SERIÁLY.kinema.SK

Faking It je malá romantická komédia z produkcie americkej MTV, ktorá si získala moje srdce originálnym a prekvapujúco nestupídnym vyobrazením vnútorného sveta 15-ročnej lesbičky v klozete. Hashtag: #MojaMladost.

fakingitpilot

Hoci stredoškolské prostredie v seriáloch neznášam viac ako upírov a vlkolakov, kvôli Faking It som ho pretrpela. Hester High je nadštandardne progresívna škola, v ktorej sa oslavuje diverzita a unikátnosť do takej miery, že ak nie ste viditeľne jedinečný, nie ste nikto. Analógia s hipstermi z druhej vlny hipsterstva (kedy už bolo cool byť hipster), ktorí sa so svojou jedinečnou vizážou podobajú ako vajce vajcu, sedí ako riť na šerbeľ. Najobľúbenejší chlapec na škole je Shane (Michael Willett), ktorého suita pozostáva z tých najrôznorodejších charakterov, ktoré vedel nájsť – od permanentne nahnevanej feministky cez školského fešáka po trpasličiu ženu. Shane má očividne vlastné problémy a potrebuje okolo seba tvoriť drámu, aby sa cítil dôležito. Preto jedného dňa vezme pod svoje ochranné krídlo ústredný pár, dievčatá Karma a Amy, a zaprisahá sa, že spraví všetko vo svojich silách, aby pre túto rozkošnú lesbickú dvojicu získal hlasy študentov a stali sa z nich kráľovné bálu. Dav tlieska. Karma s Amy okamžite získavajú štatút celebrít a shipovaciu skratku „Karmy“. Maličký problém. Hoci Karma a Amy sú najlepšie kamarátky a majú sa veľmi, veľmi, veľmi rady, ich vzťah nepresahuje hranicu priateľstva. A tu začíname chápať prvý rozmer titulu seriálu, ktorý v preklade znamená „Pretvárka“.

Hýbateľkou deja je Karma (Katie Stevens). Ako mnohé teenagerky, Karma túži byť obľúbená školským kolektívom a zapadať do sociálneho sveta strednej školy Hester High, podľa možnosti niekde pod najsamviac sexy chlapca na škole, ktorý sa volá Liam (Gregg Sulkin), robí umenie holými rukami a tehličky na bruchu sa mu lesknú od poetického odhodlania. Ako teda prekonať priepasť medzi anonymitou a popularitou, ktorú chce Karma dosiahnuť? Ešte šťastie, že si ju a jej kamarátku Amy, ktorá sa zdráha zapojiť do maškarády pretvárky, všimol Shane a spravil z nich najslávnejšie dievčatá na škole.

fakingit2

Ach, Amy (Rita Volk). Jediná postava, ktorá sa nepokúša vydobyť si popularitu, či vyvolávať umelú drámu, si automaticky získava sympatie diváka. Jej cieľom je v tichosti dokončiť školu, hádzať prekvapujúco ostrovtipné hlášky a byť sama sebou. Karmin plán predstierať romantický vzťah jej príde malicherný, pokrytecký a trápny. Jediný dôvod, prečo naň pristúpi, je to, že by urobila čokoľvek, čo spraví Karmu šťastnou. Ach, Amy. To, čo divákovi došlo v polovici pilota, si Amy uvedomí po tom, ako pred celou školou pobozká Karmu, aby jej napriek vlastnému presvedčeniu pomohla s touto lesbickou šarádou.

V ôsmich epizódach prvej série Faking It sa Amy vnútorne vyrovnáva so zistením, že je teplá a pokúša sa vykorčuľovať z tejto zapeklitej situácie s čo najčistejším štítom. Tento proces je zdrojom častého úsmevu a zároveň slzopudných reflexov na strane divákov. Na rozdiel od ostatných postáv Amy od začiatku čelila realite úprimne a bez pretvárky. Zisk v rámci sociálnej hierarchie strednej školy ju nezaujíma a jej vnútorným imperatívom je byť úprimná sama k sebe. Tento dôraz na sebareflexiu a sebaúctu u teenegerskej hrdinky je novátorským postupom na pomery televíznych seriálov a to platí duplom pre formáty z MTV, kde sme v minulosti sledovali, ako sa zo 16-ročných dievčat stali nadprirodzené monštrá sršiace egoizmom a sebaklamom v reality show formáte My Super Sweet 16.

fakingit3

Dvadsaťminútový formát Faking It sa nedá považovať za vrchol humoru či romance. Seriál je určený vyslovene mladšiemu divákovi a je krásnou hrou slov, že komédia s názvom „Pretvárka“ má apelatívny charakter smerujúci publikum k úprimnosti a sebaúcte. Tento moralizátorský exkurz dosť kazí tradičný divácky zážitok, ale kvôli originalite etických zásad, ktoré tvorcovia diktujú ako správne, som ochotná nad tým privrieť oči. Ďalším pozitívnym zážitkom je prelamovanie štvrtej steny, ktorým sa postava Amy a divák na krátku chvíľu stretávajú a vymieňajú si pocit pochopenia. A v jednej scéne sme mohli vidieť Ritu Volk v spodnom prádle, čo osobne považujem za veľmi významné plus pre myšlienkovú hodnotu seriálu.

Zápletka Faking It je ako z gréckej tragédie. Karma je kvôli svojej neutíšiteľnej nespokojnosti s tým, čo jej osud nadelil, odsúdená na smutný koniec a sklamanie. Vedľajšie postavy nachádzajú vykúpenie v dobročinných skutkoch. A ako skončí Amy? Tak ako ostatným postavám, aj jej odoprel život to, po čom najviac túžila. Do poslednej minúty sa spolu s publikom zubami-nechtami držala nádeje, že Karma jej city opätuje. Náročný a bolestivý proces spoznávania samej seba ju ale osobnostne posunul, kým ostatní hrdinovia zostali stáť.

Ak nie ste niekto, kto nežil určitú časť života v pretvárke, tento seriál vás môže zaujímať maximálne v rovine estetickej atraktívnosti hlavných hrdiniek a miestami vtipného scenára. Hoci tvorca seriálu Carter Covington dokázal v seriáloch Greek a 10 Things I Hate About You, že písať vie, v rámci širokej palety seriálov o mladých ľuďoch nemôžeme nazvať Faking It výrazne dobrým. Prostredie je nereálne, dej miestami ťažkopádny, pastelové farby scénografie iritujúce, polovicu postáv treba prefackať. Ale ak patríte medzi tých 99,9% ľudí, ktorí niekedy v živote o niečom klamali či už sebe alebo iným, tento seriál budete vnímať v úplne inom svetle. A ako som spomenula, Rita Volk v ňom bude obnažená, čiže palec hore.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. parazitko | jún 16., 2014 o 09:58 |

    no po tom čo som tu čítal si to pozrem

  2. namuras | jún 16., 2014 o 14:15 |

    Ňadrá Rity Volk, záruka kvality. Ale vážne: ako mierne patetická pubertálnovina to ujde. Plus, vážne ma prekvapilo, ako dobre vyjadrili, čo prebieha človeku v klozete hlavou.

  3. parazitko | jún 16., 2014 o 18:44 |

    mala si pravdu celkom dobré ,neviem akú verziu som videl ale mňa rušilo to pípanie namiesto nadávok. to asi MTV.

Napíšte svoj názor