SERIÁLY.kinema.SK

Untitled-1

Chceme sa Vám poďakovať za hojnú účasť na našej seriálovej prednáške na SCANDI II aj napriek (trochu tematickej) zime v sále. Sľúbili sme Vám prehľad seriálov, ktoré boli prezentované pre prípad, že Vás nejaký zaujal a nezapamätali ste jeho meno, a tiež preto, že niektoré tituly sme Vám nestihli predstaviť plnohodnotne aj s nejakou tou upútavkou.

Peter Sirovec a Ivica Kopčoková

FORBRYDELSEN

Dánsko, 3 série || Trailer

kul_Forbrydelsen_26_699804aKompletný balíček domácej drámy, politickej drámy a trileru. Na dne jazera v kufri auta nájdu mŕtve telo a detektívka Sarah Lund (Sofie Gråbøl) počas dvadsiatich hodinových dielov pátra po vrahovi. Dlhý formát ponúka možnosť zaoberať sa nielen vrahom, ale aj trúchliacou rodinou a dopadom vyšetrovania na osobné priority detektívky Lundovej, ktorú prípad zastihol jednou nohou von z krajiny. V Dánsku sa popri tom konajú voľby a vyzerá to, že niekto z politického kempu hlavného kandidáta Troelsa Hartmanna (Lars Mikkelsen) je zapletený. Seriál spopularizoval svetre z Faerských ostrovov. (Očividne pomáhajú riešiť zločin.)

Dožil sa amerického remaku THE KILLING na stanici AMC.

 

BRON/BROEN

Dánsko, Švédsko, 3 série || Trailer

Bron IINa moste medzi Dánskom a Švédskom nájdu presne nahranici rozpoltené telo neznámej ženy. Prípadu sa ujímajú dánsky detektív Martin Rhode (Kim Bodnia) a jeho švédska kolegyňa Saga Noren (Sofia Helin). Seriál sa hrá so zvyčajnými charakteristami mužsko-ženského detektívneho dua a stavia ich na hlavu. Saga Noren je tiež nezvyčajný jav na obrazovkách, jej istá forma autizmu nie je zobrazená na smiech, nespadá do klišé, že má vďaka tomu superschopnosti riešiť prípad a ani nie je divákovi oplieskavaná o hlavu veľkými písmenami. To, že Saga nemá perfektné social skill neznamená, že nemá emócie.

Formát bol tak populárny, že vznikli až dva remaky – THE BRIDGE na americko-mexickej hranici pri El Paso a THE TUNNEL na britsko-francúzskej hranici v Eurotuneli.

 

BORGEN

Dánsko, 3 série || Trailer

Borgen_S1E3Vzostup, život a pád prvej dánskej premiérky Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen). Zabudnite na temnú brutálnu politiku House of Cards a spomeňte si na The West Wing. Borgen nám okrem pohľadu do dánskej politiky a otázky, či dokážete ostať verní sami sebe keď sa dostanete k moci, ponúka aj pohľad do života rodiny, ktorej mama sa zrazu stala z radovej poslankyne premiérkou. Rozpitváva tradičnú dilemu kariéra vs rodina a dopad na zaužívanú dynamiku v manželstve. Spolu s Birgitte v seriáli sledujeme aj jej mediálneho poradcu tzv spin-doktora, Kasper Juulsa, ktorý má dosť vlastných problémov a novinárku Katrine Fønsmark, ktorá s kariérnym rastom postupne prichádza o veľké žurnalistické ideály.

 

MAMON

Nórsko, 2 série || Trailer

mammon-1__131017082710Šesťdielny nórsky mysteriózny seriál, kde hlavnú úlohunemá detektív, ale novinár. Príbeh dvoch bratov stojacich na opačných stranách. Jeden riadi veľký národný energetický podnik, druhý je novinár, ktorý o jeho privatizácii píše. Konflikt záujmov ako vyšitý. Brat-novinár (s použitím veľmi pochybných žurnalistických metód) odhalí, že privatizácia je skorumpovaná a zapletie sa do špirály samovrážd s religióznym podtónom.

Seriál mal český remake MAMON z produkcie HBO.

 

 

 

 

ÄKTA MANNISKOR

Švédsko, 2 série || Trailer

akta_manniskorHumanoidne vyzerajúci roboti (hubboti) sú bežnou súčasťou domácností. Existujú rôzne modely – na pomoc starším ľudom, model domácej opatrovateľky, ktorá sa postará o domácnosť a napíše s deťmi úlohy, alebo len spoločník pre osamelých ľudí, ktorý si s vami zabehá alebo pôjde do divadla. Seriál skúma nielen otázky lásky, sexuality, právnej zodpovednosti a identity medzi ľudmi a ich robotmi, ale aj ich začlenie do spoločnosti, čím sú nie všetci nadšení.

