SERIÁLY.kinema.SK

Shadowhunters

Epizódy, TestPilot január 17., 2016

ABC Family, po novom Freeform, prináša hneď na začiatku roka svoju najočakávanejšiu novinku. Seriál Shadowhunters je založený na veľmi populárnej knižnej sérii autorky Cassandry Clare, The Mortal Instruments, po slovensky Nástroje smrteľníkov. Knihy majú šesť dielov, jednu steampunkovú spin-off trilógiu a druhú, ktorej prvý diel bude publikovaný počas tohto roka. Okrem toho bol z toho sveta nakrútený aj film, ktorý však nebol až tak úspešný. Ako teda obstojí nový seriál?

shadowhunterspilot1

Hlavnou hrdinkou Shadowhunters je osemnásťročná Clary (Katherine McNamara), ktorá má celkom obyčajné problémy. Chce sa dostať na dobrú vysokú, túži poriadne osláviť svoje narodeniny a jej najlepší kamarát Simon (Alberto Rosende) je do nej tak trochu zamilovaný. Zrazu sa však okolo nej začnú diať čudné veci – v nočnom klube uvidí skupinku ľudí, ktorých nevidí nikto iný, ako bojujú proti démonom.

To je len začiatok všetkého – ukáže sa, že jej mama pochádza, tak ako aj skupinka tínejdžerov, z Tieňolovcov, bojovníkov proti všetkému, čo chce ublížiť ľuďom. Clary má okrem toho vymazané spomienky a keď napadnú jej byt a uväznia jej matku, pomôže jej tajomný Jace (Dominic Sherwood), šarmantný Tieňolovec. Clary sa ocitne uprostred komplikovanej situácie – chce zachrániť mamu a zároveň sa vyhnúť démonom a sprihaneckej skupine, ktorá funguje vo svete Tieňolovcov.

shadowhunterspilot2

V prvom rade je veľmi podstatné povedať, že knižné predlohy a ich vizuálne spracovanie sa budú vždy odlišovať. Nie všetko, čo existuje na stranách kníh, sa dá alebo je vhodné preniesť na obrazovku a to isté platí aj pre niektoré dejové línie. Shadowhunters sa od Mesta kostí, prvej časti Nástrojov smrteľníkov, naozaj odlišuje. Luke, ktorý je v Mortal Instruments kníhkupcom, je v seriáli policajtom. Jocelyn je na obrazovke majiteľkou galérie, no v knihe pôsobí ako umelkyňa na voľnej nohe. Týchto zmien je tam niekoľko a hoci im zo začiatku možno fanúšikovia nebudú rozumieť, treba počkať, určite s nimi čosi tvorcovia Shadowhunters zamýšľajú.

shadowhunterspilot3

Aj napriek tomu mi to nedá a musím trochu do seriálu vrtnúť. Ak ste čítali knihy, tak viete, že Tieňolovcov je málo, no napriek tomu ich je na obrazovke v chráme, ktorý je ich strediskom, veľmi veľa. Majú tam akúsu digitálnu centrálu, neustále tam pobehujú, no na úlohy do terénu posielajú tínejdžerov. Nedáva to vôbec zmysel, rovnako ako dialógy. Miestami som sa až musela chytať za hlavu, keď v krátkej scéne padla tri razy tá istá veta alebo odriekali repliky, ktoré boli maximálne nezmyselné a tým pádom postavy často spolu konverzujú, ale v podstate nehovoria o ničom.

shadowhunterspilot4

Ďalší veľký problém, ktorý som v Shadowhunters videla, bolo hlavné obsadenie. Moje vnímanie pravdepodobne ovplyvnil aj už zmienený slabý dialóg, no niektoré postavy nemali s ostatnými takmer žiadnu chémiu a všetci boli tak naobliekaní (miestami sporo odetí), že vyzerali ako bábiky.

shadowhunterspilot5

Aby som však nebola len Debbie Downer, musím na seriáli oceniť hlavne to, že sa im podarilo vytvoriť rôznorodý svet plný mnohých tvorov, démonov a iných bytostí, ktoré sú naozaj pestré a dynamické. Najmä postava Magnusa (Harry Shum Jr.), hoci zatiaľ s malým priestorom, stojí za to. Takisto, ani efekty neboli na zahodenie, čo sa v seriáloch menších televízií veľmi nevidí.

Ak budete šikovní, nájdete na internete už aj druhú epizódu. Oproti pilotu bola dejovo o niečo zaujímavejšia, no dialógy na tom neboli o nič lepšie. Shadowhunters si nájdu svoje publikum. Svedčí o tom pomerne veľká reklamná kampaň k seriálu a náhodné hashtagy, ktoré sa počas pilotu zobrazovali na obrazovke. Početní fanúšikovia si to určite nenechajú ujsť a nájdu si v tom to svoje. Neviem, či som z takýtchto vecí vyrástla, ale mňa tento seriál neupútal a ďalšie epizódy si už žiaľ nepozriem.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor