SERIÁLY.kinema.SK

Policajných seriálov je veľa. Britských policajných seriálov, kde hlavný hrdina prežíva počas šiestich epizód najťažšie a najdramatickejšie obdobie svojho života, je tiež dosť. Niektoré však stoja za to.

lifeofduty_s2

Pravdou je, že keby mi TV kalendár nepripomenul, že 12. februára je premiéra 2. série seriálu Line of Duty, ani by som si nespomenula. Prvá séria, aj keď obrovský hit pre BBC Two, bola odvysielaná ešte v lete 2012 a keďže nie každý seriál disponuje fanúšikovskou základňou na úrovni Sherlocka, netušila som, či z okamžite objednanej druhej série niečo bude.

Na rýchle (nespoilerové) načrtnutie o čom vlastne Line of Duty je už nasledujúce riadky:

Steve Arnott (Martin Compston), veliteľ protiteroristickej jednotky, vydá rozkaz, ktorý omylom povedie k zabitiu neozbrojeného človeka. Odmietne sa zúčastniť na zametení nehody pod koberec a tak jeho kariéra na tomto oddelení skončí. Arnotta preložia na protikorupčné oddelenie AC12. To akurát vyšetruje hlavnú detektívnu hviezdu úradu Tonyho Gatesa (brilantný Lennie James) so štatistikami vyriešených zločinov za posledné tri roky, aké by mu aj Columbo závidel. Nie nadarmo sa o Gatesovej jednotke hovorí ako o „veľkom sexi kriminálnom oddelení.“ Berú len najlepšie (a najľahšie vyriešiteľné prípady), ktoré vyzerajú príťažlivo v očiach verejnosti. Pod tlakom vrchnosti priberie Gates na skúšku do tímu mladú detektívku Kate Fleming (Vicky McClure), ktorej motívy pracovať pre Gatesa nie sú priamočiare. Áno, uhádli ste správne, pracuje v utajení pre AC12.

lineofduty

Čo však treba na rozbehnutie tejto policajno-špionážnej zmesky? Samozrejme urobiť z výstavného detektíva Tonyho Gatesa anti-hrdinu, ktorého motívy však diváci chápu, pretože nie všetko je čierno-biele a občas stačí byť na nesprávnom mieste v nesprávny čas. Alebo mať pomer s nesprávnou ženou ktorá spôsobí menšiu dopravnú nehodu a tým spustí vlnu udalostí, z ktorých je ťažké sa vymotať.

Line of Duty je kombináciou State of PlayThe Wire. Päť dielov prvej série doslova zožeriete v šialenom tempe a stále budete mať pocit, že vám Arnott dýcha na krk.

Keeley Hawes (Ashes to Ashes, Upstair Downstairs) a Jessica Raina (Call the Midwife) sa pripoja k 2. sérii ako hlavné postavy. Hawesovej postava bude ústredným objektom vyšetrovania po tom, ako jediná prežije prepadnutie policajného sprievodu.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor