SERIÁLY.kinema.SK

Možno si ešte pamätáte na výborný francúzsky seriál o zombíkoch s názvom Les Revenants, v ktorom sa mŕtvi vrátili späť medzi živých, ale bez toho, aby bažili po čerstvých mozočkoch. Resurrection síce technicky nie je remakeom Les Revenants, pretože ide o adaptáciu iného zdrojového materiálu (knihy s názvom The Returned z pera Jasona Motta), ale zaoberá sa rovnakou tematikou – hoci ju spracúvava trochu inak.

resurrectionpilot1

Pilot sa začína scénou, keď sa uprostred ryžových polí v Číne preberie malý chlapec.  Netuší kde je a ani ako sa tam dostal, no pretože „pôsobil“ americky, vyzdvihla si ho americká imigračná agentúra. Takto bol zverený agentovi Martymu Bellamymu (Omar Epps), ktorý ho mal vyzdvihnúť na letisku a keďže nikto, kto by zodpovedal jeho popisu, nebol nahlásený ako nezvestný, mal ho odovzdať sociálke. Martymu sa však podarilo niečo, čo nespočetnému počtu úradníkov pred ním nie – s chlapcom nadviazal aký-taký kontakt a dohodli sa, že sa zájdu pozrieť na miesto, kde chlapec – Jacob – tvrdil, že býva.

Na adrese, na ktorú ho Jacob zaviedol, bývali manželia príliš starí na to, aby mohli byť Jacobovými rodičmi. No Jacob trvá na tom, že ide o jeho rodičov (matku hrá Frances Fisher, otca Kurtwood Smith) a aj oni ho spoznávajú – hoci ten ich zomrel pred tridsiatimi dvoma rokmi. Vyzerá to tak, že sa stal zázrak, ktorý si nikto nevie vysvetliť. Jacoboví rodičia, jeho príbuzní a najlepší priateľ, ktorý medzitým dospel, sa spolu s Martym snažia jednak zistiť, ako je možné, že Jacob je živý, a na druhej strane sa s tým vyrovnať.

resurrection

Zároveň sa však vynorí otázka, čo sa naozaj stalo v ten deň, keď sa Jacob spolu so svojou tetou utopil. Mne osobne práve ten záhadný element poďme-vyriešiť-30-rokov-starú-záhadu ubral z celkového dojmu. Ústredná téma seriálu je dosť mysteriózna a záhadná sama o sebe, tak na čo tam pridávať tajomné zápletky z minulosti? Akoby bol každý americký seriál odohrávajúci sa v malom meste prekliaty tým, že každá rodina musí mať rodinné tajomstvo, ktoré je potrebné objasniť.

Keďže Resurrection nie je remakeom Les Revenants asi nie je veľmi namieste ich porovnávať, ale sú tak neskutočne podobné, že si jednoducho nemôžem pomôcť. Spád deja v Resurrection je veľmi rýchly, deje sa tam toho príliš veľa a zároveň akosi nič a hoci to pekne vyzerá, v konečnom dôsledku je to len ďalší z celej série ničím špeciálnych amerických rodinných seriálov. Ak sa vám páči námet, tak rozhodne radšej siahnite po francúzskych Les Revenants, ktorých spracovanie je oveľa atmosférickejšie a, čo si budeme klamať, zaujímavejšie.

V nadchádzajúcich častiach…:

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Shawn | marec 17., 2014 o 21:10 |

    Les Revenants to rozhodne nie je, ale nie je to ani zlé, len iné a to osobne považujem za pozitívum, keďže kópiu by som nezniesol. Nejdú na to úplne rovnako a súdiac podľa upútavky na ďalšie časti aj mytológia bude iná…

Napíšte svoj názor