SERIÁLY.kinema.SK

Amerika 60. rokov potrebuje preniknúť do vesmíru a postaviť muža na orbitu. Aby si to NASA mohla dovoliť, predá súkromie siedmich astronautských finalistov mediálnym a reklamným agentúram – ale skutočná šťava sa skrýva v príbehoch ich manželiek.

astonautwivespilot1

The Astronaut Wives Club je letná oddychovka ABC, ktorá ťaží zo zlatej bane romantického pohľadu na Ameriku pol storočia dozadu. Hlavný ťahač žánru – prefajčená kritikmi-oceňovaná dráma Mad Men zo sveta reklamných agentúr – povesil svoje intrigy a dvojitý meter 60. rokov po siedmych sezónach na kliniec, čo otvorilo dvere menším nasledovníkom americkej nukleárnej nostalgie – napríklad špionážovke Manhattan z produkcie AMC, alebo adaptácii Man in the High Castle z Amazonu.

Na rozdiel od týchto vážnych drám sú Astromanželky čistý soapkový relax. Sedmoro žien tají pred americkou verejnosťou a ostatnými konkurentkami tajomstvá o svojich rodinách a manželstvách, kým spolu súperia v pretekoch verejnej popularity. Miliónkrát omieľané otázky vernosti, rozvodu, snahy o sebarealizáciu a prekročenie manželovho tieňa – to sú ústredné motívy hlavných hrdiniek, ktorých množstvo mi bráni naučiť sa ich mená.

astronautwivespilot2

Vesmírny program je téma, ktorá priláka oko diváka aj k menej atraktívnym aspektom. Žiaľ, tvorcovia seriálu nešli pri charakterizácii manželiek príliš do hĺbky. Stereotypizácia, prázdny vývoj deja, nulový záujem o invenciu alebo sociálny komentár. Osobnosti manželiek – podobne ako ich mená – sa publiku pletú. Viem, že jedna z nich má rečovú vadu, jedna z nich je Hlavná Pokrytecká Manželka a jednu z nich hrá Yvonne Strahovski.

Obrovský potenciál témy vesmírnych pretekov a mediálnej skrutiny zostal premrhaný. Hoci som všetkými desiatimi za sledovanie každého aspektu života Yvonne Strahovski a jej kolegýň, tento seriál si zaslúži vypnúť po 10 minútach. Ak máte chuť na menej známu drámu zo 60. rokov, odporúčam britskú žurnalistickú špionážku The Hour. Síce v nej nikto nejde na Mesiac, ale určite vás zabaví viac.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor