SERIÁLY.kinema.SK

Tabloidná novinárka je náhodou diagnostikovaná rakovinou, celý pilot odmieta lekársku opateru napriek tomu, že si ju môže finančne dovoliť a nakoniec sa nad otcovým hrobom zaprisahá, že leukémiu porazí silou svojho odhodlania. Ľudia moji, ja som už videla kopu absurdít na obrazovke či za ňou, ale toto ide na prvé miesto. Chasing Life. Iba na ABC Family.

chasinglifepilot1

Síce som sa naučila nečakať od ABC Family vrchol svetovej drámy – ba dalo by sa povedať, že som si zvykla na pravidelnú zásobu seriálov dokonale odtrhnutých od reality, ako napríklad fantastický science-fiction pastiche The Middleman, alebo príbeh o dvoch šťastných lesbičkách, ktoré adoptujú deti ako na bežiacom páse, The Fosters – ale také necitlivé a neetické prevedenie pohľadu na chorého človeka by som nikdy nečakala.

Pozrime sa na tri kľúčové aspekty seriálu. Hrdinka. Má 24, práve dokončila žurnu niekde v Bostone a elévuje vo fiktívnom periodiku The Boston Post. Nedá sa presne určiť, o ktorej oblasti chce písať. Nedá sa presne určiť, či vôbec vie písať. Ale určité je, že chce písať a bude písať dovtedy, kým ju niekto neuverejní. No, ty si tam ideálna, moja.

chasinglifepilot2

Rakovina. Západná kultúra si dosť potrpí na život ako najvyššiu hodnotu. Američania si môžu rapkať svoje kecy o slobode, ale život a smrť sú pre nás dosť podstatné veci. Ako k tejto téme pristúpili tvorcovia seriálu? Hrdinka zistí, že má rakovinu, lebo odpadla počas darovania krvi, keď sa pokúšala spraviť rozhovor s celebritou! Ešte šťastie, že v nemocnici ordinuje aj jej strýko, ktorý spravil pre istotu podrobnejšiu analýzu jej vzorky! Nechcem predstierať, že viem niečo o medicíne, ale netreba na rakovinu spraviť väčší test, než vám spraví transfúzna služba pri darovaní krvi?

chasinglifepilot2

Strýko na hrdinku – odmietam sa naučiť jej meno – síce v polovici pilotu vybalí, že zomiera a mala by to začať riešiť a správnym regimentom liekov si možno aj výrazne predĺžiť život, ale nie, ona nemá čas! Pretože v práci sa jej konečne začalo dariť (čítaj: šéf sa naučil jej meno a posiela ju robiť nechutne špinavú robotu, z ktorej hrdinka nič nebude mať, čiže yay, sebaúcta) a už si aj našla naozaj dobrého frajera, ktorý jej naozaj dobre rozumie (čítaj: boli spolu na jednom rande, chlap bol viac-menej idiot, ale vrrr, je fešák, píše do kultúry a nie je gay, hashtag: #možno)! Teraz nemám čas zachraňovať si život, strýko, musím riešiť veci!

chasinglifepilot3

Scenár a tón seriálu ako taký. Chasing Life je seriál, ktorý sa skladá z dlhých utrápených záberov na ešte utrápenejšiu hrdinku, ktorá nevie, čo zo životom, lebo na to nemá dosť mozgových buniek. Žiaľ, to nie je vec, ktorú vám seriál vysvetlí a spraví z toho exkurz do hĺbky ľudskej hamižnosti a malichernosti – to je zistenie, ku ktorému sa v rámci bežnej diváckej interpretácie dopátrate sami, lebo inak sa tých agonizujúcich 42 minút nedá vysvetliť. Chcem, aby do konca budúcej epizódy zomrela a stala sa z nej zombie, ktorá sa bude túlať nočnými uličkami Bostonu a vyžierať fanúšikom Patriots mozgy, lebo to je to jediné, čím by sa mohla úroveň tohto paškvilu zlepšiť. Úprimne, mám pocit, že hlavná myšlienka seriálu znie „Je v poriadku, ak sa nenecháte vyšetriť a liečiť preto, lebo práve riešite zamestnanie, ktoré nikomu nepomáha (slečna píše klebety o celebritách) a vzťahy, ktoré nie sú veľmi hlboké (jedno rande a celý ich raport je založený na uťahovaní si z verejných figúr), je to úplne v poriadku a oplatí sa za to zomrieť“. Toto Hemingway nemal na mysli, keď písal Komu zvonia do hrobu a obávam sa, že scenáristi Chasing Life ani netušia, kto bol Hemingway.

Neviem, čo dodať. Ľudia kydali na Newsroom, lebo podľa nich nerealisticky zobrazoval novinárov. Zapnite si Chasing Life, to určite naplní vaše očakávania. Je plne možné, že mi neveríte a myslíte si, že preháňam. Prosím, pozrite si tento trailer a presvedčite sa na vlastné oči. Smutná slow-mow gymnastika v tuneli so svetlom je smutná.

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor