SERIÁLY.kinema.SK

Izraelský režisér a scenárista Gideon Raff, tvorca úspešného Homelandu, a výkonný producent Howard Gordon spojili svoje sily, aby nám priniesli novú drámu odohrávajúcu sa vo vymyslenej arabskej krajine niekde na Blízkom východe.

tyrant1x02_1

Bassam „Barry“ Al Fayeed je mladším synom Khaleda Al Fayeeda, krutého a neúprosného diktátora fiktívnej krajiny Abbudin. Ako 16-ročný sa už nedokázal prizerať otcovým nekalým praktikám, zbalil kufre a ušiel do Los Angeles, kde nastúpil na internátnu školu a vyštudoval medicínu. Stal sa z neho úspešný pediater a založil si rodinu. O 20 rokov neskôr ho rodina pozve na svadbu jeho synovca a hoci sa tomu bráni zubami nechtami, jeho prehnane pozitívna manželka Molly ho presvedčí. Barry sa od samého začiatku stavia do pozície Švajčiarska a odmieta akúkoľvek pomoc od otca či rodiny. Chce si len odbiť svoje a znova šliapnuť na zmizík.

Počas celej epizódy máme možnosť nahliadnuť do minulosti v podobe flashbackov a pochopiť Barryho správanie sa voči otcovi a celej rodine. Vidíme neúspešný atentát na diktátora, zabíjanie nevinných ľudí a aj skutočný dôvod, ktorý bránil Barrymu vrátiť sa. Tvorcovia poukazujú na súčasné problémy arabských krajín bez priameho ukazovania prstom. Túžba po slobode a demokracii, prevraty, postavenie žien, zneužívanie moci. Všetko je to však servírované veľmi opatrne a až v druhej epizóde môžeme vidieť, že sa s tým tvorcovia až tak párať nebudú a nemajú problém pred vašimi očami chladnokrvne zabiť tri deti.

tyrant1x02_2

Po zhliadnutí prvých dvoch epizód nie je núdza o akciu a dej má pomerne rýchly spád. Hoci sú niektoré udalosti predvídateľné až mierne naivné, nie je to nič, za čo by ste sa vyslovene chytali za hlavu. Za najväčšie negatívum beriem predstaviteľa hlavného hrdinu Adama Raynera, ktorého herecký výkon vyznieva plytko až nudne a chýba mu akákoľvek charizma. Za všetko hovorí fakt, že ho zatieňuje Ashraf Barhom, jeho zvrátený starší brat Jamal. Tiež mi nejde do hlavy, prečo každý hovorí po anglicky, dokonca aj domáci so silným arabským prízvukom, osobne by mi vôbec neprekážali anglické titulky, určite by viac dodali na autentickosti, ktorá miestami pokrivkáva a vyznieva umelo.

Tyrant rozohral dobrú hru. Druhá epizóda ukázala, že nič nie je také, ako sa zdá a seriál môže ponúknuť ešte slušnú dávku drámy. Nečakajte však druhý Homeland a len si užívajte jazdu arabskou púšťou s trochou pozlátka Tisíc a jednej noci.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Shawn | júl 7., 2014 o 13:48 |

    To s jazykom je veru nedotiahnuté, utvára to dojem, že Arabi sú vo svojej domácej krajine cudzincami… Ale inak je to pozerateľné, zatiaľ sledujem ďalej…

Napíšte svoj názor