SERIÁLY.kinema.SK

Všetci za jedného, jeden za všetkých! Štyristo rokov starí hrdinovia Dumasovej dualógie sa vracajú na televízne obrazovky v modernom spracovaní BBC One. Dobrodružný seriál The Musketeers poteší srdce každého, kto sníval o tom, že raz bude mušketierom alebo meštiankou Constance. Sadnime si a porozprávajme sa o tom, v čom sa tentokrát BBC pochlapila.

musketeerspilot1

Ak ste skrz-naskrz seriálový fanúšik, priamočiary dobrodružný námet musí byť v období hlbokých psychotických historických trilerov balzamom pre vaše oči. Žiadne trojité časové línie, žiadne konšpiračné teórie, žiadne pseudo-vedecké debaty o podstate bytia. Len stará dobrá adventúra, presne ako ju autor Alexander Dumas zamýšľal.

Je Paríž roku 1630. Víno tečie potokom, muži sa džentlmensky vraždia v dueloch a kráľovstvo sa blíži svojmu sklonku. Desaťdielny seriál sa sústredí na osudy troch mušketierov – Athosa, Portosa a Aramisa – a nového prišelca D’Artagnana v službách francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII., ktorý zúfalo zápasí o moc v štáte so svojím ministrom zahraničných vecí, kardinálom Richelieu. Intrigy! Sexy špiónky! Víno!

musketeerspilot2

Už od pilotu poznať, že seriál si zachová kľúčové elementy z knižnej predlohy. Gastonec D’Artagnan (fandomový cukríček Luke Pasqualino) je verným zosobnením Dumasovej autobiografickej túžbe po dobrodružstve a vrhá sa do boja, ženského náručia a von z okien rovnako bezhlavo, ako by si to autor prial. Traja mušketieri sú vychytralá cháska, ktorá spraví pre zábavu a víno čokoľvek. Nový Pán Času, Peter Capaldi, je ideálna šedá eminencia, majster intríg a skutočný vládca štátu.

musketeerspilot3

Pravdou je, že kvôli urýchlenej expozícii postáv a vytvorení seriálového princípu nesleduje prvá epizóda linearitu knižnej predlohy. Z pilotu tiež ťažko odhadnúť, či sa v seriáli budú riešiť otázky hugenotských vojen alebo či sa ukáže vojvoda z Buckinghamu. Popravde, ak si The Musketeers udržia rovnakého veselého dobrodružného ducha, odklon od námetu nebudem považovať za negatívny.

Fanúšikovia hľadania lokácií nakrúcania ocenia tristo-päťsto záberov na pražské uličky a historické interiéry, ako aj Constancin welšský prízvuk a Capaldiho škótske zaťahovanie. BBC. Niektoré veci sa proste nikdy nezmenia. Seriál píše Adrian Hodges, ktorý nás predtým trápil remakom distopickej drámy Survivors. Jeho mušketiersky pilot s nečakane humornými prvkami mal sledovanosť 7,41 miliónov. Odporúčam ako pohodové dobrodružné pozeranie mierne sa obtierajúce o náročnejšie existenčné myšlienky. Na škále od Merlina po Borgias je to niekde nad šialene stupídnou epizódnou zápletkou a pod zbytočnými zábermi na obnažené ňadrá a pozadia.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor