SERIÁLY.kinema.SK

Rok sa s rokom stretol a FX nám servíruje ďalšiu sériu najpopulárnejšieho hororového seriálu súčasnosti. Pomerne neobvyklý formát, v ktorom tí istí herci stvárňujú každú sériu iné postavy z inej časovej periódy a prostredia, si každý rok vybojuje mnoho ocenení a je považovaný za kultovú klasiku hneď, ako vychádza. Na svedomí to má nie len hviezdne obsadenie, ale aj atmosféra, ktorá každým rokom dokonale reflektuje zvolenú tému.

AHSfreak1

Tento raz sa tvorcovia American Horror Story (ďalej len AHS) zamerali na cirkus, respektíve freakshow v päťdesiatych rokoch. Určite to poznáte, vo filmoch a iných seriáloch býva táto tematika zobrazená zošúverenými fotografiami ľudí so znetvorenými končatinami a vyblednutými figúrkami klaunov. AHS sa snaží ukázať to, čo sa dialo za tými fotografiami a plánuje to okoreniť poriadne desivými prvkami.

Dej Freakshow sa sústredí na vystúpenie zaujímavého cirkusu, ktorý sa neprezentuje exotickými zvieratkami. Jeho najväčším lákadlom je skupina neobvyklých ľudí. Patrí k nim najmenšie dievča na svete, muž živiaci sa len hlavami živých tvorov, chlapec so zrastenými prstami, či bradatá žena. Ich sláva nejako stagnuje a hľadisko zíva prázdnotou. Elsa (Jessice Lange) sa preto poteší, keď sa prevalí škandál z lokálnej farmy. Žije na nej monštrum, ktoré by do show priviedlo davy – dievča s dvomi hlavami (Sarah Paulson).

ahsfreak2

Elsa, ktorá je vedúcou cirkusu a ochrankyňou jej obyvateľov, chce siamské dvojčatá okamžite získať a nenechá sa ničím odradiť. Privádza ich do cirkusu a robí z nich hlavné číslo. Pilotná časť sa však okrem tohto zaoberá aj príbehmi niektorých monštier, respektíve monštrovskej rodiny, ktorá v cirkuse vlastne vznikla. Okrem toho je tu aj jeden desivý prvok v podobe klauna na úteku, ktorý vraždí a unáša nevinných ľudí.

ahsfreak3

Táto séria AHS si nevzala na mušku jednoduché prostredie. Podľa mňa je veľmi ťažké vytrieskať niečo desivé z prostredia cirkusu. Samozrejme, tvorcovia robia čo môžu a desivé zábery na klaunov v tme sú na dennom poriadku, ale akosi to nestačí. Ťažisko seriálu sa preto presúva skôr na element zvláštnosti a krehké hranice normálnosti. Autori sa takisto nenechali zahanbiť a už pilotná časť je plná sexu a krvi.

ahsfreak4

Musím oceniť, koľko energie opäť tvorcovia vložili do vytvorenia autentickej atmosféry. Kostýmy, rekvizity, účesy, lokácie a aj úvodnú zvučku trafili ako klinec po hlavičke. Dokonca musím veľmi pochváliť aj element siamských dvojčiat, ktoré vyzerajú naozaj perfektne a aj ich charaktery sú vynikajúco vybalansované. Samozrejme, herecký ansámbel ani netreba komentovať. Kolektív AHS zasa zvláda všetko bravúrne a herci sú vynikajúci v akýchkoľvek rolách.

Napriek tomuto všetkému bol pilot pomerne slabý. Jeho účelom bolo splniť svoju primárnu úlohu – predostrieť divákovi prostredie, v ktorom bude táto séria ukotvená. Nič viac, nič menej. Vo výsledku preto epizóda pôsobila pomerne rozpačito a viac nepríjemne a divne ako desivo. Na konci časti však tvorcovia predviedli rozsiahlu ukážku toho, čo sa bude diať v tejto sérii a preto ešte nehádžem flintu do žita. Aj AHS Asylum malo podľa mňa slabý pilot a napriek tomu je to moja najobľúbenejšia séria. Nezostáva nám nič iné, len sledovať, ako sa to s Freakshow vyvŕbi. A možno sa stretneme pri recenzii celej série.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Lucas | október 13., 2014 o 19:23 |

  Pro mě to byl velmi silný pilot, jeden z nejlepších u AHS :) a zdá se, že tahle řada bude po Asylum moje nejoblíbenější, tak snad nezklame :)

 2. Roman-tik | október 13., 2014 o 21:09 |

  No vraj už majú objednanú piatu sériu, možno by aj slovak horror story uspel :-)

  Asylum ma úžasnú pieseň, ale dostať sa až k finále je nejaké komplikované …

 3. studo | október 16., 2014 o 01:36 |

  AHS ma baví a budem ho pozerať aj ďalej, ale tento pilot bol strašne rozťahaný a chýbalo mu akékoľvek tempo. Dúfam, že to bude len lepšie…

Napíšte svoj názor