SERIÁLY.kinema.SK

Zdravotná sestra Claire Randallová (Caitriona Balfe) ide po konci druhej svetovej vojny na druhé medové týždne s manželom, aby sa pokúsila oživiť iskru a celý výlet ide tak dobre, že miesto znovuobjavenia lásky sa prepadne trhlinou v čase o dvesto rokov dozadu. Fantasy dráma Outlander z predávanej knižnej predlohy Diany Gabaldon pre Starz adaptoval seriálový veterán Ronald D. Moore (Battlestar Galactica) a má všetky črty veľkého letného hitu. Prírodu, ľúbostnú zápletku a mužov v kiltoch.

outlanderpilot1

Dobové zasadenia deja zvyčajne ponúka scenáristom skvelý priestor pre kritiku dnešnej spoločnosti. Zdvojenie tohto nástroja – povojnový moderný svet a prostredie škótskej občianskej vojny – je novátorským postupom, ktorý len trochu pokrivkáva na hladine vnútorných monológov.

Protagonistka je žena ako sa patrí. Na fronte obväzovala vojakov, v prázdnom vzťahu sa snažila do poslednej chvíle. Ale v momente, ako Claire otvorí svoje vnútorné ústa a začne premýšľať o živote a metafyzike cestovania časopriestorom, začnete si želať estrogénovú injekciu, aby vám to prišlo normálne. Cestovala si časom, Claire! Teraz nie je vhodná doba zamýšľať sa nad romantickými implikáciami tvojho zmiznutia! Ale babe nepomôžeš. Sotva si v pilotnej epizóde trochu zvykne na drsné Škótsko a ešte drsnejší prízvuk svojich nových spoločníkov, už sa dáva dohromady s mladým fešákom v kilte, ktorý sa oháňa mečom a bráni práva žien a všetkých ostatných proti zlým Angličanom.

outlanderpilot2

Je veľmi málo, čo sa tejto adaptácii dá vytknúť, ale práve tieto maličkosti definujú, či si seriál Outlander užijete alebo nie. Kamera je dokonalá, zábery na tvrdú prírodu a smutné zrúcaniny fungujú na sto percent. Hudbu robil Moorov dvorný skladateľ Bear McCreary, ktorý si neobmedzený prístup ku gajdám vychutnáva a lepšie to už nedostanete. Aj prostredie vojny je zobrazované bez servítky a so všetkou špinou, ktorá k nej patrí. Proti hercom tiež nemôžem povedať krivé slovo – Tobias Menzies a jeho stvárnenie morálne ťažko zaraditeľných postáv teraz zažíva herecký vrchol a prechody medzi milujúcim manželom v roku 1945 a ústredným antagonistom v roku 1743 zvláda bravúrne. Ale potom Claire začne v svojej hlave riešiť lásku, lásku a ešte viac lásky a vám nezostane nič iné, len viesť vlastný – o niečo vulgárnejší – vnútorný monológ, kým sa dej neposunie k niečomu menej depresívnemu.

outlanderpilot3

Seriálu stále nemožno uprieť jedinečnosť medzi produkciou televízie Starz. Ak som sa dobre dívala, zatiaľ žiaden prebytočný penis! Hoc jeden vnútorný monológ sa mu už prakticky rovnal. Starz očividne otvára brány dievčenskému publiku, zachovávajúc si punc macho-televízie so sexy Škótmi, ktorí mávajú zbraňami a kiltom v každej tretej scéne.

Outlander si vďaka literárnemu pôvodu získava automatickú podporu určitých kritikov. Huffington Post píše: „Majstrovské dielo neskutočnej hĺbky!“ Recenzentovi, ktorý cez pilot nezaspal, treba poslať medailu. Miestami pomalšie tempo a nezrozumiteľnosť škótskeho prízvuku ale odsúdili jeho sledovanosť na slabučkých 0,72 miliónov. Niet sa čoho báť, produkcia bude pokračovať aj pre druhú sériu. Tohtoročná nečakane kvalitná letná sezóna (The Leftovers, Honourable Woman, Halt and Catch Fire – všetko nadupané drámy, od ktorých sa ťažko odtrhnúť) nemusí priať diváckemu zážitku z Outlandera, ale ak ste už dlho nepozerali na sfilmovanú harlekýnku s veľmi základnými náznakmi úvahy nad spoločenským dobrom a zlom, skúste si to. Máte k tomu pohľad na krásne lochy a lesy zadarmo.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Alias | august 19., 2014 o 18:20 |

    Epizóda dobrá, vyzerá to veľmi sľubne. Ale nie je to žiadna Hra o tróny, takže aj keď to predĺžili na druhú sériu, obávam sa, že konca sa nedočkáme. Je to 8 kníh a nekončí sa. Máločo tak skazí zážitok, ako neukončený dej.

    prečo je Starz macho? Lebo sú hlavné postavy väčšinou muži? Pri dobrom príbehu mi je jedno, aké má pohlavie hlavná postava. Iste, Spartacus bol mucho macho, ale Da Vinci Demons, Boss, Black Sails, Magic City, Piliere zeme až tak nepôsobia. Majú tiež zväčša silné, mužné postavy, no vyplýva to z príbehu a prostredia. Že si HBO a Starz môžu dovoliť sex a krv len pridáva na realistickosti a nepreháňajú to. Možno v Spartacovi, ale nie som profesor histórie, aby som tvrdil, že to tak nemohlo byť.

Napíšte svoj názor