SERIÁLY.kinema.SK

Škandinávci sú expertmi na temné „grimdark“ kriminálky. Svedčí o tom obrovský úspech kníh autorov ako Jo Nesbø a Stieg Larsson, alebo to, s akou popularitou sa stretávajú ich televízne seriály vo Veľkej Británii, kde sa už tradične vysielajú na BBC 4 s titulkami. Napríklad taký Forbrydelsen sa dočkal aj amerického remaku pod názvom The Killing a švédsko-nórsky koprodukčný Bron/Broen hneď dokonca dvoch, a to britsko-francúzskeho a americko-mexického.
Niet divu, že tento formát dorazil aj do našich lesov a hájov. Nedávno ukončený Labyrint na ČT sa skôr zameral na mystickosť a rituálne vraždy, a aj keď sa v poslednom dieli úplne scenáristicky rozpadol, oceňujem jeho atmosféru a vizuál.

mamonhbo

Nový šesťdielny seriál z produkcie HBO v réžii Vladimíra Michálka – Mamon – nám prináša príbeh dvoch bratov stojacich na opačných stranách. Jeden riadi veľký národný energetický podnik, druhý je novinár, ktorý o jeho privatizácii píše. Konflikt záujmov ako vyšitý. Seriál je tuzemskou adaptáciou nórskeho originálu Mammon z minulého roku. Oproti pôvodnému dielu našinci občas zmenili pohlavie postáv, preniesli seriál do našich reálií, ale príbeh zachovali.

Na mieste je otázka, či príbeh cinknutej privatizácie podniku, v ktorej lietajú obrovské peniaze, môže zaujať českého a slovenského diváka. Stačí si totiž zapnúť hlavné televízne správy a týchto príbehov je tucet do týždňa. Každá pretrvá maximálne tri dni a karavána ide ďalej. Už sme, bohužial, imúnni. To, čo však Mamon ponúka naviac, je séria záhadných samovrážd a spomenuté rodinné prepletenie. Kauzu začneme vnímať z osobnej perspektívy. Ako sa dostali bratia do tak odlišných pozícií? Kto je zodpovedný za koho smrť? Kto je prepletený s kým v štátnej, policajnej a súkromnej sfére? Dostane sa mi klasických krimi klišé a ako dopadnú novinár-detektív a záhadná policajtka-hackerka? (aj Aj vám to znie povedome?)

mamoncz2

Nechýba tu k tomu pôsobivý, trochu skľučujúci, ale pritom elegantne čistý skleneno-betónový vizuál. Je to predsalen HBO a vizuálne porovnanie oproti nórskemu originálu vyznieva v prospech HBO. Pôsobí o trošku menej depresívne a viac uhladenejšie. Aj detaily sú zmenené citlivo a predsa vás neprekvapia. Nórske bicykle sa zmenili na motorky a česká finančná polícia vtrhne do novinárskeho sídla s celou kukláčskou jednotkou miesto troch detektívov. (Priznajte sa, neprekvapilo vás to.) Herecké obsadenie je výborné, rovnako ako aj kamera a svojím “lookom” by sa seriál nestratil ani medzi inými seriálovými kvalitkami.

mamoncz4

Vzhľadom na to, že je to remake, viaceré zábery sú skrz naskrz rovnaké s originálom. Prvej epizóde českej verzie však chýba asi päť minút na konci, ktoré diváka dánskeho Mammonu zaskočia a perfektne namotajú na ďalší diel. Okamžite sa dostaví pocit, že toto je OVEĽA väčšie, ako sme si mysleli. A tento finálny kopanec by rozhodne posilnil túžbu našeho diváka zapnúť si okamžite druhý diel. Ostáva mi len dúfať, že českí tvorcovia sa rozhodli poodhaliť zvyšné dejové linky v nasledujúcej epizóde. Bolo by skvelé, ak by nešli presne podľa originálu, ale využili by lokálne prostredie na poskytnutie iného náhľadu a komentára na situácie. Hlavne pri téme ako je korupcia, ktorá je u nás rozhodne vnímaná odlišne.

Ďalšiu časť si už teraz môžete zadarmo pozrieť na HBO GO!Napíšte svoj názor