SERIÁLY.kinema.SK

Káblová televízia USA Network 24. júna uvedie vskutku ambicióznu seriálovú novinku – psychologický triler s názvom Mr. Robot. Ako to môžeme tvrdiť? Pilotnú časť seriálu, ktorú zrežíroval Niels Arden Oplev (Män som hatar kvinnor) a ktorá na festivale SXSW získala cenu divákov, legálne sprístupnila online už 27. mája.

mrrobotpilot1

Zoznámte sa, toto je Elliot (Raim Malek). Vo dne odborník na počítačovú bezpečnosť, v noci ostražitý hacker, ktorý poľuje na zločincov. Je jedno či ide o prevádzkovateľa webu s detskou pornografiou alebo muža, ktorý podvádza niekoľko žien naraz. Proti jeho schopnostiam nik nemá šancu. Ak sa na niekoho raz zameria, je isté, že skončí za mrežami. Nedá ani len uplatiť, peniaze ho vôbec nezaujímajú.

Elliot trpí antisociálnou poruchou osobnosti. Pohŕda spoločnosťou a jej hodnotami. Taktiež je trochu paranoidný – má pocit, že ho sledujú muži v čiernom. Po tom, ako zabráni pokusu o DDos útok na sieť nadnárodnej spoločnosti, ho osloví tajomný muž – tzv. Mr. Robot (Christian Slater) – a ponúkne mu členstvo v skupinke, ktorá daný útok vykonala. Elliot ho najprv chce poslať za mreže, no napokon tak neurobí. Pomôže vykonať Robotovi prvý krok v pláne zničiť Evil Corp (áno, tak sa tá spoločnosť naozaj volá).

mrrobotpilot2

Prečo si tento seriál pozrieť? Hlavný predstaviteľ podáva skvelý výkon – napríklad keď sa snažil bojovať so svojou chorobou. Boli momenty, keď som sa s postavou dokázal stotožniť. Nie som na tom síce tak zle ako on (som len introvert), no niektoré scény boli až desivo povedomé: keď bol Elliot pozvaný na párty, na ktorú síce vyrazil, no pred dverami baru sa otočil a odišiel; jeho interakcia s kolegom v práci, ktorý sa snažil s ním skamarátiť; trápne ticho v lietadle medzi ním a jeho šéfom, ktoré ten prerušil podelením sa o osobnú informáciu, len aby to ťaživé ticho skončilo. Ďalším dôvodom je asi najreálnejšie „hackovanie,“ aké som v seriáli kedy videl. Poznamenám, že nie som na to odborník, správu sietí som mal len jeden semester, ale prišlo mi to dosť vierohodné. Zopár momentov mi pripomínalo kultový antologický seriál Black Mirror. Plusom je aj nejaká tá konšpirácia. Pilot má síce hodinu, no ten čas prešiel tak, že som si to ani neuvedomil.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. John May | jún 7., 2015 o 18:21 |

    Ta společnost se nejmenuje Evil Corp, jenom E Corp. Myslím, že to vysvětloval tak, že se to tak akorát naučil vnímat.

  2. Sirius | jún 8., 2015 o 10:30 |

    Moja chyba, nechal som sa zmiasť titulkami.

Napíšte svoj názor