SERIÁLY.kinema.SK

Babylon – 1×01

Epizódy, TestPilot február 11., 2014

Politická satira, policajtovina a zároveň kritika masovej spoločnosti. Pilot Babylon pod réžiou pána, čo riadil úvodný ceremoniál londýnskych olympijských hier v 2012, je veľa vecí v 90-minútovom balení. Danny Boyle (ten veľký režisér) a Jesse Armstrong (ten malý scenárista Black Mirror a festivalovej hviezdy Four Lions) spravili krásny kúsok o zmene mediálneho obrazu štátnej inštitúcie a príhodne ho uviedli na scénu tým najvtipnejším, najvynaliezavejším a zároveň najmenej intruzívnym použitím obnaženého penisu, aké som kedy v televízii zažila.

babylonpilot1

Londýnska metropolitná polícia si najala americkú majsterku komunikačnej stratégie Liz Garvey (éterická Brit Marling), aby použila trochu moderného komunikačného kung-fu a zmenila pohľad verejnosti na jednu z najstarších britských inštitúcií. To by to nebol správny prvý deň, aby nemala na krku prípad seriového snajpera a jeho extrakciu ozbrojenými jednotkami. Inými slovami – budú padať hlavy a to v priamom prenose cez Twitter. Hashtag: #MilujemUK.

Zápletka je silne poznačená novou mediálnou paradigmou sociálnych sietí. Samotná Británia pred pár rokmi zažila komunikačnú revolúciu počas rabovania mestských centrier, ktorá priniesla pozitívne veci – varovanie na nebezpečné ulice, komunitnú pomoc ľuďom v núdzi a spoluprácu pri upratovaní ulíc na druhý deň. Divákovi môže v mysli stále rezonovať minuloročné twitterové lynčovanie bostonských útočníkov, ktoré sa vďaka unáhleným uzáverom ukutých na nákove mienkotvorných médií v ohni panikáriacej bostonskej verejnosti vymklo z kontroly a vyústilo smrťou nevinných. Babylon – ako názov naznačuje – je alegóriou na bezmocnosť veľkých más ľudí čeliacich nástrahám a rizikám komunikačného šumu.

babylonpilot3

Hereckému obsadeniu dominujú velikáni britskej televízie. James Nesbitt ako riaditeľ metropolitnej polície s citom a empatiou oznamuje rodine pozostalých nešťastné správy a v nasledujúcej scéne roboticky verklíkuje PR hlášku „Toto stanovisko vychádza z faktov, ktoré v tejto chvíli poznáme.“ Komediálna hviezdička Jonny Sweet ako kancelársky pätolízač a raper Adam Deacon ako nestabilný pochôdzkar so snom dostať sa do ozbrojenej divízie tlačia publiku slzy do očí.

babylonpilot2

Televízny film Babylon nasleduje britskú tradíciu hĺbkovej kritiky systému mediálnej komunikácie. Či už máme na mysli jednoaktovú satiru murdochovského škandálu Hacks (2012), úspešný a Amerikou remakovaný politický paškvil In the Loop (2009) alebo široký repertoár Charlieho Brookera – od kritickej antológie fiktívnych príbehov Black Mirror po skriptované analýzy Newswipe či Screenwipe.

Babylon bude mať svoje pokračovanie v rovnomennej 6-dielnej minisérii. Produkcia sa začne v marci 2014. Ako milovníčke prác o médiách a milovníčke riadne pošahaných príbehov mi tento seriál spravil veľkú radosť a vrelo vám ho odporúčam pre myšlienkovú stimuláciu. Plus, Brit Marling sa mi páčila už v scifárne Another Earth.Komentáre

  1. Yukari | február 11., 2014 o 18:41 |

    Síce som čakala niečo satyrickejšie ale aj tak sa mi to veľmi páčilo, malo to, narozdiel od Brookeroviek, taký skutočný feel ktorý tomu dodal šarm. Ale to, že sa produkcia ďalších dielov začne až v marci, ma vôbec nepotešilo…

  2. namuras | február 11., 2014 o 19:14 |

    Zlatý Brooker, čo ti poviem. Na ňom poznať, že má diváka šialene rád, napriek tomu, že ho vlastne neznáša.

  3. Yukari | február 11., 2014 o 19:25 |

    Keď on chce tomu divákovi dobre ale ten divák si nenechá poradiť, kto by v takom prípade nestratil drvivú väčšinu pozitívneho myslenia

Napíšte svoj názor