SERIÁLY.kinema.SK

orangenewblack_cast

V lete síce v telke nič nejde, lebo väčšina ľudí ide na slniečko naberať vitamín D, ale ak opovrhujete plnohodnotným sociálnym životom, mám pre vás selekciu seriálov, ktoré možno nepoznáte. Seriáloví snobi, vytaste zápisníčky.

1. Broad City

Židovský vaginálny humor. Áno, presne to a ešte viac. Komédia Broad City popisuje psychodelické osudy dvoch mladých žien, ktoré síce sú technicky dospelé, ale veľmi sa do zodpovedného života neponáhľajú. Na humor aj herečky/tvorkyne si naozaj musíte zvykať, ale potom si už nikdy nebudete chcieť odvyknúť.

2. Shameless US

Sociálna dráma, ktorá prekročila Atlantický oceán, aby v nej hrali herci, na ktorých sa dá lepšie pozerať. Osobne považujem Shameless US za dokonalé spojenie scenára s pointou a ľahko stráviteľného formátu (viď pekní herci). Brilantná realizácia seriálu s myšlienkou? ZAPNITE TO, IHNEĎ. Dobrodružstvá rodiny notorického alkoholika nabrali s poslednou sériou skutočne vrchol, čiže čas začať pozerať je určite teraz. Budete mi ďakovať.

3. Orange is the New Black

Ženské väzenie. Inšpekcia sociálneho mechanizmu ponižovania žien na sekundárnu ľudskú bytosť. A lesbičky. Ľúbim.

4. Faking It

Teenagerská komédia o teplom dievčati, ktoré sa silou-mocou chce udržať vo svojom klozete, je prerozprávanie mojej puberty s fotogenetickejším obsadením. Aj preto tomuto seriálu odpúšťam veľa – uletenosť scenára, otravné postavy a celý ten iritujúci teenagerský setting. Plus, Rita Volk je fakt kočka.

5. Playing House

Keď už sme pri tých lesbičkách, toto je seriál, ktorý o nich vôbec nie je. Krátky komediálny formát o dvoch ženách, ktoré spolu vychovávajú dieťa, naväzuje na maličkú vlnu seriálov o ženskom kamarátstve (Doll & Em, Broad City). Seriál nie je váš štandardný divácky zážitok, ale kamarátska chémia medzi tvorkyňami seriálu/herečkami sa vynikajúco odzrkadľuje na kvalite humoru. Lepšie pozeranie ako Glee.

6. The Musketeers

Najnovšia prerábka Dumasových Mušketierov vo mne vyvoláva pocit najväčšieho fangirlovania. Scenáristi krásne zadaptovali, lokační majstri objavili Prahu, herci do toho dávajú strašne veľa pozitívnej energie – Mušketieri sú veľmi kvalitné oddychové pozeranie pre ľudí, ktorí majú radi dobrodružstvá. Povinne si treba zapnúť pre čistú radosť.

7. Crossbones

Tento rok už jeden pirátsky seriál vyšiel a bol hrozný, lebo tam boli smutné lesbičky. Ku Crossbones som preto pristupovala veľmi obozretne a s prekvapením som zistila, že nie zo všetkého, čo sa točí na mori, mi musí byť zle. Seriál spája kvalitné herecké výkony hlavnej trojice s myšlienkami, ktoré sú natoľko nadštandardné pre televízny formát, že to musela byť predtým knižka. Hrdinovia žonglujú hlbokú filozofiu s morskými bitkami ako nič. Adventúrka v stabilnom tempe, riešenie existencie Boha a Claire Foy? #MozeByt.

8. Dates

Vzťahovky skôr nemusím, ale antológia krátkych príbehov odohrávajúcich sa počas prvého rande z produkcie britského Channelu 4 je naozaj dobrá. Zaujímavé postavy, šikovný scenár od tvorcov Skins, ideálna kombinácia na osamelé letné večery.

9. Extant

Astronautka sa vráti na Zem a je tehotná. Seriál, ktorému dávam pracovný názov Gravi(di)ty, vyzerá na sympatický mix scifárny, Halle Berry a komornej drámy, čo je kombo, ktorému nepoviem nie.

10. Fargo

O filme neviem vôbec nič, ale trpká dráma so zvláštnym tempom a odporne neľudskými postavami si ma dokonale získala. Už dlho rokov som mala pocit, že Martin Freeman v podstate stále hrá utrápeného účtovníka, ktorému v určitom bode rupne v debni (viď: Arthur Dent, Watson, Bilbo!) a vo Fargovi to rozbalil naplno. Odporúčam pozerať na zmiernenie optimizmu.

