SERIÁLY.kinema.SK

Asi nikto sa nebude hádať, či je Homeland jedným z najlepších seriálových trilerov, aké kedy svojou prítomnosťou poctili naše televízne obrazovky alebo monitory (lebo je). Preto je pochopiteľné, že najnovší seriál Gideona Raffa, ktorý je zodpovedný za pôvodný izraelský Prisoners of War a neskôr aj jeho americký remake Homeland, vyvolal vysoké očakávania. Tie sa mu, bohužiaľ, naplniť nepodarilo a Tyrant tak ostáva len seriál plný potenciálu nedotiahnutého do konca.

tyrantpilot1

V seriáli sledujeme príbeh Bassama „Barryho“ Al-Fayeeda (Adam Rayner), syna diktátora vo fiktívnej blízkovýchodnej krajine Abbudin. Barry sa pred dvadsiatimi rokmi uchýlil do dobrovoľného exilu v Los Angeles, aby utiekol vplyvu svojho otca. V Štátoch sa mu podarilo začať nový život – založil si rodinu a pracuje ako detský lekár. O svojej minulosti a domovine nikdy nerozprával a odmietal sa do nej vrátiť – až doteraz, keď konečne privolí a spolu s manželkou a deťmi sa vyberú do Abbudinu, aby sa zúčastnili svadby jeho synovca.

Al-Fayeedovci prichádzajú do Abbudinu a všetci okrem Barryho sú uchvátení exotikou a bohatstvom Barryho rodiny. Správanie sa Barryho rodiny je od prvého momentu tak neuveriteľne pritiahnuté za vlasy, až pri sledovaní niekedy jednoducho nebudete chápať, či to vôbec myslia vážne. Barryho manželka Molly nechápe, prečo sa Barry po celé tie roky tak bránil návratu do Abbudinu a tento výlet chápe ako skvelú príležitosť na to, aby „sa so svojím otcom porozprával o svojich pocitoch“ akoby bol v epizóde Beverly Hills 90210. Barryho mlčanie o detstve a domovine muselo pre ňu byť isto frustrujúce, ale jeho nevôľa vrátiť sa do krajiny, ktorej jeho otec vládne ako diktátor (!!!) je snáď viac než dostačujúce odôvodnenie. Odpoveď na to, prečo Barry utiekol od svojej rodiny by našli do menej než piatich minút, ak by sa zahrali na investigatívnych novinárov a použili Google. Ale, žiaľbohu.

tyrantpilot2

FX sa v previews tvárili, že s Tyrantom chcú podať komplexný a iný pohľad na problematiku krajín Blízkeho východu, poznačených neprestávajúcimi vojenskými konfliktami. Cieľ je to isto šľachetný a chvályhodný, no z toho, čo sme mohli vidieť v pilote k nemu ani len nepričuchli. Život v Abbudime sa vyobrazuje využitím snáď každého jedného zaužívaného stereotypu o arabských krajinách a živote v nich. Nielen, že je to lenivé, ale v konečnom dôsledku, aj pomerne urážlivé a škodlivé, ako napr. využívanie násilia na ženách ako prostriedku na vykreslenie zlej a skazenej povahy Barryho brata Jamala.

Tyrant mohol byť skvelý seriál, ak by sa scenáristi trošku viac posnažili a upustili od klišé a zažitých stereotypov. Rovnako by nebolo celkom od veci, ak by do úlohy Barryho obsadili iného ako bieleho herca, čo je pomerne zarážajúce a predstavuje úplnú čerešničku na torte tohto veľkého fiaska. Osobne sa ani nebudem obťažovať pozeraním ďalšej epizódy, pretože neviem či by som viac facepalmovania zvládla bez ujmy na zdraví.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor