SERIÁLY.kinema.SK

Plachý programátor cez deň drie stôl v korporátnej spoločnosti Hooli a v noci kódi svoj vysnívaný projekt. Jedného dňa mu vyjde karta a jeho projektík sa dostane do pozornosti dvoch softvérových magnátov. Jeden mu ponúka 10 miliónov rovno na ruku za celý produkt, druhý zlomok tejto sumy za 5% akcií. Dilema predať majstrovské dielo a byť navždy finančne zahojený alebo vykročiť na ťažšiu cestu sa začína.

siliconvalleypilot1

Americký sitkom Silicon Valley z produkcie HBO pochádza z osobných zážitkov Mikea Judgea, ktorý pôsobil v obdobnej pozícii v 80. rokoch. Po troch rokoch so znechutením odišiel a na televízne obrazovky sa dostal seriál vychádzajúci z jeho zážitkov.

Protagonista Richard Hendrix (Thomas Middleditch) je obklopený skupinou diverzných geekov/developerov a spoločne sa potýkajú s ťažkosťami a krásami sveta start-upov. Pilot nebol práve najsilnejší, ale napriek vzdialenosti tématiky (polovica replík zachádza do technožvástov) a absencii žien (lebo haha, geekovia/ajtíčkári a ich stereotypy) vo mne silne zarezonovala trefnosť satiry na veľké korporácie a nesúrodé start-upy.

siliconvalleypilot2

Silicon Valley nie je ani nové Big Bang Theory, ani nový IT Crowd. Humor pramení skôr z trpkých okolností života zapáleného programátora, ktorý stojí medzi mlynským kameňom korporátneho života a náročnosťou žitia na vlastnú päsť. Ak som to dobre pochopila, scenár sa úprimne snaží poskytnúť veľa referencií pre znalcov tématiky. Určite odporúčam ľuďom, ktorí sa vyznajú do softvérovej a developerskej problematiky. Na človeka, ktorý vie maximálne tak klikať, môže pôsobiť odbornosť textu ako biely šum. Pozitívne cením snahu ísť nevyšľapaným chodníkom a vytvoriť seriál na vysokej úrovni pre tých, ktorí pri pohľade na Sheldona a jeho chásku škrípu zubami.

Rušivo pôsobí fakt, že protagonista v pilote vyznieva dosť nevýrazne, rovnako ako jeho pomocníci či nepriatelia. Na druhej strane, mám pocit, že v Silicon Valley sa veci rozbalia až v priebehu ôsmich epizód prvej série. Ak ste ajťák alebo ste niekedy klikali v IBM, môže to byť pre vás zaujímavá polhodina.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor