SERIÁLY.kinema.SK

Ľahká dráma HBO s názvom Looking popisuje životy gay mužov v dnešnom San Franciscu. Trojica ústredných postáv prechádza kľúčovými etapami svojho súkromného života. Cukríček a videoherný developer Patrick (Jonathan Groff) si svojimi vysokými nárokmi kazí každý vzťah. Umelecký remeselník Agustín (Frankie J. Alvarez) sa zúfalo pokúša prekonať nudu dlhodobého spolužitia s partnerom. Čašník Dom (Murray Bartlett) žije v sérii jednonočných známostí.

lookingpilot1

Tridsaťminútový formát sa nepokúša o žiadnu šialenú filozofiu či melodrámu. Nenásilne vykresľuje úskalia a výslnia života priemerného gaya v bohémskej metropole. Pointy su publiku servírované vtipným scenárom. Prezieravo umiestnená kamera pracujúca s jednoduchými prvkami silne evokuje indie filmy ako Lorimer (predloha pilotnej epizódy z pera Michaela Lannana) a Weekend (z réžie spolutvorcu seriálu, Andrewa Haigha).

V ôsmich epizódach prvej série si okrem iných zahrá Scott Bakula (kapitán Enterprise v najnovšom seriálovom Star Treku) a Russell Tovey (ušatý kormidelník Alonso v Doctor Who a ušatý vlkodlak v seriáloch Being Human a Sherlock).

lookingpilot2

Divácke reakcie sa nachádzajú v dvoch očakávateľných póloch. Gay mužom sa seriál nepáči, lebo nie je veľkolepo dramatický a jeho pointa, tak ako pointa života vo všeobecnosti, je otvorená diváckej interpretácii. Všetkým ostatným je ticho sympatický, lebo obsahuje pochopiteľné a translatovateľné paralely pre iné cieľové skupiny, aké v tradičnom stereotypnom seriáli o heterákoch zaručene nenájdete.

lookingpilot3

Na stupnici medzi originálnym Queer as Folk a Vicious tu máme gay verziu Girls, s ktorou sa dá ľahšie stotožniť. Podobne ako slečny z Girls, aj tuná páni čelia problémom špecifickým pre svoju sociálnu skupinu. Vnútorný súboj medzi očakávaniami spoločnosti – tej veľkej mainstreamovej a potom užšej LGBT spoločnosti – a súkromnou, vlastnou túžbou. Ťažkosti byť vo vzťahu úprimný. Strach zo straty. Na rozdiel od zmätených newyorkských báb sa potácajú svojimi životmi s istou dávkou gulí. A predsa len, odvážnemu šťastie a divácka priazeň praje.

Na mojom zozname seriálov na pozeranie určite zostáva, hoci vzhľadom k tématike nie je medzi hercami prakticky ani jedna žena. Hoci zvyčajne so slovami „No boobs, no fun“ vypínam seriál, Looking ma oslovil. Je pohodový, je vtipnejší ako priemer, komorné obsadenie vyhovuje mojim prehnaným požiadavkám na blízkosť medzi publikom a postavami. Pri pohľade na pilot ma nepríjemne ošívalo, keď som sa vedela bytostne stotožniť s hlavnými hrdinami. Zvlášť keď išli spraviť nejakú stopercentnú somarinu. Som zvedavá, ako veľa momentov z môjho randiaceho života sa ešte objaví na obrazovke. Seriál si určite získa veľa hejterov kvôli svojej nadštandardnej kvalite. Odporúčam.

VIAC O TITULE:



Komentáre

 1. Loooki | január 23., 2014 o 17:50 |

  Girls & Boys…ehm Looking je môj najobľúbenejší hipster slot v telke!
  Mne sa na Looking páčili aj tie zábery San Francisca, neboli ako ho obvykle vídavame v iných seriáloch.

 2. namuras | január 24., 2014 o 17:31 |

  Hrozne, hrozne, hrozne som sa bála, že to bude strašne patetické. Miesto toho krásna, priam poetická pohodička s fajn humorom. Dúfam, že sa to chytí. Na televíziu nevídane kultivované.

 3. Shawn | január 24., 2014 o 18:01 |

  tiež som bol nadšený zobrazením San Francisca, do mesta som sa zamiloval už v puberte pri pozeraní Charmed :D a Looking je preň priam „love letter“

Napíšte svoj názor