SERIÁLY.kinema.SK

Rok 2014 bol bohatý na inšpirujúce seriálové životné príbehy, s ktorými diváci mohli ľahko súcitiť. Pominula doba dokonalých hrdinov na nedosiahnuteľnom piedestáli, na scénu nastúpil malý človiečik plný nedostatkov a chýb. Tento trend milujem, lebo takýto hrdina mi konečne má čo ponúknuť – s takýmto hrdinom sa viem stotožniť a viem sa od neho niečo naučiť.

b99

Pripravila som pre vás netradičný seriálový rebríček televíznych počinov, ktoré ma príjemne prekvapili a napriek hodinám a hodinám konzumovanej televízie týždenne na mne zanechali niečo viac ako preležaniny na zadku.

Najlepšia vidliacka dráma: Happy Valley

Najmenej prezentovaná demografia v televízii? Starí ľudia na vidieku. Najobľúbenejšia profesia pre televízneho protagonistu? Policajt. Bum – dedinská policajtka pokročilého veku sa stará o svojho osireného vnuka a pripravuje pomstu vrahovi svojej dcéry. Keďže je to vidiek a ako dokazujú britské seriály Southcliffe a Glue, ľuďom na vidieku solídne preskakuje, celé sa to otočí do divácky nepríjemných polôh. Šesť epizód dokonalej sondy do šialenstva, ktorým sú uzavreté dedinské komunity. Scenár, herci, kamera, hudba, strih – topka roku 2014. Odporúča jedna recenzentka z vidieku z jednej.

Najlepšia vec s policajtmi: Brooklyn Nine-Nine (2. séria)

Seriálov o policajtoch a právnikoch nikdy nebude málo. Jediná vec prefláknutejšia ako hľadanie spravodlivosti je biely hrdina stredného veku, ktorý má citové problémy so svojím otcom. Ľudský scenár, zaujímavé postavy a polovičný formát robia zo sitkomu Fox skutočnú výnimku v záplave zapálených záchrancov Zámoria. Brooklyn Nine-Nine nestratil v druhej sérii svoju iskru pre hru na emócie – od stupňujúceho sa dráždenia bránice po razantné nakladanie momentov, kedy si vravíte „Toto“.

Najlepšia špionážovka s národnostnou tématikou: The Honourable Woman

Nebudem klamať, tejto ťažkopádnej minisérii BBC s pomalým tempom pomohli k ceste na môj rebríček epické lesbičky v hlavnej úlohe. Ale ako človek, ktorý má na radare predovšetkým seriály s náznakom reálneho analyzovania svetového diania, musím uznať, že The Honourable Woman dokázal pútavo a dosť jasne vysvetliť, prečo sa na Blízkom východe stále mlátia. Plus, hrá tam polovica Británie, postavy sú extrémne diverzné a z veľkej časti dokonca ženy. A spomínané epické lesbičky. Chcete špionážnu minisériu s prepletenými dejovými líniami, ktoré majú rozsah od metafyzických po veľmi fyzické? Chcete The Honourable Woman.

Najlepšia dobová dráma o geekoch: Halt and Catch Fire

Obdobie 80. rokov a počítačovej revolúcie je pre mňa skôr matnou spomienkou z detstva než otázkou osobného záujmu a Lee Pace prešiel po traume, ktorú som utrpela z troch hobitích filmov, na môj čierny zoznam. Preto som k najnovšej dráme AMC pristupovala s veľkou skepsou. Ale PC rebeli ma pozitívne prekvapili. Príbeh vývinu prvého prenosného počítača má nečakanú šťavu a napriek strategicky rozloženému tempu vás prinúti dať prvú sériu na jeden šup. Nie je to celé len o procesoroch a kódovaní – hrdinovia sú inovátori, vynálezcovia, salesmani a predovšetkým podvodníci. Dobová atmosféra je dokonalá, soundtrack vás okamžite prenesie do minulosti. Ak nie ste šialený fanúšik historických drám, ale chcete skúsiť aspoň jednu, preskočte všetky stredoveké soft-péčka a naskočte na túto električku.

Najlepšia LGBTI vec: Transparent

Určite ste čakali, že táto kategória bude v mojej recenzii mierne rozsiahlejšia. Aby som nám to všetkým uľahčila, pripravila som nasledujúci graf popisujúci lesbičkovskú situáciu na televíznych obrazovkách roku 2014:


Veľmi stručne – seriál Transparent z produkcie Amazonu vyhráva. Nielen preto, že o tématike transgender neviem vôbec nič a preto cítim určité obligum tlačiť túto tému do popredia, aby som uľavila môjmu svedomiu, ale aj preto, že je to jeden z najúprimnejších rodinných seriálov, aké som kedy videla. Ústrednou hrdinkou je Maura, transgender matka troch najhorších detí pod Slnkom. Okrem osobnostného prerodu sme svedkami toho, ako Maurin prerod vnímajú jej ratolesti a ako to nastavuje zrkadlo ich vlastným životom. Desať krátkych epizód pôsobí neuveriteľne ľahko a pozerateľne. Napriek nezvyčajnosti ústrednej témy divákovi nehrozí, že sa v problematike stratí. Práve naopak, skrz Maurinu hroznú rodinu s ňou našinec o to viac súcití. Krásna a jedinečná storka, nespočet WTF momentov a židovský pohreb? To nekúpiš, to si nastreamuješ.

