SERIÁLY.kinema.SK

Na obrazovkách káblovej televízie Starz sa zjavila 8-dielna miniséria, ktorá mi sľubovala mladé tanečníčky, rozorvané emócie a tyranického Bena Danielsa s hrozným americkým prízvukom. Niečo pubertálne vo mne zastrihalo ušami a tešilo sa na Bunheads s lepším rozpočtom. Ako hlboko som sa mýlila.

fleshbone1

Claire (Sarah Hay) je maličká vystrašená tanečníčka, ktorá uteká z domu. Vďaka svojmu talentu sa dostane do ansámblu prestížnej newyorskej baletnej skupiny, ktorú riadi nevyspytateľný režisér Paul (Ben Daniels) so snom skomponovať originálny balet, do ktorého obsadí svoju novo-objavenú hviezdu a tak si získa večnú slávu v dejinách baletu. Primiešajte hromadu ctižiadostivých anorektických baletiek, krvilačnú ukrajinskú primadonu Kiiru (tanečníčka a herečka Irina Dvororenko), ruskú striptérsku mafiu a máte vymaľované.

Temnejší seriál o zvrátenom svete pod pozlátkom umenia ste dlho nevideli – a to sa ešte pilot ani neskončil. Okrem kompetitívneho sveta tanca sa ponárame hlbšie do Clairinej minulosti. Rodinný motív protagonistkinho nešťastného detstva vyvrcholí v epizóde zasadenej do večere vďakyvzdania, kde nezostane jedno oko suché. V priebehu ôsmich hodín sa pred vašimi očami mladá Claire premení z traumatizovaného dievčaťa na ženu, ktorá sa nemusí o nikoho a nič opierať.

fleshbone3

Flesh and Bone sa spolu s Top of The Lake, Honourable Woman, Unbreakable Kimmy Schmidt a druhou sériou True Detective radí medzi seriálové počiny sústrediace sa na to, ako sa ženy po násilných traumách postavia späť na nohy. Kým austrálska dráma Top of The Lake je rovnako vizuálne krutá ako jej protagonosti a Kimmy Schmidt podčiarkuje krutosť ľudského chovania precízne absurdným humorom, Flesh and Bone tancuje okolo témy násilia po špičkách a veľká časť príbehu leží v symbolike a vizuálnych narážkach. Nedostatok odľahčenia patrí medzi hlavné výtky kritiky – na druhej strane, hlboká ponorenosť do témy robí zo seriálu dokonalú tabletku temnoty na jedno víkendové poobedie.

fleshbone2

Pre profesionálne uchopenie baletu si tvorcovia najali režiséra novozélandského baletu Ethana Steifela, ktorý ako choreograf napísal pre seriál 13 minút originálneho baletu z finálnej epizódy, nehovoriac o príprave početných čísel z prostredia skúšok. Seriál, ktorý je u nás od 9. novembra dostupný na HBO GO pod názvom Krev a pot, napísala Moira Walley-Beckett, ktorá si odniesla Emmy za scenáristické pôsobenie v kultovej klasike Breaking Bad.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor