SERIÁLY.kinema.SK

Seriály z prostredia tajných služieb majú svoju špecifickú kategóriu, ktoré sa zaoberajú hrdinami pracujúcimi v utajení. Jedným z nich sú napríklad The Americans, ktorí na celú problematiku nazerajú z druhého konca a sú ukotvení v osemdesiatych rokoch. Tohtoročná novinka stanice TNT sa odohráva v súčasnosti a nadväzuje na populárny román Roberta Littella s názvom Legends a nesie rovnomenný titul.

legendspilot1

Ústrednou postavou je Martin Odum (Sean Bean), ktorý je agentom FBI. Nie je len nejakým obyčajným agentom, ktorého posielajú vyšetrovať banality, ale špičkovým pracovníkom v utajení. Radí sa medzi tzv. legendy. Sú to agenti, ktorí sú schopní pracovať niekoľko mesiacov v „deepcover“ a vedia kvôli tomu kompletne a uveriteľne zmeniť svoju osobnosť.

Martin kvôli vyšetrovaniu domácich teroristov vzal na seba podobu Lincolna a to so všetkým, čo k tomu patrí. Zmenil si prízvuk, začal koktať, vymenil garderóbu a do najposlednejšieho detailu mu premyslel život. V súkromí mu to ide tak na mozog, že občas podpíše šek jeho menom alebo keď nedáva pozor, tak začne automaticky koktať. Okrem toho sa mu zdá, že ho ktosi sleduje a pozoruje. Dozvedá sa, že pravdepodobne aj on sám je legendou a začína pochybovať o svojej skutočnej identite.

legendspilot2

Samozrejme, všetko je omnoho komplikovanejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Sám Martin má problém odhadnúť, kde sa jeho život začína a kde legenda (ktorá legenda) končí. Po šiestich mesiacoch v prestrojení sa vracia do kancelárie, kde ho ihneď obklopujú tímom expertov, ktorí mu majú pri práci pomôcť. Pilotná epizóda vyvrcholí ukončením aktuálnej misie a zároveň načrtne aj dejovú líniu s problémom identity.

legendspilot3

Legends je veľmi dobre premyslený seriál, ktorý nič nenecháva na náhodu a hneď je vidno, že jeho tvorcovia vložili veľa energie do prípravy všetkých jeho súčastí. Či už ústredného motívu, v ktorom Martin rieši otázku, kým v skutočnosti je, alebo do rôznych drobností, ktoré tím rieši počas aktuálneho prípadu. Využívajú moderné nástroje, ktoré však nevyznievajú komicky (určite poznáte trik s okamžitou identifikáciou náhodného okoloidúceho z troch pixelov). Veľkú zásluhou na tom má práve Sean Bean, ktorý sa dokáže dokonale transformovať medzi Martinom a Lincolnom v zlomku sekundy.

legendspilot4

Zároveň musím pochváliť herecké obsadenie, ktoré je naozaj výborné. Seana Beana nemusím predstavovať, je známy z Pána Prsteňov alebo z Game of Thrones. V seriáli môže hovoriť svojím rodným prízvukom, lebo vraj pochádza z rodiny, ktorá strávila časť jeho detstva v Spojenom kráľovstve. Okrem toho na obrazovke uvidíte Ali Larter (Heroes, Final Destination), Tinu Majorino (Veronica Mars), Steva Harrisa, Amber Vallettu (Revenge) a mnohých iných, pomerne známych hercov.

Legends ma bavilo. To, čo sa tam dialo malo hlavu a pätu. Dokonca aj zápletku s identitou hodnotím ako veľmi zaujímavú a držím im palce, aby neskĺzli do klišé. Samozrejme, veľkú zásluhu na celkovej atmosfére seriálu má aj Sean Bean, ktorý je vynikajúcou ústrednou postavou. Svojou charizmou udržuje pozornosť diváka a to sa cení (okrem toho, keďže je hlavným hrdinom, môžeme s istotou predpokladať, že prežije aspoň po finále prvej série). Rozhodne sa pri tom nebudete nudiť, takže vrelo odporúčam venovať Legends štyridsať minút vášho času.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor