SERIÁLY.kinema.SK

The CW je stanica, ktorá sa za veľkou mlákou preslávila hlavne seriálmi, v ktorých sú ústrednými hrdinami pubertiaci a dej sa krúti okolo ich prepletených milostných životov. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na série, ktoré šmrncnuté vedeckou fantastikou, komiksom, či hororom. Samozrejme, na obrazovkách chýbalo skĺbenie všetkých menovaných žánrov. A možno práve tak vznikla tínejdžerská sci-fi romanca Star-Crossed.

starcrossedpilot1

Dej Star-Crossed sa začína v roku 2014 haváriou mimozemšťanov v Amerike. Kompetentní sa ich okamžite snažia dostať pod kontrolu, aby sa vyhli akejkoľvek šanci, že alieni Štáty ovládnu.

Hneď v úvode sledujeme osud malého Romana, ktorý sa pred políciou schová v kôlni u šesťročnej Emery. Tá mu prinesie špagety a hrá sa s ním detské hry, až kým ho tam neobjavia. V chaotickej prestrelke to vyzerá, že malý emzák odchod z kôlne do sveta neprežil. Emery ubehne desať rokov života s tým, že si občas spomenie na túto príhodu. A v tom sa na jej strednej škole implementuje projekt, ktorého cieľ je zblížiť mladé generácie. Áno, alieni nastupujú na typickú americkú strednú školu. A Roman je medzi nimi.

starcrossedpilot4

Tvorcovia hneď v prvej vete popisu seriálu uvádzajú, že sa bude jednať o „epic lovestory“. Je to naozaj tak. Len, čo sa mimozemšťania dostanú na pôdu školy, pubertiak Roman (Matt Lanter) sa zakuká do fešnej Emery (Aimee Teegarden) a čo čert nechcel – okamžite je mu jasné, že ona je tá, ktorá ho v detstve zachránila. Postupne sa medzi nimi vytvára mysteriózne puto, ktoré Romana donúti využiť v jej prospech napríklad aj svoje tajné schopnosti.

Uznávam, z tohto popisu to môže znieť naozaj funky. V podstate, ono to aj je veľmi pritiahnuté za vlasy. Zároveň však musím oceniť to, že konečne niekto využil mimozemské klišé pomerne nevšedným spôsobom, a sústredil ho na pubertálnu romancu. V seriáli však nejde len o to. Už v prvej časti bolo naznačené, že v ňom pôjde aj o mocenský boj a bude sa zaoberať problematikou tolerancie, či slobody. Alieni, teda Atriani, sa od spolužiakov líšia hlavne v pigmentácii pleti (majú po tele neobvyklé modrasté tetovania) a majú inak usporiadané orgány, než ľudia. Dokonca majú až dve srdcia (ehm… toto sme naozaj v žiadnom seriáli ešte nemali, však ;) )

starcrossedpilot3

Samozrejme, ako drvivá väčšina seriálov z produkcie The CW – ani tu nechýbajú klasické klišé tridsať ročných hercov, ktorí predstierajú, že patria na strednú (obzvlášť to bije do očí v prípade Matta Lantera, ktorý toto isté predstieral pol dekády pred tým v 90210),  módnymi doplnkami z najmodernejších mól (predpokladáte správne – aj na alienoch) a dokonalými americkými prízvukmi mimozemských rodičov, ktorí to perfektne zvládli za desať rokov. Napriek tomuto všetkému ma seriál príjemne prekvapil. Čakala som, že si na ňom poriadne zgustnem, ale opak je pravdou. Po náročnom dni v práci som sa pri ňom neuveriteľne pobavila a nasmiala.

starcrossedpilot2

Veľkú zásluhu na tom má podarené obsadenie. Matt Lanter, známy z 90210, je v tejto roli naozaj výborný. Úspešne mu sekunduje Aimee Teegarden, ktorá je typickým zobrazením hĺbavej a zraniteľnej tínejdžerky, takže Romanovi nezostáva nič iné, len plniť jej, čo jej na očiach uvidí. Medzi hlavnými hrdinami to krásne iskrí (hlavne, keď spolu bojujú proti šikane) a zatiaľ sa neobjavila postava, ktorá by mi pila krv.

Naozaj som už dlho nevidela niečo, čo by ma tak milo prekvapilo. Pilot Star-Crossed je primeraný svojmu žánru (hoci je do veľkej miery jeho priekopníkom) a myslím si, že vás zaujme. To svoje si v tom nájdu nie len baby, ale aj chalani, či dokonca scifisti. Ak by sa to náhodou nestalo, aspoň máte čo púšťať frajerkám, keďže s nimi a sci-fi to väčšinou býva ťažké.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Domčo | február 19., 2014 o 21:16 |

    Aj mne sa páčil pilot, len dúfam, že tento seriál neodpíšu po prvej sérii, ako niektorí na nete predpokladajú. :) Takže zaraďujem k Arrow-ovi a Tomorrow people, ktoré pravidelne sledujem :))

Napíšte svoj názor