SERIÁLY.kinema.SK

Breathless_itv

Voľné dni za nami, nekonečné zimné večery pred nami. Ak ich nebudete tráviť s lopatou v ruke a odhadzovaním snehu, určite sa vám oplatí posvietiť si na naše seriálové tipy. Môj rebríček bude trochu iný, lebo som sa rozhodla prezentovať v ňom nielen veci nové, ale aj také, ktoré sú ukončené, či rozbehnuté. Niekedy jednoducho potrebujete niekoho, kto vám prisvedčí, že stojí za to dohnať ich:

  • Elementary

Na detektívky nie som. Nebavia ma – väčšinou majú otrepaný scenár, plochých hrdinov a chýba v nich niečo zaujímavé, čo by ma upútalo. Elementary je však jediná, ktorú sledujem a jeden z mála seriálov, kvôli ktorým sa zvyknem ponáhľať domov (nech to znie akokoľvek šialene). Sústredí sa na konzultanta polície v súčasnom New Yorku, Sherlocka Holmesa (Jonny Lee Miller) a jeho spoločníčku, detektívku v zácviku, Joan Watson (Lucy Liu).

Určite si teraz vravíte, že sherlockovka v Amerike musí stáť za prd, keďže ju nepíše scenáristický bôžik Moffat, tak duplovane. Osobne si myslím, že opak je v tomto prípade pravdou. Keďže seriál má klasických štyridsať minút na časť, nie je v ňom žiadna vata. Takisto oceňujem to, že scenáristi zvolili za Watson ženu – seriál ňou získal nevídanú dynamiku. Verte mi, Elementary by ste si nemali nechať ujsť, obzvlášť druhá séria mala zatiaľ každú časť lepšiu od predošlej.

Seriál sa na obrazovky vráti 2. januára svojou dvanástou časťou, no ešte nebol stanovený finálny počet epizód jeho druhej série (predpokladá sa, že ich bude 24).

  • How I Met Your Mother

Túto sezónu sa tvorcovia legendárneho seriálu rozhodli vytvoriť špeciálnu záverečnú sériu. Jej dej sa odohráva počas troch svadobných dní jedných z protagonistov. Samozrejme, je preplnená flashbackmi, flash forwardmi a experimentálnymi príbehmi (v jednej časti sa napríklad len rýmovalo). Je určená hlavne fanúšikom seriálu, ktorí by sa počas nej mali dozvedieť čo najviac o Matke a samozrejme, seriál sa skončí tým, ako ju hlavný hrdina Ted stretne.

Ak váhate, či sa do toho pustiť, keďže seriál má na konte deväť sérií, podľa mňa nie je o čom. How I Met Your Mother je jedným z mojich najobľúbenejších seriálov a keď sa na jar skončí, budem to pravdepodobne ťažko znášať.

Na obrazovky sa vráti 14. januára a toto je jeho záverečná, deviata séria.

  • 2 Broke Girls

Tretia séria tohto seriálu síce začala o niečo pomalšie, než predošlé, no zmeny, ktoré sa tvorcovia v seriáli rozhodli spraviť, mu rozhodne prospeli. Pridali niekoľko nových postáv a zmenili prostredie, v ktorom sa cez deň hlavné hrdinky pohybujú a naozaj to stojí za to! Ako keby celý seriál dostal nový dych. Verte mi, tento by ste si nemali nechať ujsť – veľa replík z neho ma núti epizódu na chvíľu „pauznúť“, aby som sa mohla vyrehotať bez toho, že by mi niečo ušlo.

V novom roku sa najbližšia epizóda bude vysielať 14. januára.

  • The Walking Dead

Tento seriál je pre mňa zosobnením roka 2013. V uplynulom januári som sa totiž konečne odhodlala zistiť, o čom to teda je a prečo sú z toho všetci takí hotoví. Odpoveď je jednoduchá, je to naozaj výnimočný seriál, ktorý dokáže diváka upútať od začiatku do konca a jeho slabé epizódy sú porovnateľné so silnými epizódami iných seriálov.

Zakladá si na momente prekvapenia a žiadny hrdina v ňom nie je v suchu. Každú chvíľu čakáte, že niektorého z vašich obľúbencov scenáristi zahlušia prostredníctvom zombíkov, ktorí sú presne takí nechutní, ako sa patrí. Rozhodne sa do toho pustite, ak váhate. Neoľutujete.

Seriál sa momentálne nachádza vo svojej stredo-sezónovej prestávke a pokračovať bude začiatkom februára s deviatou časťou štvrtej série. Zároveň bola už oficiálne potvrdená piata séria.

  • Breathless

Jesenná novinka ITV sa pridala do zoznamu historických seriálov, ktoré si získavajú srdcia množstva divákov na britských ostrovoch. Tento raz sa však posunuli v čase do farebných päťdesiatych rokov a do lákavého lekárskeho prostredia. V tejto dráme je zobrazený svet lekárov a ich žien. Vzhľadom na to, že v polovici dvadsiateho storočia mali ženy postavenie iné, ako dnes, seriál približuje aj túto problematiku.

Breathless sa takisto pýši výborným hereckým obsadením. V hlavnej úlohe predstavil Jacka Davenporta, ktorý už dlho nehral v roli, ktorá by mu takto sadla. Jeho charizma seriál ťahá dopredu a úspešne mu sekundujú aj ženské hrdinky, ktoré nezaostávajú. Breathless sa okrem vzťahov sústredí aj na medicínske prípady, ktoré často balansujú na morálnej hranici čiernej a bielej.

Seriál má momentálne ukončenú prvú sériu a druhá ešte nebola oficiálne potvrdená.

  • Skins

Posledná séria legendárneho seriálu je za nami. Tvorcovia prišli s konceptom, v ktorom sa každé dva roky kompletne vymenilo herecké obsadenie a vytvorili tri generácie nezabudnuteľných príbehov. V záverečnej sérii sa vystriedali traja najobľúbenejší hrdinovia, aby uzatvorili svoje príbehy (v jazyku Skins to však znamená, že nastolili nové otázky). Siedma sezóna bola mierená fanúšikom a fajnšmekrom a tvorcom sa podarilo vytvoriť jedinečnú bodku za týmto kultom.

  • Misfits

Naši najobľúbenejší superhrdinovia v oranžových kombinézach si koncom roka odkrútili svoje posledné hodiny na verejnoprospešných prácach. A naozaj to stálo za to! Tvorcovia to s nimi potiahli ďalej, než s ktorýmkoľvek iným seriálom a rozpútali neskutočnú paródiu na špeciálne vlastnosti. Mali sme možnosť vidieť hypnotické poprsie, korytnačku superhrdinu, najlepší twist na imaginárneho priateľa z detstva a zistili sme, že je možné mať schopnosť vysexovať z niekoho jeho schopnosť.

Seriál mi bude veľmi chýbať. Veselá skupina antisuperhrdinov sa na obrazovke dožila päť sérií a kompletne počas svojho fungovania vymenila hlavné obsadenie. Šepká sa o filme, tak si držme palce!

  • Mr Selfridge

Ďalšia historická dráma z ITV? Veru áno a nie je hocijaká! Táto sa odohráva na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia a sústredí sa na prostredie jedného z najznámejších obchodných domov na svete – Slefridges. Seriál poskytuje unikátny pohľad do zákulisia zrodu tohto obchodného domu a sústredí sa nie len na vyššiu vrstvu, ktorá obchod vlastní, ale aj na predavačov, ktorí v ňom pracujú.

Seriál si vás určite získa svojim spracovaním – budeme mať možnosť vidieť do detailov vyrobené, či zachované rekvizitiy. Okrem toho má dej Mr Selfridge neobyčajne rýchly spád, vzhľadom na to, že sa jedná o historickú drámu. Takisto vás určite osloví vynikajúce obsadenie.

Na konte má seriál momentálne jednu sériu a druhá sa začne vysielať začiatkom tohto roka.

  • Fresh Meat

Tretia séria seriálu o britských vysokoškolákoch bola od začiatku výborná! Tvorcom ani náhodou nedošla šťava a popasovali sa s mnohými klišé seriálov, ktoré sú niekde na pomedzí tínejdžerských a dramatických. Mali sme možnosť zaujímavé prevedenie stanovačky, kreatívny prístup ku klišé vážneho vzťahu devätnásť ročných, terapie, či kandidovania na post prezidenta študentského spolku.

Hrdinovia Fresh Meat zažívali nové lásky, problémy, rodičovské drámy a študentský život, ako má byť. Ak túžite po netradičnej, takmer paródii, o vysokoškolákoch, rozhodnite po Fresh Meat siahnite!

Deň pred Vianocami sa skončila tretia séria seriálu, o jeho ďalšom osude ešte nebolo rozhodnuté.

  • Mad Men

V tomto roku nás čaká záverečná séria legendárnych Mad Menov. Kancelária plná fešných chlapov zo šesťdesiatych rokov, ktorých pomaly nie je ani za tým dymom z cigariet poriadne vidno, mi prirástla k srdcu. Seriál sa síce volá Mad Men, no práve v sérii, ktorá bežala počas roku 2013 boli muži skôr kulisou. Do popredia sa stále viac dostávajú ženy, ktoré mužov ovplyvňujú a vôbec, tvorcovia dali konečne viac priestoru ostatným a Don sa pomaly sťahuje do úzadia.

Majú to veľmi dobre rozohraté a finálne epizódy vypuknú v prvom polroku tohto roka.

Na záver by som ešte rada vyzdvihla Downton Abbey, ktorý mal neobyčajné dobrú sériu na to, že odstránili niekoľko hybných postáv. Celkovo hodnotím rok 2013 ako mimoriadne seriálovo vydarený. Skončilo sa niekoľko významných, ba až kultových seriálov a začali sa také, ktoré zmenia seriálový svet, alebo tu s nami budú ešte niekoľko sezón. A osobne sa neviem dočkať, čo prinesie rok 2014!

VIAC O TITULE: , , , , , , , , , ,Napíšte svoj názor