SERIÁLY.kinema.SK

Spoločenské témy sú ako televízne seriály – raz sa skončia. Tu je desať seriálov, ktoré úzko súvisia s februárovým referendom o rodine.

The Fosters

fostersabcfamily

Policajtka a učiteľka vychovávajú hromadu adoptovaných detí a rozhadzujú morálne ponaučenia pred každou reklamnou pauzou. Hoci seriál to občas s kazateľským tónom preháňa, titulné hrdinky krásne mávajú vlajkou výchovy a lásky k deťom.

Transparent

Otec rodiny ku sklonku života prijme svoju ženskú identitu a jeho deti sú také hrozné, sebecké a malicherné, že hoci je slovenskému divákovi tématika transgender veľmi vzdialená, najviac fandí práve ústrednému hrdinovi.

Last Tango in Halifax

Dve učiteľky v strednom veku sa zamilujú, otehotnia a chcú sa vziať. Britský seriál určený celej rodine potvrdzuje národný konsenzus na gay vzťahy a ich legalitu.

Cucumber + Banana

Dva seriály z produkcie nestora žánru gay seriálov, Russella T Daviesa. Gay muž v strednom veku opustí svojho dlhoročného partnera, lebo sa zľakne záväzku manželstva. Krásna sonda do rozdielu medzi typickým mediálnym vykreslením gayov a obyčajnou realitou.

Jane The Virgin

Zákerná manželka manipuluje svojou exmilenkou, ktorá je zároveň jej nevlastnou dcérou, aby získala všetko bohatstvo ústrednej rodiny. Táto nevlastná dcéra na začiatku seriálu omylom oplodnila titulnú hrdinku. Seriál je moderným vrcholom žánru telenovely.

Glee

Tento seriál by mala Aliancia pre rodinu vidieť na revanš za všetok psychický teror, ktorý mi ich kampaň spôsobila. Gay teeneger kam len dovidíš. A kto nie je gay, bude gay v nasledujúcej epizóde. Okrem gay-epidémie seriál vznáša silné morálne poučenia pre mladých a je jedným z najvplyvnejších seriálov v Spojených štátov.

Faking It

Pubertiačka Amy si uvedomí, že je naozaj, naozaj lesbička, keď ju jej najlepšia priateľka presvedčí, aby predstierala, že je lesbička pre školskú popularitu. Ústredným motívom seriálu zostáva vnútorný coming out a zmierenie sa so svojou identitou za náročných okolností.

Brooklyn Nine-Nine

Komédia z prostredia policajného okresku, ktorého nový kapitán je otvorene gay už dlhé desaťročia. Rozdiel medzi kapitánovým vnímaním sveta medzi bariérami a jeho extrémne mladšími podriadenými poukazuje na to, ako ľahko nevnímame veci, ktoré sa nás priamo nedotýkajú.

Honourable Woman

Britsko-izraelská podnikateľka sa pokúša vyriešiť izraelsko-palestínsky konflikt podporou edukácie a zamiluje sa do palestínskej špiónky. Prihodí sa dieťa a veľa dôkazov lásky z oboch strán. Nakoniec sa to skončí smutne, lebo v tomto seriáli je národ doslovne viac ako láska. Jedna z najzaujímavejších špionážno-politických drám. #LeboLesbičky

Orange is the New Black

Priemerná americká blondínka zo strednej triedy, ktorá má doma priemerného snúbenca, ide na pár mesiacov do basy a medzi mrežami je konfrontovaná so svojou niekdajšou milenkou. Seriál je kritikmi-oceňovaná analýza otázky, či je lepšie byť šťastný alebo či je lepšie byť sám sebou. Úspech zožala aj transgender herečka Laverne Cox za svoje stvárnenie postavy, ktorá sa krátko pred príchodom do väzenia stala ženou. Čo epizóda, to hlboká téma.Komentáre

 1. marsel | február 7., 2015 o 14:39 |

  Kde je Looking?

 2. Tea | február 7., 2015 o 18:46 |

  chýba mi tam QaF

 3. Katka | február 7., 2015 o 19:02 |

  Looking,a samozrejme aj Shameless :)

 4. Sarinka | február 7., 2015 o 21:37 |

  A snáď každý seriál od ABC, ešte som od nich nevidela niečo, kde by nebol aspoň jeden gay/pár…Nashville, Revenge, Scandal, Greys…etc

 5. namuras | február 7., 2015 o 23:22 |

  Aby som sa priznala, nevyberala som na základe faktoru sexiness, ale na miere rodinného života LGBT ľudí v rámci seriálu. Preto žiaden Looking a seriály, v ktorých sú gayovia od sexiness faktoru. Pozrite si Cucumber, je to krásne zrkadlo našim životom vo fantázii!

  Uznávam, Shameless US je SUPER ohľadom coming outu, ale nie je to tam práve ústredný motív.

Napíšte svoj názor