SERIÁLY.kinema.SK

Second Chance

Epizódy, TestPilot január 4., 2016

Mnohí vnímajú vykročenie do nového roka ako druhú šancu pre samých seba. Dovoľte mi popriať vám všetko dobré a zároveň uviesť prvú recenziu pilotnej epizódy v tomto roku. Názov má síce príznačný pre toto ročné obdobie, ale ukrýva sa pod ním zaujímavá kombinácia drámy a vedeckej fantastiky.

secondchance1

Second Chance televíznej stanice Fox sa pohráva s motívom Frankensteinovho monštra. Jeho hlavnou zápletkou je smrť bývalého šerifa a moderná metóda mladého génia, ktorá mu vráti život naspäť. Poďme však pekne po poriadku.

V úvode epizódy spoznávame Jimmyho Pritcharda (Philip Baker Hall), sedemdesiatpäťročného dôchodcu, ktorý pre veľkú kauzu musel pred viac ako desiatimi rokmi opustiť post miestneho šerifa. Znáša to veľmi zle a keďže mu už ani zdravie neslúži ako kedysi, osamote v byte konzumuje veľké množstvá alkoholu s cigaretkou v ruke. Navštevuje ho a kontroluje syn Duval (Tim DeKay), agent FBI. Zhabe mu fľašku burbonu, na čo sa Jimmy nahnevá a v noci sa vkradne do Duvalovho domu po ďalšie zásoby. Nie je tam však sám, nájde tam jedného z gentov FBI pri nekalej činnosti a hneď v úvode epizódy preto Jimmy násilím zomiera.

secondchance2

V seriáli takisto spoznávame súrodencov Otta Goodwina (Adhir Kalyan) a jeho dvojča Mary (Dilshad Vadsaria). Otto je génius na konte s niekoľkými vynálezmi, ktoré im obom priniesli veľký majetok. Mary však trpí na rakovinu a chemoterapia jej už nezaberá. Otto zistí, že Jimmy Pritchard má jedinečnú genetickú výbavu a mohol by na ňom skúsiť svoju revolučnú technológiu zvrátenia smrti a vyprodukovať tak liek pre Mary. Neváha, zrekonštruuje mu telo a vracia mu život.

secondchance3

Jimmy sa preberá a okamžite zisťuje, že čosi nie je v poriadku. Rekonštrukcia vytvorila jeho „najlepšiu verziu“ (Robert Kazinsky) a tak má mierne pozmenený vzhľad, ako aj schopnosti. Jeho zmysly, sila a aj iné aspekty sú tak trochu silnejšie a nemá problém prebúrať sa cez stenu. Zostáva zaseknutý medzi pomocou svojej rodine a faktom, že Goodwinovci potrebujú pomôcť, hoci trochu inak, taktiež.

Seriál však nie je len úplne vážny. Tvorcovia doň vložili dostatok humornejších chvíľ, ktoré pramenia buď z Jimmyho telesných úprav, alebo z faktu, že aj napriek novému, namakanému telu, je v hlave stále dôchodca. Obzvlášť ma pobavilo, keď na klávesnici ťukal ako drozd, iba ukazovákom. Takisto je veľmi zujímavé, že aj napriek regenrácii, si stále všetko pamätá a neprestal byť otcom Duvala.

secondchance1

Potešilo ma aj to, že seriál pracuje s filozofickým aspektom toho, či majú Goodwinovci vôbec právo urobiť takýto, priam až božský zásah do niečieho života. Predpokladám, že s tým bude Second Chance pracovať aj naďalej.

Pilot bol veľmi sľubný, neviazol a oceňujem takisto aj to, že tvorcovia si nechali čas na peknú prácu s kamerou a na krátke tiché miesta. V úvodných epizódach sa to až tak často nestáva. Obávam sa však, že napriek zaujímavým výzvam, ktoré seriál ponúka, môže byť jeho hlavný námet tak trochu proti nemu. Jimmy sa bude venovať kauze, ktorá ho zosadila zo šerifskej stoličky, ale ako určite tieto námety poznáte, čím dlhšie sa v seriáloch pretriasajú, tým menej zaujímavými sa stávajú. Žiaľ, nezostáva nám nič iné, ako si na to počkať a veriť v kreativitu jeho tvorcov. Po pilotnej epizóde však Second Chance hodnotím veľmi pozitívne.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Sirius | január 4., 2016 o 18:07 |

    Po traileri som mal pochyby. Predsa len táto téma nemá moc šťastie čo sa seriálového/filmového spracovania týka. Hlavne teda filmového. No pilot celkom prekvapil, som zvedavý na ďalšie epizódy.

Napíšte svoj názor