SERIÁLY.kinema.SK

The Magicians

Epizódy, TestPilot január 5., 2016

Americká káblová stanica Syfy v poslednom čase predstavuje samé ambiciózne projekty. Miniséria Childhood’s End, na motívy svetoznámeho sci-fi Arthura C. Clarka, bola prijatá veľmi pozitívne. V polovici decembra však premiérovala (zatiaľ len prostredníctom internetu) aj prvá časť ich ďalšej novinky – seriálu s názvom The Magicians, ktorý takisto stavia na rovnomennej knižnej predlohe Leva Grossmana. Oficiálna premiéra jeho prvej série je však naplánovaná až na koniec januára.

magicianspilot1

Hlavným hrdinom The Magicians je Quentin (Jason Ralph), obyčajný, mierne svojský chalan, ktorému sa ťažko socializuje. Študuje na vysokej škole v New Yorku a býva spolu s kamarátkou Juliou (Stella Maeve). Počas strednej boli obaja posadnutí knižnou sériou s čarovnými hodinami, ktoré dokázali troch súrodencov preniesť do iného sveta. Quentina preto láka mágia a kúzla. Uvedomí si, že nie je dobré žiť vo fantázii, a chce svoje knihy predať. Najprv však musí absolvovať pohovor na Yale a namiesto toho sa ocitne na prijímačkách na čarovnú školu Bakebills.

Prijímacie konanie absolvovala aj Julia, no na rozdiel od Quentina sa nedostala do prvého ročníka a dostáva sa naspäť do bežného sveta. Kúzlo zabudnutia na ňu však neúčinkuje a všetko si pamätá. Samozrejme, trápi ju to. Až tak veľmi, že sa zapletie do niečoho záhadného, čarovného mimo hraníc školy.

magicianspilot3

Quentina do školy prijímajú a začína spoznávať svoje nové možnosti. Skamaráti sa s viacerými adeptmi na čarodejníkov a aj napriek tomu sa okolo neho začnú diať čudné veci. Vyzerá to tak, že v magickom svete sa prebudila hrozba, ktorá je nejako prepletená so samotným Quentinom.

magicianspilot2

Seriál má na rozdiel od knihy starších protagonistov, v bežnom svete už študentov vysokých škôl. Quentin sa práve chystal na prijímacie konanie na postgraduál, takže je to o čosi posunuté. Takisto tu tým pádom vzniká priestor na to, aby v televíznej podobe The Magicians boli veci ako sex, cigarety, alkohol a problémy mladých dospelých. Následkom toho však seriál skĺza do roviny, ktorú zvykne produkovať skôr The CW. V seriáli nie je núdza o drámu, prepletené vzťahy a infantilné sklony hrdinov.

magicianspilot4

Priamo s tvorcami na seriáli pracuje aj Lev Grossman, autor predlohy. Napísal z tejto série už tri knihy, takže dej niekam smeruje, čo je dobré. Pilotná epizóda bola dobre vygradovaná, nastolila nejaké otázky a niektoré už aj zodpovedala. Tvorcovia takisto stavajú na tom, že potenciálni diváci seriálu sú buď fanúšikmi kníh, alebo majú radi veci z magického prostredia. Napokon, generácia Harryho Pottera je práve (plus-mínus) v takom veku, ako hrdinovia tohto seriálu.

Osobne som si prvú časť The Magicians užila, a to aj napriek tomu, že adolescentný prvok pôsobil pomerne rušivo. Páči sa mi, že seriál niekam speje, čo je očividné už z prvej časti, a som zvedavá, kam sa The Magicians ďalej uberú. Námet je rozhodne zaujímavý, takže ak máte radi magické veci, určite si to netreba nechať ujsť.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Sirius | január 5., 2016 o 18:00 |

  Na toto som sa tešil no pilot bola akísi nemastný neslaný. Zrejme asi dosť zapôsobilo to že nepoznám predlohu. No zdalo sa mi ako keby tvorcovia nevedeli čím ten seriál má byť. Uvidíme aké budú ďalšie časti. No pre mňa zatiaľ skôr sklamanie.

 2. Sirius | január 28., 2016 o 08:27 |

  Aj s druhej časť mám rovnaký pocit ako s prvej. Škoda.

 3. Janulka | február 14., 2016 o 16:31 |

  velmi nesympaticky herec v hlavnej ulohe ale celkom ma zaujima co bude dalej, este tomu dam sancu

 4. Sirius | apríl 13., 2016 o 10:16 |

  prvá polovica série je dosť trápenie ale tie posledné dve tri časti stály za to. dúfam že bude druhá séria lebo cliffhanger to malo riadny.Aj keĎ čo sa týka sledovanosti nebolo to nič extra ale zas na tento typ seriálu celkom slušná a moc nekolísala. Uvidíme čo bude ďalej

Napíšte svoj názor