Seriál mal britský remake HUMANS na Chanel 4.

 

 

 

JORDSKOTT

Švédsko, miniséria || Trailer

tSk5tV9Zio6L8Tp6bLpwyWrT_dp1kxnMEGGiGNRr4vUNa prvý pohľad bežná škandinávska kriminálna dráma: nadaná policajtka je posadnutá vyriešením prípadu a tento prípad je pre ňu osobný. V tomto prípade ide o zmiznutie detí. Detektívka Eva Thörnblad (Moa Gammel) sa sedem rokov po zmiznutí svojej dcéry vracia do rodného mestečka kvôli smrti svojho otca a zároveň zmizne ďalšie dieťa. Teraz je ešte viac presvedčená o tom, že sa jej dcéra neutopila, ale ju niekto uniesol. Seriál sa však odlišuje použitím severskej mytológie, mysteriózného lesa, rozprávok. Touto mystikou a dejovou linkou, ktorá sa týka miestnej celulózky, sa seriál snaží kritizovať ľudskú spoločnosť, ktorá ničí prírodu s cieľom zarobiť si: ak sa my nebudeme starať o prírodu, príroda sa “postará” o nás.

 

 

ØYEVITNE (EYEWITNESS)

Nórsko, miniséria || Trailer

1956x818Šesťdielny nórsky seriál verejnoprávnej stanice NRK o zločine, ktorý sa votrie do komunity spoza hraníc. Philip a Henning, kamaráti zo školy, sa schádzajú v starej šope, aby mali pre svoj vzťah súkromie. Jednu noc sa však stanú svedkami vraždy miestneho motorkárskeho gangu, no podarí sa im ujsť. Zaprisahajú sa, že nikomu nikdy nič nepovedia, pretože sa boja odhalenia ich vzťahu. Philipova nevlastná mama je však mestský šerif a pustí sa do vyšetrovania prípadu. Ďalšia škandinávska miniséria, ktorá sa nebojí diskutovať na tému homosexuality a intolerancie.

Americká káblová televízia USA Network si objednala 10-dielny remake.

 

MODUS

Švédsko, miniséria || Trailer

Modus_-_FMI8-dielna adaptácia štvrtej knihy zo série kriminálnych románov Anne Holt. Ide o triler, v ktorom vraha poznáme od úplného začiatku. Vyčíňa počas vianočných sviatkov, čo ešte viac znásobuje hrôzostrašnosť týchto činov a dodáva to seriálu jedinečnú atmosféru. Hlavnou hrdinkou je bývala agentka FBI, ktorá sa zapletie do všetkého preto, že napísala knihu o vrahoch a tak ju detektív pri vyšetrovaní vraždy biskupky na vidieku požiada o konzultáciu. Seriál zahŕňa politické a spoločenské témy: kritizuje náboženský fanatizmus – za sériovým vrahom stojí sekta tvrdiaca, že Švédsko vďaka svojmu liberalizmu je najnemravnejšia krajina; dotýka sa ľudských práv a intolerancie – vrah sa zameriava na homosexuálov – ženy aj mužov, väčšinou známych ľudí.

 

THE HEAVY WATER WATER (THE SABOTEURS)

Nórsko, Dánsko, VB, miniséria || Trailer

maxresdefaultHWW zobrazuje pozadie malej nórskej operácie v čase, kedy sa Hitler snažil dostať k atómovej bombe. Nóri v roku 1934 postavili továreň na hnojivá, ktorej odpadom bola aj ťažka voda, potrebná k výrobe bomby. Po nemeckej inázii do Nórska sa Spojenci rozhodli továreň sabotovať. Seriál sa sústredí na mladého nádejného fyzika Leifa Tronstada, ktorý pri invázii utečie do Británie a pridá sa k odboju. V Škótsku vytrénujú malý tím, ktorý má infiltrovať a zničiť továreň. Na druhej strane barikády sledujeme nemeckého fyzika Wernera Heisenberga, ktorý plánoval postaviť prvý nemecký jadrový reaktor.

 

 

1864

Dánsko, miniséria || Trailer

7671091-14rej1864_1jpgPríbeh najťažšej a najkrvavejšej porážky v histórii Dánska, kedy sa proti Dánsku postavilo Nemecko a Prusko, rozprávaný z uhla pohľadu poslednej svedkyne. Táto 8-dielná miniséria je hlavne príbehom ľudí, ktorí boli obeťami pochabých bláznov, ktorí sa chceli dostať k moci. Ide o vôbec najdrahší seriál v histórii Dánska a je to pre Dánov veľmi osobný projekt.Napíšte svoj názor