Najlepší seriál o rodine: Shameless US (4. séria)

Keď už sme pri tých rodinných seriáloch, v roku 2014 zažiarila aj tradičná rodina – americký remake britského seriálu Shameless. Dobrodružstvá Gallagherovcov, rodiny hlboko pod hranicou chudoby, ktorú tyranizuje alkoholický otec a bipolárna matka, dosiahli štvrtou sériou nový vrchol. Jediná pozitívna postava prepadla drogovej závislosti, alkoholikovi Frankovi definitívne odišla pečeň, teplý Mickey sa konečne vyoutoval – Shameless US poslednou sériou prekonali sami seba. Pri tomto typicky januárovom seriáli som s každou epizódou mala pocit, že scenáristi dostali elixír parádnych nápadov. Patrí do kategórie „ak máte niečomu dať druhú šancu“.

Najlepšie anime: Legend of Korra (4. séria)

Dobre, dobre. Ja viem, že to píšu Američania a kreslia Kórejci, ale to nič nemení na veci, že je to animované a odohráva sa to v akomsi fantastickom svete, kde nejakí čarodejníci ohýbajú elementy a bojujú proti sebe – čo je presne to, čo akosi podvedome a ignorantsky očakávam od anime. Moju averziu prekonalo až finále seriálu (#lesbians on a kids TV show!), nasledovaný prekvapujúco silným hejtom od fanúšikov, nasledovaný písomným vysvetlením od tvorcov seriálu, ktoré obnovilo moju vieru v ľudstvo. Skepsa k formátu bokom, najviac ma odrádzal hype od zarytých fanúšikov. Áno, ako typický geekovský seriál, aj toto je niečo, o čom ste počuli už aspoň 50 veľmi dlhých a zanietených ospevných monológov od ajťákov stredného veku.

Kúsok pravdy z mojej strany: trvalo epizódu a pol, kým som sa chytila a začala sa dokonale baviť. Legend of Korra nie je lepšia ako krájaný chlieb, ale prezentuje jeden z najkrajšie spravených „coming-of-age“ príbehov v rámci dnešnej popkultúry. Animácia je veľmi príjemná, dabéri fantastickí, príbeh síce trošku uvybuchovaný, ale pekný, vtipný a s hlbšou myšlienkou. Nepopieram, skrz všetko to ohýbanie elementov mi výrazne pomohlo vedomie, že hlavná hrdinka nakoniec skončí s tou cool tmavovláskou, ktorá jazdí na motorke a je CEO nejakej mega-firmy. A k môjmu prekvapeniu som zistila, že nečumím na pekné ramená len normálnym herečkám, ale aj tým animovaným.

Najlepšia komiksárňa o genocíde: Utopia UK (2. séria)

Miniséria Utopia kráča v stopách britskej science-fiction a prináša na televízne obrazovky otázku genocídy pre záchranu ľudstva. Nezvyčajnú tému dopĺňajú nezvyčajné postavy a dynamický scenár, nehovoriac o – na seriálové pomery – unikátne prešperkovanej kamere. Povinnosť pre fanúšikov kvalitnej fantastiky, ktorá nepotrebuje Triciu Helfer a ďalších 40 kanadských modeliek, aby sa mohla nazvať scifi.

Najlepší sitkom, ktorý si spravili dve kamarátky: Broad City

Stretnú sa dve herečky. Vznikne medzi nimi dobré kamarátstvo. Napíšu malý sitkom. V ktorom sa obsadia do hlavných úloh. A hrajú najlepšie kamarátky. Práve ste pochopili dynamiku seriálov Doll and Em (2014), Playing House (2014) a vo svojej podstate aj Portlandia. Kamarátstvo medzi ženami nikdy neprerazí dieru do televízneho sveta, ale v porovnaní s kompetitívnymi seriálmi o ženách (napr. Sex in the City alebo Girls) je príjemnou zmenou prostredia. Odporúčam všetky, ale na prvé miesto musím zaradiť Broad City, po pozretí ktorého som nevedela, či sa smiať alebo mať krutý kultúrny šok z neuveriteľne vulgárneho humoru dvoch mladých zmätených žien, ktoré sa pokúšajú nájsť v New Yorku svoj zmysel. Vyskúšajte.

Najlepšia vec, od ktorej som nečakala vôbec nič a prekvapila ma: Selfie

Môj prístup k pilotu bol rozporuplný. Áno, hrá tam geniálna komička Karen Gillan, ale na druhej strane, pozrite si ten trailer. Návrat do rieky My Fair Lady nesľubuje nič dobré, druhá Audrey sa na seriálovej obrazovke neurodí a vo všeobecnosti to vyzerá hrozne. Ale napokon sa urodilo! V krátkej sérii sa tvorcom podarilo vyčarovať medzi hlavnými postavami mágiu a spraviť z neskutočnej dvojrozmernej Elizy jednu z najzaujímavejších postáv roka 2014. Toto prekvapenie roka je milé, zlaté a prekvapujúco aktuálne.

Mnohé „stopro naj“ seriály roku 2014 ste na tomto zozname nenašli. Ktoré podľa vás musím vidieť?

VIAC O TITULE: , , , , , , ,Napíšte svoj názor