SERIÁLY.kinema.SK

Taká bežná slovenská rodina plná lekárov, opajcovaný prvorepublikový Downton Abbey a Miška Čobejová v remaku holandskej sociálnej drámy. Posledné týždne priniesli na slovenské a české obrazovky novinky domácej produkcie, ktoré som bez akejkoľvek hlbšej znalosti československých seriálov musela okritizovať.

Kolonáda – zábery na Bratislavu liečia

kolonada

Lekársko-kúpeľná dráma sa sústredí na mladého lekára, ktorého privilegovaný život pod patronátom otca v bratislavských nemocniciach začne otravovať a ako správny chlap ide vyhľadať niečo ťažké a náročné, kde dokáže, že je to skutočný macho. Áno, tým miestom trpkých skúšok a trýznenia sú kúpele v Turčianskych Tepliciach.

Dalo by sa teoretizovať, že Kolonáda siaha po seriálových istotách. Stopercentný dejový ťah na branku? Príbeh syna, ktorý sa pokúša vyjsť z otcovho tieňa. Vizuálne devízy? Po Tatrách, ktoré musia byť šialene nákladné, sú luxusné priestory kúpeľov jasný top. Nerušenosť diváckeho zážitku? Sme na RTVS, čiže #BezReklamy, kámo.

Žiaľ, zážitkovo ide Kolonáda dokonale mimo mňa. Dramatický kontrast krajších častí bratislavského Starého mesta a turčianskej kolonády mi príde dokonale nedramatický. Takmer zameniteľné prostredie dopĺňajú takmer zameniteľné postavy, kde každý jeden chlap z trojgeneračnej rodiny má nejaký problém s otcom. K deju mám problém sa vyjadrovať, lebo ho mám problém zachytiť. Homogenita autorského zámeru mi tlačí slzy do očí, ale očividne to funguje. Pilot dokonca vyslúžil Jednotke divácku jednotku podielu na trhu.

Trinásťdielny seriál je voľne prístupný vo webovom archíve telerozhlasu.

Prvá republika a prvý splachovací záchod

vlcsnap-2014-02-01-10h15m24s245

Píše sa rok 1918 a obchodnícka rodina Valentových je po uši v dlhoch. Bratov rozdeľuje láska k jednej žene. Vojna je krutá. Historická dráma První republika je ďalšou v rade variácií na Downton Abbey s nečakane veľkou similaritou s ešte staršou britskou drámou, ktorá prednedávnom prešla oživením – Upstairs Downstairs. Triangel vojna, láska, peniaze ako dejový nástroj úspešne dobýva srdcia českých divákov. Zatiaľ žiaden Masaryk, ale nádej umiera posledná.

Prostredie hladujúcej Prahy bude mapovať 27 rokov povojnového obdobia. Hoci seriálu dominujú vzťahy, nevyhýba sa ilustračným exkurzom do politiky či ekonomiky. Sociálne observácie sa pohybujú v rozmedzí pomocnej expozície – dve slúžky si vymieňajú klebety o ústrednej rodine, malé školáčky kladú tie kľúčové otázky, ktoré pomáhajú posunúť dej ďalej. Postáv je tam do aleluja a z rôznych prostredí. Od hrdinských vojakov z francúzskeho frontu cez pražských obchodníkov po bežných roľníkov.

Počas sledovania pilotu mi lokálne špecifiká dlhú dobu neprišli ako dostatočná výmena za divácky čas. Pritom mám celú tú prvorepublikovú atmosféru a Prahu veľmi rada. Ale potom česká dame Maggie Smith replikou „Toto je splachovací záchod. Opovážte sa ísť do záhrady“ otriasla mojím pohľadom na české seriály a musela som uznať, že je dobré podporovať európske výrobky.

Dráma ČT1 bude mať 22 epizód. Vychutnajte si Koleníkové ramenaté ramená, kým mu ich v niektorej vojne neodstrelia.

Vdova – najslovenskejší import z Holandska

vlcsnap-2014-02-01-10h27m03s83

Sociálna dráma Vdova sa sústredí na pokus rodiny Vicenovcov vymaniť sa z pazúrov života na spoločenskom dne. Titulná postava je matkou troch detí, ktoré dostala do slušnej školy a chystá pre nich lepšiu mladosť, ako zažila ona sama. Jej plány na sociálny postup pre celú rodinu zhatí smrť manžela, ktorý sa zaplietol s nesprávnymi mafiánmi. Ak chce vdova zachrániť budúcnosť svojich detí, musí prebrať manželov biznis a začať pašovať drogy. A keďže je to dobrá matka, aj to spraví.

Hoci Jojka vo svojej promo kampani tlačí divákovi „tragickú smrť manžela“ a nejaké vzťahové banality, musím priznať, že Vdova mi sadla oveľa lepšie ako americká Red Widow. Obe sú prerábkami holandskej predlohy Penoza, ktorá sa v krajine tulipánov a húlenia uchytila na tri série. Hoci Red Widow ovplývala pochopiteľne väčším rozpočtom a akčnejšou choreografiou pri bitkách, mala som problém dôverovať kľúčovému konceptu formátu – že matka spraví čokoľvek pre svoje deti. S Vdovou ide táto trpká lekcia oveľa ľahšie dolu krkom.

Slovenská adaptácia bude mať 19 častí a sú voľne dostupné v archíve TV JOJ.Komentáre

  1. Goldie | február 2., 2014 o 08:31 |

    Pobavila som sa pri čítaní viac ako pri pozeraní. :-)

  2. Weasley | február 4., 2014 o 19:54 |

    První republiku som nevidel, Kolonádu áno a plne súhlasím, aj keď RTVS fandím a dúfal som, že prinesú niečo dobré, ale ako sa píše v článku – takmer zameniteľné postavy :/
    Vdovu som pozrel prvú časť, bolo to ok, ale aby ma to prilákalo pozrieť si ďalšiu časť, to nie.

Napíšte svoj názor