SERIÁLY.kinema.SK

Izrealesko-palestínsky konflikt je komplikovaná vec, ktorá dostáva v mediálnom spracovaní málokedy viac priestoru, než len fanatické kričanie komentátorov Foxu. Britský špionážny triler The Honourable Woman vám síce neozrejmí do posledného detailu výpočet všetkých hráčov v Gaze, ale dáva neznalcovi sino-arabských problémov niečo oveľa hodnotnejšie – kladie mu otázku, čo je vlastne národ.

honourablewoman1

Ústrednou postavou je Nessa Stein, anglo-izraelská podnikateľka, ktorá sa svojou dobročinnou prácou snaží dosiahnuť mier na Blízkom východe. Rada ju predstavujem slovami „chce vyriešiť gazanský konflikt tým, že tam zavedie vysoko-rýchlostný internet a otvorí pár univerzít“, pretože hoc je to z faktického hľadiska pravda, je to asi ten najružovejší popis toho, čo Nessa v priebehu minisérie zažíva. Tlačia na ňu rodení Izraeliti, tlačí na ňu Palestína, chce ju zneužiť americká vláda ako aj MI5. Do toho sa Nessa ešte aj zamiluje a vo veci je dieťa, no proste celé zle. Špionáž, zrada, atentáty, znásilnenie – to uvidíte na obrazovke častejšie ako nejaké optické káble.

Koprodukčná dráma BBC a SundanceTV vychádza z pera Huga Blicka, ktorý už raz zatemnil naše obrazovky policajným trilerom The Shadow Line. Blick nepíše šťastné, veselé a jednoduché príbehy. Jeho epizódy sú náročné na pozeranie, plné nepredvídateľných zvratov a pred očami vám prejde plejáda aktérov s výrazne odlišnými motiváciami. Ak je niečo pravý opak odpočinkového pozerania, je to pán Blick.

honourablewoman2

S The Honourable Woman mierne upravil svoju formulu a nasadil do zvyčajne mužského žánru špionáže ženské obsadenie. Od titulnej hrdinky, ktorá len osem epizód trpí a snaží sa vytvoriť lepší svet, cez šéfky informačných agentúr, po smrtonosné agentky v utajení. Tento seriál vďaka svojej temnote a konfliktnej téme nikdy nedosiahne popularitu ženských hitoviek ako Orange is the New Black. Ale kvalitná zápletka vás nepustí na záchod a z hereckých výkonov vám zostane sánka dole. Hollywoodska hviezda Maggie Gylenhaal, ktorá stvárňuje titulnú postavu, si to šinie hore a hore, spolu s podporou britských stálic ako Katherine Parkinson a Lindsay Duncan.

honourablewoman3

Toto leto vyšlo veľa dobrých seriálov. The Leftovers, aký zážitkový šmak. Halt and Catch Fire, šikovná periódka. Ale kvalitné seriály o aktuálnom dianí, ktoré sa ešte opovažujú vybiehať zo šablóny tým, že hlavným hrdinom nie je biely bohatý muž strednej triedy, ktorý má v podstate najväčšiu pohodičku? Nenechajte si ujsť jeden z najlepších seriálov roku 2014 len kvôli tomu, že váš mozog odmieta počúvať viac po slovách „izraelsko-palestínsky“. Verte mi, po konci finále budete plakať, že utrpenie Nessy Stein nemá viac častí.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor