SERIÁLY.kinema.SK

Najobľúbenejšia štvorica idiotov je späť a v plnej sile. O kultovom britskom seriáli The Inbetweeners sme na našom portáli napísali už niekoľko článkov. Vo svojej domovskej krajine, Veľkej Británii, sa dožil troch sérií (ktoré donekonečna reprízujú) a dotiahol to aj na strieborné plátno, kde ako komédia leta 2011 v Spojenom kráľovstve zarobil niekoľko desiatok miliónov libier.

inbetweeners2_1

Samozrejme, o pokračovaní filmu sa začalo hovoriť takmer okamžite. Zatiaľ čo predstavitelia ústrednej štvorice skúšali šťastie v iných, zväčša úspešných projektoch, scenáristi (a v tomto prípade aj režiséri) Damon Beesly a Iain Morris nelenili. Aké je teda druhé pokračovanie Inbetweeners vo filmovej podobe?

Will (Simon Bird) sa pasuje so životom na univerzite. Učenie mu ide ľavou zadnou, ale so spoločenským životom je to už o niečo horšie. Nie len, že nemá takmer žiadnych priateľov, ale dokonca ešte aj susedia na intráku ho šikanujú. Simon (Joe Thomas) na tom nie je o nič lepšie. Ešte stále chodí s Lucy (Tamla Kari), ktorú zbalil na konci predošlého filmu. Ukázalo sa však, že ona má veľké problémy s dôverou a neustále mu kontroluje kontá na sociálnych sieťach a pre dramatickejší efekt mu strihá kapucne z obľúbených mikín, alebo zohrieva Playstation v mikrovlnke.

inbetweeners2_3

Neil (Blake Harrison) vlastne ani netuší, čo robí. Pracuje v banke, ale nevie veľmi, čo sa tam deje. Podstatné je to, že mu z toho kvapkajú celkom slušné peniaze. A Jay (James Buckley) zažíva epické dobrodružstvo v Austrálii, kde prevádzkuje klub, má svoje vlastné sídlo plné pipiek a okrem toho je úžasným dídžejom. Chalani sa rozhodnú navštíviť ho počas prázdnin a veľmi rýchlo zisťujú, že sídlo je v skutočnosti stan u strýka v záhrade a všetko to vlastne boli len typické jayovské báchorky.

Keď sa už dotrepali na opačnú stranu zemegule, rozhodnú sa aspoň vyťažiť zo situácie čo najviac a precestovať kus sveta. Samozrejme, zakotvia už v prvej destinácii, lebo sa o nej dozvedia od baby, ktorá sa Willovi páči už od detstva. Nasledujú epické dobrodružstvá v pravom štýle Inbetweeners.

inbetweeners2_1

V prvom rade musím skonštatovať, že humor a vtipné scény, ktoré vo filme odznejú, sú omnoho vyspelejšie, než v tom predošlom. Takých tých naozajstných vtipných momentov, ktoré sú smiešne, no zároveň z nich až škrípu zuby od trápnosti bolo fakt málo. Film sa dotkol aj (na svoje pomery) hlbokých tém, ktoré sa spájajú s dospievaním, ako skutočná váha priateľstva, možné manželstvo v mladom veku, ale aj nový priateľ rozvedenej matky a vyrovnanie sa s touto situáciou.

Obzvlášť musím oceniť prostredie, ktoré autori tento raz vybrali. Austrália je častou destináciou mladých Britov, čo sa filmu podarilo dobre zachytiť. Potešilo ma hlavne, ako si zobral na mušku hipsterov a povrchných ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú veľmi spirituálnymi bytosťami a hľadajú sa pri ohni hraním na gitare.

Scenár bol prepracovaný a na rozdiel od predošlých Inbetweeners nestál len na vtipoch a smiešnych situáciách. Prekvapili ma trefné dialógy, ako aj Willove komentáre. Teší ma, že celý kolos sa niekam posunul a hoci som sa nechytala za brucho každých päť minút, film som si naozaj užila. Bolo to ako vrátiť sa medzi starých známych a pozrieť sa na to, ako sa majú. A majú sa presne, ako som očakávala – stále hľadajú samých seba a sú niekde medzi tínejdžerstvom a dospelosťou. Ak ste fanúšikmi seriálu, rozhodne by ste si The Inbetweeners 2 nemali nechať ujsť. Ak ste nič z toho nevideli, dvojka vás možno privedie k seriálu, čo je super.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor