SERIÁLY.kinema.SK

Miniséria Klondike predstavuje prvý hraný seriál z produkcie Discovery Channel. Vychádza z reálnych udalostí a divákom približuje príbeh zasadený do obdobia poslednej veľkej zlatej horúčky v provincii Yukon v Kanade koncom 19. storočia.

klondike1

Príbeh sa sústredí okolo dvojice priateľov, Billa Haskella (Richard Madden) a Byrona Epsteina (Augustus Prew), ktorí sa po ukončení univerzitného štúdia rozhodnú vydať hľadať šťastie do sveta.  S hladom po dobrodružstve, prázdnymi vreckami, ale za to srdcom plným nádeje, sa dostali až do Yukonu, kam ich zlákala vidina zlata. Tam sa pridali k tisíckam zlatokopov, ktorých do nehostinného kanadského kraja priviedla rovnaká túžba – mať viac šťastia ako kolega-zlatokop na vedľajšej parcele.

Po príchode do Dawsonu si kúpia parcelu, ktorú si vyčlenia na zvláštnom mieste, čo vyvolá záujem ostatných zlatokopov a naši dvaja dobrodruhovia zistia, že to nebudú mať ľahké. Dawson je mesto založené uprostred divočiny výlučne pre potreby tisícok migrujúcich zlatokopov, v ktorom neplatia zákony a v ktorom niet Boha. Na nádejných zlatokopov tak nečíhali len nástrahy počasia a prírody, ale aj lakomosť a závisť, či už ich súkmeňovcov alebo podvodníkov a podnikateľov.

klondike2

Bill a Esptein mali po príchode to šťastie, že sa spriatelili s kňazom Judgom (Sam Shepard), budúcim spisovateľom Jackom Londonom (Johnny Simmons) a podnikateľkou Belindou Mulrooney (Abbie Cornish). Tí im neraz zachránili krk, poradili a pomohli. Cesty im skrížili aj pochybné charaktery ako podvodník Soapy (Ian Hart), ktorý sa ich pri každej príležitosti pokúsil okradnúť o ich parcelu a Knieža (Tim Roth), rezidentný kriminálnik a pochybný podnikateľ.

klondike3

Klondike približuje životy zlatokopov v celej ich zablatenej kráse a surovosti. Čiastočne sa zaoberá aj problematikou obsadzovania územia pôvodných Američanov belochmi. Ku konfliktu medzi zlatokopmi a pôvodnými obyvateľmi dochádza, keď ich neprávom obvinia z vraždy jedného zo zlatokopov, vyšetrovanie ktorej tvorí jednu z ústredných línií deja.

Na to, že ide o prvý hraný seriál Discovery Channel, niet mu veľmi čo vytknúť. Príbeh je jednoduchý (ide o adaptáciu knihy, ktorá je založená na skutočných osudoch reálnych ľudí, teda všetky z postáv naozaj existovali, nielen Jack London) a dialógy sú niekedy klišéovité, ale naozaj sa stal. Obsadenie je tiež prvotriedne, rovnako ako produkčný tím, z ktorého asi najviac svieti meno Ridleyho Scotta.

U nás sa Klondike po posunutí dátumu premiéry začne vysielať v stredu 5. marca o 22.00 na Discovery Channel. Tak sa nechajte strhnúť zlatou horúčkou aj vy!

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor