SERIÁLY.kinema.SK

Americká stanica NBC stojí za jednými z najlepších komédií, ktoré kedy vznikli za veľkou mlákou. Okrem klasík ako Cheers, Seinfeld, 30 Rock, The Office alebo Scrubs od nej vyšli aj seriály, ktoré dookola bežia aj na slovenských obrazovkách, napríklad Friends alebo Frasier. Ich nové komediálne projekty sú preto sledované so záujmom a diváci väčšinou očakávajú veľké hity. V uplynulých dňoch v rámci predpremiéry vypustili prvé tri epizódy novinky Superstore, ktorý bude oficiálne premiérovať v novom roku. Dokáže však naplniť očakávania?

superstorepilot1

Premisa je pomerne jednoduchá – jedná sa o situačnú komédiu, ktorá sa odohráva v americkom supermarkete. Nie je to však hocijaké Tesco z vášho sídliska. Cloud 9, predmetný supermarket, je stelesnením všetkého, čo sa v takýchto obrovských halách v Spojených štátoch zvykne nachádzať. Okrem potravín, kozmetiky a drobností do domácnosti tam nájdete všetko. Záhradný nábytok, bazény, lieky, elektroniku a, samozrejme, všetko vo veľkosti pre amerického spotrebiteľa. Prejdenie každej uličky v tomto obchode sa pravdepodobne rovná rozsahu maratónu. Presne do takéhoto supermarketu v pilotnej epizóde prijali Jonaha (Ben Feldman).

Samozrejme, Jonah predsa nie je len taký obyčaný predavač. Staval domy s Habitatom for Humanity a vôbec nie je ten typ, ktorý by robil v takejto jednoduchej práci. Z nejakých bizarných dôvodov však predsa len v Cloud 9 zakotvil a spolu s ním spoznávame svojský tím jeho kolegov. Hneď mu do oka padne floor manažérka Amy (America Ferrera), asi jedná racionálne zmýšľajúca osoba z celého kolektívu. Okrem toho spolu s nimi každý deň v supermarkete pracuje aj mierne neurotický šéf Glenn (Mark McKinney), tehotná Cheyenne (Nichole Bloom), do Jonaha zakukaná Sandra (Kaliko Kauahi) a snaživý hipster Mateo (Nico Santos). Samozrejme, z partie nechýba ani rezidentný čudák alebo charizmatický hláškovač Garrett (Colton Dunn), ktorý je na vozíčku – čo v seriáli využívajú úplne iným spôsobom, ako by ste očakávali.

superstorepilot2

Superstore je založený na epizódnom deji, v ktorom sa jediné kontinuálne motívy orientujú na vzťahy jednotlivých postáv. Je to komédia zameraná na charaktery a na rozdiel od iných vo svojom žánri, zatiaľ nepredstavila vracajúcich sa zákazníkov. V každej časti prichádzajú noví, ktorí seriálu dodávajú istú dynamiku. Superstore sa takisto zaoberá rôznymi klišé, ktoré by ste v takomto prostredí čakali – Jonah hneď v pilote namiesto zlacnenia elektroniky o 25% všetko precení na 25 centov. Zamestnanci sa zaoberajú ukladaním tovaru a riešia stratené deti v obchode, alebo pomoc premúdrelým zákazníkom.

Superstore mi po prvých piatich minútach začal pripomínať The Office. Niet sa čomu čudovať, lebo jeho koncept vymyslel Justin Spitzer, ktorý sa na Office podieľal a dokonca sám napísal niekoľko epizód tohto, dnes už klasického seriálu. Charaktery tieto dva seriály podobné nemajú, ale dialógmi a atmosférou sa Superstore rozhodne podobá svojmu predchodcovi. Podobne však ako The Office, aj tu bude pravdepodobne chvíľku trvať, kým zapustí svoje korene.

superstorepilot3

Ďalšiu vec, ktorú by som na Superstore rada vyzdvihla, je to, že seriál sa nenúti do toho, aby vám charaktery hneď na začiatku násilne predstavil. Čosi je naznačené, vieme aj niekoľko informácií o tom, čo sú títo ľudia zač, ale rozhodne nemusíte čakať výlevy pilotového typu, kde vám ústredná postava vyrozpráva svoj životopis za tridsať sekúnd.

Superstore je veľmi fajn. Plynie ľahko a rýchlo, lebo dialógy sú svižné. Takisto, je tu aj jedna vec, ktorú je podľa mňa potrebné spomenúť – početný ansábel hercov je najvýraznejšou kvalitou tohto sitcomu. Opakuje sa to v týchto recenziách tisíckrát, ale naozaj, chémia a zloženie hercov je to, prečo sa vám oplatí siahnuť po dostupných epizódach a počkať si v januári na ďalšie. Superstore by ste nemali nechať ujsť, rovnako ako zľavy po Vianociach.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor