SERIÁLY.kinema.SK

Túto sezónu sa s bosoráckymi seriálmi roztrhlo vrece. Dnes prinášame pohľad na novinku Salem, ktorá má vonku už dve epizódy. Vysiela sa za veľkou mlákou na stanici WGN America a stoja za ňou silné mená ako Brannon Braga (Star Trek: Enterprise, Terra Nova) a Adam Simon (scenárista Bones).

salempilot1

Salem sa odohráva v rovnomennom americkom meste v sedemnástom storočí. Samozrejme, toto obdobie sa vyznačuje neistými politickými podmienkami v Amerike, ako aj populárnymi honmi na čarodejnice.  Hlavnou postavou je Mary (Janet Montgomery), mladé dievča, ktoré otehotnelo so svojím milým, Johnom Aldenom (Shane West). On sa dlho z vojny neozýva a Mary predpokladá, že tam zomrel. Musí čeliť životu osamote, no vzdáva sa dieťaťa a zapredáva svoju dušu diablovi, aby sa mohla pomstiť všetkým, čo jej kedy v Saleme ublížili.

Vydáva sa za postaršieho Georga Sibleyho (Michael Mulheren), lebo je jedným z najvplyvnejších ľudí v mestečku. Doslova ho svojou mágiou zotročí a privlastní si jeho moc. Mesiace plynú a keď sa John vracia z vojny, v Saleme nič nie je tak, ako predtým. Všetci sú posadnutí honom na čarodejnice. Obyvatelia mesta si uvedomujú, že bosorky držia všetko pevne v rukách.

salempilot3

Salem je atmosférický seriál. Ak máte radi historické veci z tohto obdobia, ktoré sú popretkávané mágiou, rozhodne sa vám to bude páčiť. Všetci sú správne zákerní, špinaví a stereotypní. Samozrejme, veľa scén skĺzava do nechutností typických pre takéto čarodejnícke seriály – počnúc požieraním plazov, končiac hnusnými vidinami a rituálmi.

salempilot2

Seriál sa takisto pýši vynikajúcim hereckým obsadením nie len zo Štátov, ale aj z Veľkej Británie.  Janet Montgomery, ktorá je hlavnou hrdinkou, si zahrala napríklad vo veľkofilme Black Swan, ale aj v seriáloch ako Human Target, či Downton Abbey. Shane West donedávna hviezdil v Nikite, Seth Gabel vo Fringe, Iddo Goldberg a Ashley Madekwe v Secret Diary of a Callgirl. Nejedná sa teda o žiadne béčka seriálového neba, práve naopak.

Napriek všetkému zmienenému sa však nechcem pustiť do druhej časti. Možno len dnes nemám náladu na hnusotiny, ale čosi na tomto seriáli mi nesadlo. Je to pravdepodobne to, že tento námet je už tak veľmi otrepaný, že som zúfalo čakala aspoň na maličký závan originality. Nič také sa nestalo. Salem je skrátka rozšíreným flashbackom seriálov ako The Vampire Diaries, True Blood alebo American Horror Story. Žiaľ, nič svetoborné. Ak však tento žáner obľubujete, podľa mňa nebudete sklamaní.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. kannibal28 | máj 25., 2014 o 01:23 |

    mi satanisti to máme radi

Napíšte svoj názor