáva teória, že minulosť sa bráni zmene. Ak máte radi cestovanie v čase, ktoré nie je len jednoepizódna záležitosť, a páči sa vám farebná estetika 60tych rokov, pustite sa do toho. Osem epizód vyzerá byť akurát.Napíšte svoj názor