SERIÁLY.kinema.SK

Colony

Epizódy, TestPilot december 31., 2015

Pokračujeme s testovaním pilotov, ktoré samotné televízne stanice posúvajú onlin už pred oficiálnymi premiérami seriálov. Dnes to bude novinka káblovej televízie USA Network s názvom Colony. Žánrovo by sme seriál mohli zaradiť do populárnej dystopickej vlny, ktorá je už tak trochu za zenitom. Podarí sa Colony prelomiť predsudky mnohých, ktorí už tento žáner nadobro odsúdili?

colonypilot1

Colony sa odohráva v blízkej budúcnosti, v slnečnom Los Angeles. Ústrednými postavami sú členovia rodiny Sullivanovcov a už od prvej scény je divákovi jasné, že čosi nie je v poriadku. Sullivanovci žijú v ohradenej časti mesta, za veľkou betónovou stenou, kde sú, pre nás bežné veci ako vajíčka, nedostatkovým tovarom. Takmer okamžite je v pilotnej epizóde takisto povedané, že jeden zo Sullivanovcov, dvanásťročný Charlie, zostal na druhej strane bariéry.

Otec Will (Josh Holloway) pracuje ako obyčajný mechanik a využíva svoje nenápadné postavenie na to, aby prepašoval nejaké súčiastky. Plánuje ich vymeniť za prevoz mimo steny, aby mohol svojho strateného syna nájsť. Situácia sa však zvrtne a Will sa zamotá do mocnej hry, ktorá ovláda život medzi stenami. Seriál taktiež ukazuje aj ostatných členov rodiny. Bram (Alex Neustaedter), najstarší zo súrodencov, vymieňa v škole pomaranče zo záhrady za potraviny a Katie (Sarah Wayne Callies), Willova manželka, má takisto čo robiť. Jej synovec má cukrovku a pokúša sa zohnať mu inzulín. Okrem toho je však pomerne nebojácna a v priebehu epizódy sa ukáže, že aj ona má dôležité postavenie v tomto dystopickom svete.

colonypilot2

Tvorcovia počas pilotnej epizódy neodhalili úplne všetko. Divák tuší, že za všetkým je jeden veľký hráč, okupant, ktorý má istý cieľ a zabratie územia prehlasuje za dočasnú záležitosť. Na jeho strane je moc, ktorú reprezentuje Proxy Alan Snyder (Peter Jacobson) a militantná jednotka s červenými pokrývkami hlavy. Okrem toho tu však máme aj Rezistenciu, ktorá sa snaží proti režimu bojovať. Otázkou, ktorú autori v pilote položili, však je, kto je v tejto situácii skutočným nepriateľom? Sullivanovci sa budú musieť rozhodnúť a pravdepodobne to nebude jednotné.

colonypilot4

Ako fanúšik dystópie musím vyzdvihnúť úroveň detailu, ktorá sa v seriáli vyskytuje. Výmeny tovaru, ale aj obyčajných domácich výrobkov, náhradných šoférov, ktorí sa vystriedajú s pôvodnými, aby sa naozaj nikto nedostal za stenu, alebo siréna, ktorou sa oznamuje večierka, sú jednoducho veci, ktoré určite oceníte. V seriáli je dokonca aj hrozba pracovných táborov pre kriminálnikov, z čoho miestami naskakuje husia koža. Hoci to zo začiatku tak nevyzeralo, postupom času sa takisto ukázalo, že aj Will, a aj Katie, budú mať rovnocenné dejové línie a manželka v tomto prípade nepôsobí len ako prívesok a dôverník pre hlavného hrdinu.

colonypilot3

Pilotná epizóda Colony mala pomerne pomalý rozbeh. Obzvlášť preto, že v prvej polovici ani veľmi netušíte, čo je za tým všetkým, čo sa na obrazovke odohráva. Rozhodne to nevzdajte, lebo v druhej polovici sa dočkáte niekoľkých odpovedí a koniec vám možno aj vyrazí dych. Tiež musím pochváliť výber hlavnej dvojice. Josh Holloway a aj Sarah Wayne Callies sú naozaj výborní (hoci som sa Callies obávala, keďže vo Walking Dead bola pre mňa naozaj neznesiteľnou postavou). Ich vzťah na obrazovke je dobre vybalansovaný a myslím, že bude aj naďalej zaujímavý.

Colony je jedným zo seriálov, ku ktorým by bolo najlepšie napísať relevantné hodnotenie po odvysielaní prvej série, v ktorej je naplánovaných desať častí. Ak sa však ponesie v trende, ktorý začal jeho pilot, fanúšikovia dystópie sa majú naozaj na čo tešiť.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Sirius | január 2., 2016 o 13:40 |

    Taká kombinácia V a Falling Skeys

Napíšte svoj názor