SERIÁLY.kinema.SK

Milovníci politickej drámy už dlho nemali do čoho zahryznúť. Hoci odkúpená komédia Veep z pera Armanda Ianucciho dáva divákom okrem náhľadu do zákulisia viceprezidentskej kancelárie aj akútny kŕč bránice, dobre spravená politická klasika nie je v televíznom svete bežným zjavom.

secretarypilot1

Preto niet divu, že hoci Madam Secretary má od originálneho konceptu ďaleko, potešila moje rádoby-žurnalistické srdce. O čom táto novinka americkej CBS pojednáva? Minister zahraničných vecí zomrie v dopravnej nehode a prezident zavolá svojej kolegyni z volebnej kampane, ktorá zavesila politiku na klinec z etických dôvodov. Chce ju dosadiť na voľnú stoličku v Bielom dome a chce to spraviť hneď a nevezme „Nie“ ako odpoveď.

Myslím, že týmto náčrtom sme pokryli 85% problémov, ktoré mám s premisou seriálu. Zvyšok je presne ako West Wing, len je v hlavnej úlohe žena stredného veku so šťastnou rodinou, úctyhodnou akademickou kariérou a s morálnym kompasom nikdy neodchyľujúcim z morálneho severu. Čistý hashtag #Radičová. Madam Secretary má všetko, čo chcú odchovanci americkej politickej drámy vidieť – walk-and-talk, myriádu medzinárodných postáv, patriotické epizódne zápletky. Do Sorkinovského ideálu chýba len oduševnená hudba a Martin Sheen.

secretarypilot2

V Madam Secretary všetko stojí a padá na titulnej postave. Nikdy sa nepoddáva washingtonskému politikárčeniu, vie citovať Sokrata a po víkendoch kydá koňom hnoj – no, nemiluj takú pani ministerku. Buď v takejto hrdinke nájdete zaľúbenie, alebo to proste musíte vzdať. Téa Leoni je vynikajúca voľba pre neomalenú a odhodlanú ženu, ktorá ide vziať Biely dom za pačesy. Jej špecifická artikulácia a očividne netelevízne herectvo dokonale sedí na atypickú postavu a dopĺňa ju o sympatický fyzický element zvláštnosti.

secretarypilot3

Scenár pripravila Barbara Hall, produkčná veteránka z aktuálnej drámy Homeland a girlpower seriáliku Joan of Arcadia. Z pilotu sa zatiaľ zdá, že viac ako mix politickej špionážoviny a „Aj dievčatá môžu byť prezidentkou/ministerkou zahraničných vecí!“ nedostaneme. Na druhej strane, s adventom nahnevanej mladej ženskej hrdinky je príjemné vidieť aj rozriedenú verziu tej istej formuly. Sledovanosť pilota 14 miliónov divákov potvrdzuje, že tento formát je divákom príjemný. Madam Secretary odporúčam pozerať ako mierne sofistikovanú oddychovku so ženskou protagonistkou, ktorá vyzerá epicky v nohaviciach a sačku.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Roman-tik | október 2., 2014 o 14:59 |

  14 milionov amikov s vlajkami na svojich domoch sledovali ako patrioti politicke harasenie s ex mulderovou zienkou… no toto netreba ani zapinat,lebo pribeh s takouto zapletkou je urceny divakom za velkou mlakou ,kde coskoro zapadne prachom medzi skutocnymi hitmi tejto sezony. A este sa pripoji ex chirurgicka izzie ktora tiez vytiahla vlajku a mieri do politiky, toto budu prve omyly na obrazovke.

 2. namuras | október 2., 2014 o 17:26 |

  Romantik, ty nám posledné mesiace akosi prepadáš čoraz väčšiemu hejterstvu. :)

  Dovolím si oponovať s tvojou premisou, že občianska angažovanosť a neochvejná morálka je niečo, čo patrí len do Ameriky – podľa mňa toho potrebujeme veľa aj u nás doma.

  Áno, seriál fakt nie je vrcholom západnej literatúry. Poviem ti narovinu: to nebude – kvôli svojmu formátu a publiku – väčšina seriálov. Ale (!) Madam Secretary 1. dáva pozitívny vzor, 2. dáva priestor netradičnému typu protagonistu a 3. prináša myšlienky, ktoré nepatria do centrálnej sústavy zo seriálovej studnice nápadov. Práve preto seriál uznávam ako kvalitnú záležitosť.

  Policajti, právnici a lekári mi už lezú von ušami, basta figli.

 3. namuras | október 2., 2014 o 17:28 |

  Mimochodom, raz som bola na návšteve na strednom Slovensku a ĽUDIA TAM MAJÚ PRED SVOJIMI ZÁHRADAMI DVOJKRÍŽE! :-) Obrovský dvojmetrový drevený dvojkríž versus jedna maličká vlajka? Myslím, že viem, kto vyhráva túto hru na patriotov.

 4. Ivica | október 15., 2014 o 20:09 |

  S pribudajucimi epizodami ma Madam Secretary coraz vacsi The West Wing nadych (trochu slahnuty Borgenom). Len dufam, ze ta spionazna vedlajsia zapletka nenadobudne prilis velke House of Cards rozmery a nepotopi ich vo finale absurditou.

  Ked si clovek chce oddychnut od cynickeho pohladu na politiku v podobe House of Cards alebo komentarov od Colberta a Stewarta (a uprimne, aj hociktore seriozne vecerne spravy) tak Madam Secretary so svojim idealizmom, aj ked o stupen slabsim ako mal The West Wing v prvych seriach, je dobra volba. A toho patriotizmu tam zas tolko nebolo. Plus, je to serial z prostredia Bieleho domu na nekablovkovej CBS s najstarsim publikom, tam sa ani nic ine cakat neda.

Napíšte svoj názor