11. Rake US

Právnických seriálov je ako absolventov právnickej fakulty – prehnane veľa. Ale ak sa odvážite vyskúšať aspoň jeden, musí to byť Rake US. Austrálsky originál získal u kritikov podtitul „právnický Greg House“ a zaslúžene. Hlavný hrdina je amorálny, neschopný a vo všetkých ohľadoch vrcholne sympatický v mori dokonalých kravaťákov.

12. Killer Women

Ak sa vám tak ako mne niekedy snívalo o poloobnaženej Tricii Helfer s obrovskou búchačkou, toto je seriál pre vás. Texaská rangerka Tricia rieši epizódu čo epizódu prípad, v ktorom je vrahom ďalšia sexy žena. Dvojitý jackpot pre môj pätnásťročný mozog, ktorý dokonale obchádza pointu seriálu – rôzne formy zneužívania žien a hľadanie vykúpenia. Tento americký remake argentínskej drámy môže pozerať aj snobský seriálový hipster, aj bežný gaučový poseda a obaja dostanú naservírovanú rovnakú pointu – že život je nespravodlivý a jediná spravodlivosť sú ramená Tricie Helfer. Vrr!

13. Babylon

Keď má Danny Boyle voľno medzi nakrúcaním oskarových filmov a dramaturgiou olympiády, rád si natočí nejakú televíziu. A keď ju natočí, je to dobré. Babylon sa orientuje na londýnsku metropolitnú políciu a zmätky na jej komunikačnom oddelení. Pozor, v 14. sekunde sa objaví ten najvtipnejšie použitý penis v televíznom zábere.

14. Last Week Tonight With John Oliver

Johna Olivera poznáte z Community ako toho zúfalého anglického učiteľa a z gifov na Tumblri, keď suploval za Jona Stewarta. Nič z jeho doterajšej tvorby vás zatiaľ nepresvedčilo, že je to niekto, koho meno si treba pamätať. Tomu je konečne koniec. V svojom analytickom formáte John Oliver dokazuje, že má rozhľad, cit pre tému a naozaj dobré analytické schopnosti. A je aj vtipný. John Oliver. John Oliver. John Oliver. Pustite si to.

Nepopísateľná bonusovka – Welcome to Sweden

Amy Poehler poznáte. V tejto extrémne multi-kulti komédii spoznáte jej skutočne šarmantného brata Grega, s ktorým seriál napísala a zrealizovala. Divnejšiu vec som ešte nevidela – nie je to ani poriadne americké, ani poriadne švédske… Typicky poehlerovské. Aj na Parks and Recreation som sa musela naučiť pozerať. Skúste.

VIAC O TITULE: , , , , , , , , , , ,Komentáre

 1. parazitmaly | júl 3., 2014 o 21:01 |

  Crossbones ? Určite? no uvidíme. Killer Women sú dostupné všetky časti? tuším to nejak divne zrušili.

 2. namuras | júl 3., 2014 o 21:15 |

  Crossbones: Lebo Claire Foy. Mám pre tú ženu strašný lady-boner. Odporúčam ju v Going Postal alebo Hacks, super výkon. V Postale dokonca sekunduje tomu hlavnému chlapovi z Crossbones. Ich chémia funguje veľmi dobre. Crossbones proste v rovnakej kategórii ako Musketeers, milá adventúrka.

  Killer Women: Len 6 epiek. :(

 3. Shawn | júl 3., 2014 o 22:30 |

  Tuším, že posledné dve neodvysielané ep ABC dala na web, takže mali by byť vonku…

 4. Roman-tik | júl 4., 2014 o 08:19 |

  Nemyslím si, že v lete v tv nič nejde. Amerika má vcelku dosť premiér a dokonca aj naše telky, ktoré do nás hustia kvalitné domáce produkty so super reklamnými brejkami sa práve v lete rozbehli ako snáď nikdy.

  A prejde sa celou históriou od stariniek až po nové zrušené.

  bez hraníc – STV / prima
  hannibal S01 – S02 AXN / prima
  camelot JOJ
  legend of the seeker AXN
  baywatch joj / relax
  homeland joj
  millenium – fanda
  elementary AXN / mark
  nurse jackie S03 CT2
  safari STV
  vražedné pobrežie – barrandov
  alebo ďalšie kolečko nekonečného seriálu cheers – smichov

  a kopec iných … a ešte k tomu odštartuje finále californication a true blood na HBO

  Aby začali vydávať knihy so skrátenými obsahmi všetkého vysielaného :-)

Napíšte svoj názor