SERIÁLY.kinema.SK

Letná novinka od HBO vôbec nie je seriálom, ktorý by ste očakávali do pohodových prázdninových dní. The Leftovers je nakrútený podľa rovnomenného románu Toma Perottu, ktorý sa spolu s Damonom Lindelofom podieľal aj na jeho seriálovej adaptácii.

leftoverspilot1

V seriáli sledujeme osud fiktívneho malého amerického mestečka Mapletown a to, ako sa vyrovnáva s fenoménom, počas ktorého bez stopy z celého sveta zmizli 2% ľudskej populácie. Nikto netuší, čo sa s ľuďmi, ktorí zmizli stalo – odpovede nedokáže priniesť ani veda, ani svetové náboženstvá. Dej sa začína prípravami Dňa hrdinov, ktorý organizuje starostka Mapletown a ktorým si mesto chce pripomenúť všetkých, čo osudného dňa pred troma rokmi zmizli.

Kevin Garvey (Justin Theroux) je miestny šéf polície a otec rodiny, ktorá sa mu rozpadla, hoci žiaden z členov rodiny nebol obeťou záhadného fenoménu, nazývaného Rapture. Jeho manželka ho z neznámych príčin opustila, aby sa pridala k podivnému kultu The Guilty Remnant (Vinní pozostalí), čo naštrbilo jeho vzťah s dcérou Jill (Margaret Qualley), ktorá s ním ledva prehovorí, no a jeho syn Tom (Chris Zylka) namiesto štúdia na vysokej škole rozšíril rady následovníkov záhadného guru Wayna (Paterson Joseph). Pochopiteľne, z Dňa hrdinov nie je celkom úplne nadšený a najradšej by bol, ak by sa svet vrátil do starých koľají – alebo ak by sa všetci tvárili, že sú veci už aspoň trochu normálne a jeho rodina bola opäť spolu.

leftoverspilot2

V pilotnej epizóde sa predstavili aj iné zaujímavé postavy, ktorých životy boli poznačené fenoménom, ktorý zmenil svet. Bývalý reverend Matt Jamison (Christopher Eccleston), ktorý trpí nie kvôli tomu, že by pred tromi rokmi o niekoho prišiel, ale práve preto, lebo on nebol medzi „vyvolenými“; Meg Abbottová (Liv Tyler), ktorá sa mala vydávať, keď si ju ako obeť vytýčili Vinní pozostalí, čo ju primälo k zásadnému rozhodnutiu; či Nora Durstová (Carrie Coon), ktorú oná udalosť pripravila o muža a dve deti. Netreba zabúdať ani na celý ensábel Vinných pozostalých, ktorí sú jednoducho… creepy.

The Leftovers po pilotnej epizóde pôsobí zaujímavo a navnadí na ďalšie epizódy množstvom nastolených otázok a záhad, či flashbackov, ktoré sú prísľubom ďalších tajomstiev a záhad v životoch postáv. Atmosféra je pochmúrna, melancholická ba miestami až depresívna, čo je pri seriáli s touto tematikou len prirodzené. Miestami však všetky prvky, ktoré vytvárajú mysterióznosť a „odlišnosť“ (azda až „umeleckosť“) seriálu pôsobia… zvláštne a neprirodzene. Akoby niekto vzal regulérny seriál od ABC a capol do neho zopár scén z True Detective alebo podobne. Ale hudba je famózna!!!

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Roman-tik | júl 7., 2014 o 22:02 |

    Nie je to obycajny serial, ale ani ho nevysiela obycajna TV, ale HBO. Otazok bude viac ako odpovedi, no pre kazdu jednu odpoved sa oplati sledovat dalej a dalej.

  2. Janulka | júl 8., 2014 o 21:37 |

    mam take rozporuplne pocity, ale zatial ma to bavi, uvidime po par dalsich dieloch….

  3. Shawn | júl 10., 2014 o 19:14 |

    po dvoch častiach je to fakt zaujímavé, ale chýba seriálu nejaký smer, zatiaľ akoby sme videli len nejaké random príbehy…

Napíšte svoj názor