SERIÁLY.kinema.SK

aqChcem uveriť. Alebo nechcem? Mulderova konšpiračná mantra bola aj mojou mantrou pred desiatou sériou Aktov X. Chcela som uveriť, že obnovenie po štrnástich rokoch nebude chyba a dostaneme to, čo si z Aktov pamätáme a milujeme. Pri rôznorodosti žánrov, nerozmotateľnej mytológii a štyroch vrstvách nostalgie to je priam nesplniteľná úloha.

Pôsobivé úvodné intro, kde Mulder v skratke predstavuje svoj život pomocou fotiek a Mark Snow vytiahne pôvodnú zvučku, šteluje očakávania na maximum.  Ako teda obstáli prvé dve epizódy?

Chris Carter avizoval, že mytológiou sa budú zaoberať len prvá a posledná epizóda nazvaná rovnako – My Struggle I/II – a zvyšné budú klasické Monster-of-the-week diely. A musím povedať len jedno – vďakabohu. Prvá epizóda trpí dilemou, pre koho je vlastne seriál určený. Chce potešiť starých fanúšikov, ktorí poznajú postavy a mytológiu, a zároveň prilákať nových, pre ktorých boli nejakí “Málder a Skalyová” len popkultúrnym pozadím ich životov. 

Pilot sa snaží zabaliť mimozemskú konšpiráciu do nového šatu, no v dnešných časoch sú úž ľudia príliš skeptickí a prestrihy na pochodujúcich vojakov a novinové titulky pôsobia príliš tažkopádne, dialóg a dej sa zadrhávajú. Akoby sa seriál ešte len prebúdzal z hibernácie a herci sa hľadali. (Hrozná a do oči bijúca parochňa Gillian Anderson tomu tiež nepridáva, našťastie v ďalších dieloch tento problém vyriešili.)

Scullyová (Gillian Anderson), Mulder (David Duchovny) a Tad O’Malley (Joel McHale)

Diváci odrástli a s nimi sa v živote posunuli aj Mulder a Scullyová. Naposledy sme ich videli, ako odplávali na loďke do západu slnka za spoločným životom vo filme I Want To Believe (2008). Očividne nie všetko dopadlo ako malo, pretože pilot nám predstavuje hrdinov žijúcich samostatné životy. Zatiaľčo Mulder si začína pestovať imidž pustovníka žijúceho v domčeku uprostred ničoho, Scullyová sa vrátila k svojmu pôvodnému zamestaniu a pôsobí ako chirurgička v nemocnici. Nevieme presne prečo sa ich vzťah zosypal, ale množstvo fyzickej a psychickej traumy počas ich pôsobenia v Aktoch X a následné zrieknutie sa ich syna Williama tomu určite nepomohlo. Práve William a jeho adopcia vyzerajú na ústrednú tému celej série popri záhadách týždňa.

Mulder a Scullyová sa stretávajú s brakovým novinárom Tadom O’Malleym (Joel McHale), ktorý “hlása pravdu” o všemožných konšpiráciách a jeho bombastická rétorika nemá ďaleko od rôznych súčasných demagógov, článkov o iluminátoch, chemtrails a liečbe savom. Má vraj dôležité informácie a dokonca svedkyňu Svetu, ktorú uniesli mimozemšťania, a keďže Mulder a Scullyová sú rezidentní odborníci na všetko zvláštne, potrebuje ich pomoc. Vďaka Svete sa dozvedáme, že mimozemšťania tu naozaj v štyridsiatych rokoch boli, ale ako správni ľudia sme ich zabili a ukradli ich technológie pre seba. Následne tajné vládne sprisahanie robilo desaťročia pokusy s mimozemskou technológiou na vlastných občanoch.

msep1

Emočná hádka je vždy lepšia ako tragické pozeranie sa na seba v tichu.

Rokmi skúšaný Mulder tomu spočiatku neverí a začína pochybovať o celom svojom doterajšom živote. Aký bol zmysel jeho mimozemskej krížovej výpravy? Je osviežujúce vidieť ho ako skeptika, pretože táto rola od začiatku patrila Scullyovej. No neprejde ani päť minút a Mulder je opäť vo švungu, kríza stredného veku zažehnaná. Scullyová na tejto ceste bola už miliónkrát, vie kam vedie a preto odmietne nechať sa opäť zlanáriť. Práve ich hádka na schodoch bol moment, kedy som konečne uvidela skutočného Muldera a Scullyovú, nie ich bezduché napodobeniny. Je to výmena názorov, ktorú sme my videli a oni zažili už stokrát, doplnená o ťažký podtón ich spoločných životov, kam to všetko (ne)viedlo a neochotou absolvovať to ešte raz. Scullyovej odpor ale tiež netrvá dlho a čoskoro sú opäť špeciálnymi agentmi FBI. 

X-Files_1001_060815_sc14_0076DJ1_hires1_595_Mini-Logo-TV-white---Gallery

Doktorka Scullyová.

Druhá epizóda s názvom Founder’s Mutation sú tie staré Akty X, čo si pamätáme. Doktori robiaci experimenty na deťoch, Mulder a Scullyová v oblekoch brázdiaci haly nemocníc a firiem na ceste za svedkami rozoberajúc možné vysvetlenie prípadu. Herci sa konečne cítia pohodlne vo svojich postavách, dynamika funguje. Ťažkopádnu mytólogiu odložili, no epizódna téma o deťoch s nezvyčajnými schopnosťami konečne dáva priestor Mulderovi a Scullyovej vysporiadať sa s Williamom, ktorého už nemôžu ignorovať. Okrem toho, že ústredný príbeh chlapca hľadajúceho sestru až očividne paraleluje Mulderovu minulosť, v závere epizódy sa obaja osamote ponárajú do snov, v ktorých si Williama nechali. Mulder sníva o priam idylických momentoch, kedy s ním stavia raketu a pozerá Vesmírnu odyseu, kým Scullyová sa vyžíva v momentoch každodenného života ako cesta do školy. Dúfam, že to celé smeruje k zmiereniu sa (hlavne) Scullyovej s vnútorným pocitom viny, že ho len tak opustila. Odhliadnuc od tohto emočného vydierania, epizóda pôsobí sviežo (a nie je to len osvetlením a zmenou garderóby) a divák može dýchať.

XF_sc4_0028DJ1_hires1_595_Mini-Logo-TV-white---Gallery

Mulder konečne odložil imidž pustovníka.

Podľa proma na ďalšiu epizódu to vyzerá, že sa nám dostane jednej z legendárnych lightovných epizód, kedy sa seriál prestane brať vážne. Už len samotný názov Mulder & Scully Meet the Were-Monster svedčí o žmurknutiu na diváka.

To, že diváci sa nevedeli dočkať nových dielov dokazuje aj sledovanosť. Prvý diel sa vysielal v lukratívnom čase v nedeľu večer hneď po americkom futbale – vďaka čomu to vytiahol na 16,19 milióna divákov, druhý – už v pondelok a bez futbalu – na 9,7 milóna, čo je stále skvelé. Slovenskí diváci si môžu prvé dve epizódy pozrieť vďaka televízii JOJ už dnes 27. januára o 20.35 na PLUSke.

Po škrípajúcom rozbehu to vyzerá na stúpajúcu kvalitu zvyšku série. Uvidíme, čo na to mytologické finále.

 

 

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor