SERIÁLY.kinema.SK

orangenewblack_cast

Rok sa s rokom snúbi a to je ideálny čas na seriálovú rekapituláciu. Existuje veľa nekonečných seriálov, ktoré si u nás po šiestich sezónach vybudovali obľubu obdobnú Pavlovmu reflexu. Ale keď príde na nové seriálové ratolesti, všetci sme obozretní a majstri sveta v kritizovaní. Ak vám to nejako pomôže, toto je môj osobný rebríček  nových seriálov roku 2013, ktoré ma niečím oslovili:

  • Orange is the New Black

Dramédia z prostredia ženskej väznice patrí medzi začiatky vlastnej produkcie streamovacieho kanálu Netflix. Okrem svojských špecifík tohto nového formátu (napr. dej nie je segmentovaný na sedemminútové sekvencie, pretože absentuje potreba logickej dejovej pauzy na reklamu) oceňujem scenár na troch úrovniach.

Po A, páči sa mi, že je to kvalitná hĺbková dráma o ženách. Klobúk dolu pred scenárom, ktorý má od svojej knižnej predlohy dosť ďaleko. Po B, je pre mňa radosťou vidieť inú ako stereotypnú zápletku o lesbičkách. A po C, som radosťou bez seba, keď si uvedomím, ako tvorcovia seriálu tento seriál kamuflovali, aby ho vôbec niekto kúpil. „Bude to komédia o nafučanej blondínke z vysokej spoločnosti, ktorá sa ocitne vo väzení“ bol pitch, ktorý predal seriál redefinujúci ženskú seriálovú drámu tejto dekády. Geniálne.

Prvá séria mala 13 hodinových epizód a druhá séria bude mať premiéru v roku 2014.

  • Top of The Lake

Na Novom Zélande v maličkej a uzavretej komunite niekto znásilnil 12-ročné dievča. Prečo, kto a ako je to vôbec možné rieši detektívka, ktorú hrá Peggy Olsen z Mad Menov. Top of The Lake je pochmúrna austrálska záležitosť, ktorá vám svojou atmosférou, kamerou, dejom a postavami narobí v hlave nepríjemné veci. Zároveň musím uznať, že taký jednoznačne silný pocit vo mne už dlho nevyvolal žiaden seriál. Keď na tor az naskočíte, nové epizódy lúpete rýchlejšie ako hipsteri Breaking Bad.

Seriál má jednu uzavretú sériu.

  • My Mad Fat Diary

Krátka britská teenegerovina mieša prvky psychodelicky veselej komédie so zamračene hlbokými otázkami života, vesmíru a vôbec. Sústredí sa na osudy dievčata Rae, ktorá sa vrátila do britského mestečka po štyroch mesiacoch strávených v psychiatrickej liečebni. Seriál je jasne orientovaný na teenagerov, ale keď ho porovnáme so všetkými romantickými somarinami o upíroch, je na tom dobrom konci spektra. Zaujímavé postavy, úprimný pohľad na osobnostné problémy a feši grafika.

Prvá séria má 6 hodinových epizód a druhá séria bude mať premiéru vo februári 2014.

  • Masters of Sex

Hrá tam Lizzie Caplan a v názve to má „sex“. Tento seriál bol v mojom rebríčku top seriálov ešte predtým, ako som videla trailer. Predstavte si to pozitívne prekvapenie, keď som videla pilot a scenár bol naozaj dobrý! Dráma vychádza z námetu skutočného výskumu ľudskej sexuálnej reakcie zo 60. rokov. Vďaka dobovému zasadeniu sa potýkame s otázkami miesta žien v spoločnosti, nadčasovému vzťahu medzi mocou a vedou, ako aj ukážkam hrubého zdravého rozumu v boji proti pokrytectvu. Svojím spôsobom je to ako americký Ženský zákon alebo Lýsistrata. Ľahká erotika bokom, je to šikovná sociálna etudka s mnohými nečakanými pointami.

Prvá séria mala 12 epizód a druhá bude mať premiéru na jeseň 2014.

  • The Tunnel

Tento rok vyšli dve lokalizované verzie švédsko-dánskej predlohy Broen o medzinárodnom vyšetrovaní vraždy na štátnych hraniciach. Hoci kľúčové dejové zvraty a hlavné myšlienky zostávajú vo všetkých troch nemenné, odporúčam slovenskému divákovi pre čo najmenší kultúrny šum britsko-francúzsku verziu. Tiež preto, lebo milujem Cleménce Poésy. Jej stvárnenie detektívky s Aspergerom, ktorá sa učí dôverovať svojmu novému britskému partnerovi, mi zlomil srdce na mnohých miestach.

Seriál má ucelenú desaťdielnu sériu.

  • Rectify

Prvý pôvodný seriál nezávislého kanálu Sundance Channel je presne taký, ako to znie. Kamera je umelecká, postavy sú atypické, dej má zvláštne tempo. Šesťdielna dráma popisuje šesť dní po prepustení muža nespravodlivo odsúdeného zo znásilnenia a vraždy. Ako sa s jeho návratom vyrovná rodina? A čo na jeho príchod na slobodu povedia obyčajní ľudia južanskej Georgie? Reportéri, policajti a jeden zmätený prepustenec z väzenia. Ak chcete byť naozaj ultra-hipster a veľmi znalí seriálového umenia, musíte tento seriál zažiť na vlastnej koži.

Prvá séria mala šesť epizód a druhá séria bude mať premiéru na jeseň 2014.

  • Brooklyn Nine-Nine

Nečakane podarená policajná komédia z produkcie Andyho Samberga priniesla na televízne obrazovky humor na úrovni 30 Rock alebo Parks and Rec. Okrsok 99 dostane nového kapitána, ktorý musí spratať do kože detektívov na čele s pubertálnou Sambergovou postavou. Má to myšlienku, má to humor nad úrovňou vtipov o prdoch a neberie sa to zbytočne vážne. Unikátna kombinácia.

Prvá séria bude mať 22 epizód a na televízne obrazovky sa vráti 7. januára.

  • The Crazy Ones

Alias veľmi šialení Mad Meni. Robin Williams a Sarah Michelle Geller sa stretnú v poloimprovizovanom sitkome o vnútornom dianí reklamnej agentúry. Scenár nie je žiadna prelomová veda, ale z každej epizódy cítiť, že si to herci užívajú. Ak chcete vyskúšať viac nových komédií, siahnite aj po tejto chuťovke. Vidieť Buffy opäť pracovať v komédii stojí za to.

Prvá séria bude mať 22 epizód a vráti sa 2. januára.

  • Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.

Každý rok je dobrým rokom na pozeranie Whedona. V 2013 sa vrátil na televízne obrazovky predovšetkým s príbehmi špeciálnej jednotky SHIELDu pod vedením agenta Coulsona. Klasická whedonovská charakterová dráma je tu očividne mierená na mladšieho diváka, ale stále sa to dá považovať za relaxačné pozeranie na vyššej úrovni. Agenti! Mimozemské technológie! Vtipné dialógy! Agenti Shieldu predstavujú svieži mix medzi nekanadským Warehousom 13 a nesoapkovým Fringom.

Prvá séria bude mať 22 epizód a bude pokračovať 7. januára.

Dúfam, že si medzi týmito novinkami nájdete niečo, čo vás príjemne prekvapí. Do roku 2014 vám prajem veľa zaujímavých televíznych objavov, ktoré vás zahrejú pri srdiečku, veľa nových postáv, ktoré vás oslovia lepšie ako náhodné účastníčky z Farmy a veľa nových zážitkov, ktoré vám rozšíria obzory. Majte sa pekne a televízne.

VIAC O TITULE: , , , , , , , ,Napíšte svoj názor