SERIÁLY.kinema.SK

tatianaorphan

Koniec januára je už pomerne pokročilý čas na minuloročné rekapitulácie, ale keďže musím byť vo všetkom posledná, niet sa čomu diviť. V minulom roku som sa z rôznych príčin seriálom plnohodnotne venovala len v prvej polovici roku, takže môj rebríček bude o niečo chudobnejší než tie od mojich kolegýň. Vybrala som si päť noviniek, ktoré až na jednu výnimku premiérovali v roku 2013, pretože spomínať už zabehané seriály, ktoré aj tak všetci pozerajú a milujú, je asi zbytočné:

  • My Mad Fat Diary

Príbeh 16-ročnej Rachel, ktorá sa po štyroch mesiacoch na psychiatrii vracia do normálneho života, odohrávajúci sa v Británii 90-tych rokov. Seriál je plný skvelého humoru, úžasnej hudby ale aj ťažkých tém ako sú psychické problémy, dospievanie, komplikované vzťahy medzi priateľmi a v rodine.

Prvá séria mala 6 epizód, no druhá bude mať o dve viac.

  • In The Flesh

Milujem príbehy o zombíkoch a táto britská miniséria nie je výnimkou. Narozdiel od tradičných príbehoch o zombie sa na problematiku pozerá novým, zaujímavým pohľadom. Namiesto zombíkov lačných po čerstvých mozgoch rieši spoločenské problémy akými sú predsudky, xenofóbia a pod. Ľudstvo prežilo zombie apokalypsu a na vírus našlo liek. Ako sa s návratom ľudí, ktorí sa liečia na „syndróm čiastočného úmrtia“ do society vyrovná spoločnosť?

Prvá séria mala len tri epizódy, ale na rok 2014 bola objednaná rozšírená druhá séria!

  • Hannibal

Seriál, ktorý by ste nikdy nemali pozerať hladní, pokiaľ sa nechcete cítiť naozaj divne, keď vám pri večeri pripravenej z ľudí začne škvŕkať v bruchu. Ale teraz vážne. Moderné spracovanie na motívy kníh o fiktívnom kanibalovi Hannibalovi Lecterovi je plné psychologických hrátok, brutálnych ale esteticky pôsobivých vrážd, chutne vyzerajúcich jedál a fancy oblekov.

Prvá séria mala 13 epizód, druhá bude mať rovnaký počet a vysielať sa začne 28. februára.

  • Orphan Black

Dráma šmrcnutá sci-fi, kde všetkých hrá Tatiana Maslany. No viac ako sci-fi elementy klonovania sa tu riešia vážne veci ako záchrana vlastného života a problematika straty vlastnej individuality, keď okolo vás pobehuje zopár vašich klonov. Seriál s vynikajúcim obsadením, nápadom a spádom, ktorý som zhltla na dva posedenia a netrpezlivo čakám na pokračovanie!

Prvá séria mala 10 epizód, druhá sa na obrazovky vráti 19. apríla s rovnakým počtom epizód.

  • Elementary

A tu je moja výnimka. Hoci Elementary mal premiéru už v roku 2012, ja som si ho zmaratónila až v lete roku 2013. Keď bolo oznámené americké spracovanie príbehov Sherlocka Holmesa zasedených do súčasnosti, bola som skeptická, no Elementary som si od pilotu zamilovala. Epizódne kriminálne zápletky sú síce nič moc, ale dynamika vzťahu Sherlocka a jeho spoločníčky Joan Watsonovej to všetko nádherne zachraňuje. Momentálne moja najobľúbenejšia adaptácia Sherlocka Holmesa a nemyslím, že ju tak skoro niečo tromfne!

Momentálne sa vysiela druhá séria, ktorá bude mať 24 epizód, rovnako ako séria prvá.

Keď sa tak na tento môj rebríček (ktorého poradie je úplne náhodne!) pozerám, že som do neho zaradila naozaj rôznorodé seriály, ktoré by som si inak len ťažko dokázala predstaviť pokope. Ale raz darmo, sú skvelé!

VIAC O TITULE: , , ,Napíšte svoj názor