SERIÁLY.kinema.SK

Po tom, čo sa zavrela Hviezdná brána a Galactica si to namierila do Slnka, nám stanica Syfy neponúkla žiaden kvalitný sci-fi seriál. To sa malo zmeniť s tohtoročnou novinkou Helix. Či sa tak stalo, posúďte sami.

helixpilot1

Príbeh začína v CDC (Centrum na kontrolu chorôb), kde je nám predstavený Dr. Alan Farragut (Billy Campbell), jeden z hlavných lekárov centra. Po jeho krátkom prejave k novým zamestnancom je odvolaný na poradu. Tam ho Dr. Julia Walker informuje o možnej vírusovej epidémií na arktickej výskumnej stanici.

Nasleduje záber na sneh (biela obrazovka, ktorej bude ešte mnoho) a spolu s Dr. Farragutom a jeho tímom sa presúvame na stanicu. Tam ich privíta Dr. Hiroshi Hatake, vedúci výskumného zariadenia. Po krátkom oboznámení sa so situáciou začína tím Dr. Farraguta s vyšetrovaním a už pri obhliadke prvého pacienta konštatujú, že niečo podobné ešte nikdy nevideli.

helixpilot2

Následne pochopia prečo, stanica sa totiž nachádza na území, na ktorom neplatia zákony žiadneho štátu, čiže ani žiadne etické či bezpečnostné obmedzenia vo výskume. Je nám preto jasné, že tam neskúmali ako pestovať hrášok v mínusových teplotách. No čo presne skúmali sa Dr. Farragut dozvedá len s ťažkosťami, pretože Dr. Hatake nie je veľmi otvorený k zdieľaniu informácií. Niečo totiž tají a nie je zďaleka jediný.

helixpilot3

Keď som sa dozvedel o koncepte Helixu, nevedel som si dosť dobre predstaviť, ako z toho chcú urobiť seriál. Podobné príbehy sa totiž bežne riešia počas jednej seriálovej časti (45 minút) – ako sme to predtým už mali možnosť vidieť v iných seriáloch. No s pomocou množstva záberov na sneh a rozmazaných záberov chodieb sa im celkom úspešne darí naťahovať čas. To bola aj jedna z vecí, ktoré mi tak trocha pri sledovaní vadili. Viem, že sú to prostriedky na navodenie desivej a stiesnenej atmosféry, ale občas to preháňali. Hlavne s tými rozmazanými zábermi.

Osobitnou kapitolou je aj hudba. Mal som pocit, že v niektorých scénach bola zvolená podľa toho, čo práve hrali v rádiu, keď sa epizódy strihali. A to si hudbu väčšinou nevšímam, no do predmetných situácií mi tá zvolená nesedela. Tiež mi vadili jednotlivé rodinné vzťahy postáv, niektoré si ozaj mohli odpustiť. Samozrejme sme sa dočkali aj všetkých klišé ktoré „vírusové“ príbehy mávajú: Nováčik vracajúci do bezpečnostného obleku, doktor vystavujúci sa pacientom, ktorí sú možno nakazení, a to preto, aby im ukázal, že je s nimi a nenechá ich zomrieť atď.

Osobne by som bol radšej keby Syfy ostalo vo vesmíre a pri mimozemšťanoch. Seriáli ako Helix moc neobľubujem. Či to bude váš obľúbený seriál, zistíte, ak si ho pozriete minimálne prvé dve časti. No ja stálym divákom určite nebudem.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Liar | január 18., 2014 o 10:04 |

    náhodou to bolo celkom dobré, prvé dva diely sa rozbehli pekelným tempom, normálne som bol prekvapený, že čo chcú riešiť dalej.

  2. Loooki | január 18., 2014 o 18:39 |

    A ja som si stiahol rovno tretí diel ešte minulý týžden ako ma to chytilo a teraz budem musieť čakať :/

  3. Freak | január 18., 2014 o 18:58 |

    Mne sa ta to tiez pozdavalo. Az na CGI potkany fajn. A ta hudba mi prisla dobrym ozivenim oproi klasickym ‘temnota v chodbe’ skladbam. Ron Moore zatial vie robit atmosku v uzavretom priestore, no vedela by som sa zaobist bez ocividneho milostneho trojuholnika (v dalsich castiach pravdepodobne stvoruholnika).

Napíšte svoj názor